Видови наратори

видови раскажувачи

Дали сакате да напишете приказна, расказ, роман? Вистината е дека не ви треба обука за да ја ослободите фантазијата и да ја ставите на хартија. Но, еден од најважните аспекти на делото, што му дава значење и го тера читателот да разбере што се случува, е фигурата на нараторот. И, дали знаевте дека постојат различни видови раскажувачи? И дека секоја од нив има некои карактеристики? Овие често не се познати и затоа се прават грешки при пишувањето.

Ако никогаш порано не сте помислиле дека има различни раскажувачи на приказни (над она што може да го мислите, дека има пишување на трета или прва класа), и сакате да знаете дали има некој што одговара повеќе на делото што сте го мислеле, тука е зборуваме за видовите раскажувачи, карактеристики и кога е најдобро да ги користите. Ова ќе служи како водич при пишување.

Што е раскажувач

Што е раскажувач

Но, пред да ви кажам типови што постојат, дали навистина знаете што е раскажувач? Дали знаете која е нејзината функција во претставата?

Нараторот може да го дефинираме како тој „лик“ чија функција е да и даде значење на приказната, објасни ги оние настани или делови од делото што, без нив, читателот би бил изгубен. Со други зборови, ние зборуваме за фигура која делува како „писател“ бидејќи она што го прави е да ја насочи приказната така што читателот знае сè што треба да знае во секое време.

Без таа бројка, можете ли да замислите книга? Единствено што би имале би биле бесмислени дијалози, кои не би дале добар приказ на приказната. Наместо тоа, нараторот е одговорен за поставување на ситуацијата, за објаснување на сè што е околу различните сцени, за тоа што се случува, се случувало или ќе се случи како што напредува приказната.

Видови наратори

Со оглед на горенаведеното, несомнено е дека нараторот во една приказна, роман или приказна е многу важна фигура, а вистината е дека, тој сам по себе го има „гласот на пеење“ на сè што се случува. Но, овој раскажувач може да биде од многу видови.

На почетокот, може Разликувате само два вида наратори, во трето лице или во прво лице. Всушност, скоро сите писатели почнуваат да пишуваат во прво лице, бидејќи влегуваат во главната улога и нивната книга, приказна ... се базира на фаќање на она што тој лик го живее. Но, има и такви кои не се доволни само да покажат што мисли човекот; тие треба да опфаќаат повеќе, што прави и третото лице.

А сепак има повеќе видови раскажувачи. Ние ќе ви кажеме на сите.

Видови наратори: прво лице

Видови наратори: прво лице

Да почнеме со нараторот во прво лице. Можевме да го дефинираме така лик кој ја раскажува приказната, неговата гледна точка. Нормално, ова е главниот јунак, за кого се однесува целиот наратив, па оттаму тој сочувствува со таа фигура затоа што гледате, чувствувате, живеете сè што влијае на него.

Сега, има неповолност, и тоа е Со овој раскажувач, не можете да го „допрете“ она што го чувствувате, да живее ... друг лик. На пример, замислете дека сте одбрале главен лик, но тој има најдобар пријател и постои важна ситуација што треба да ја кажете; проблемот е што мора да го кажеш тоа од гледна точка на главниот јунак, а не од најдобриот пријател, а исто така и кога и да е тој присутен.

Што тогаш предизвикува тоа? Па, има многу работи што треба да се игнорираат, дури и кога се важни, бидејќи тие не би се вклопиле во тој карактер.

Во рамките на нараторот во прво лице, може да се разликуваат два вида наратори:

Главен раскажувач

Тоа е она што ве дефиниравме претходно, главната фигура е таа задолжена за раскажување на приказната, со лична гледна точка и, секогаш, субјективна. Тоа е неговиот начин на размислување, битие, анализа ... Јасни примери можат да бидат сагата Самрак, книгите, каде што ликот на Бела Свон е тој што ја води приказната.

Раскажувач на сведоци

Во овој случај, и иако овој вид наратор е малку користен, ликот што ја раскажува приказната не е баш главен јунак, туку некој што е многу близок со него, обично споредн лик кој, во исто време, влијае на она што се случува. . Повторно, е субјективно и има лично гледиште, но не и кон главниот јунак (што чувствува, што мисли и сл.), но на некој начин е повеќе сведок на она што се случува, па оттаму таа субјективност се заснова и на објективност, затоа што се потпира на информирање што се случува со некоја личност, но без да оди понатаму.

Дури и во рамките на овој раскажувач, можете да најдете три различни: безличен, затоа што се ограничува на раскажување, без неговата субјективност да влијае на она што се случува; и лице в лице, бидејќи тоа беше таму и беше дел од историјата.

Пример? Па, може да биде Санчо Панза, од Дон Кихот. Ја раскажува приказната за својот „Господ“, но тој не е протагонист. Или во романите на Шерлок Холмс, каде што не раскажува главниот јунак, туку лик многу близок до него.

Видови наратори: трето лице

Видови наратори: трето лице

Нараторот за трето лице е еден од најизбраните од многу автори. И, со него, може да опфатите повеќе карактери, бидејќи оваа бројка е само обичен гледач, некој што не постои, но е ограничен на тоа да ја објави приказната и што се случува низ неа.

Сега, во рамките на ова постојат три начини да се направи тоа:

Сезнаен наратор

Така се нарекува затоа што Тој се смета за Бог, некој што знае сè, и дека може да ги изрази и чувствата што ги чувствува еден лик и мислите на другиот.

Willе ги четка ударите во приказната што ќе го однесе читателот кон крајот, но ќе создаде цврста основа за да ги запознае тие ликови, особено главните.

Селективен или еквисенцијален наратор

Оваа бројка може да биде скоро толкува како раскажувач од прво лице. И ќе ви ја раскаже приказната, но само од гледна точка на еден лик, тој нема да влезе во другите. И, што го разликува од првиот? Од една страна, начинот на пишување и изразување; а од друга страна, познавање на некои детали кои е тешко да се знаат во прво лице.

Квази-сезнаен наратор

Во овој случај, оваа бројка е слична на првата, но не може истражувајте во чувствата на ликовите за кои зборувате. Така, тоа е само обичен гледач кој раскажува што гледа, но не и мисли или што тие ликови можат да почувствуваат или да одлучат во заплетот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.