Видови песни

Видови песни.

Видови песни.

Пред да се опишат видовите песни, потребно е да се дефинира што е песна. За РАЕ (2020) е „поетско дело нормално во стихови“. Затоа, тие се текстови кои припаѓаат на жанрот на поезијата, обдарени со метар и ритам. Потеклото на оваа книжевна манифестација датира од времето на Античка Грција.

Поемата Гилгамеш - со сумерско потекло (2500-2000 п.н.е.) - е веројатно една од најстарите напишани творби. Од своја страна, одговара на епската поема La Одисеја -Хомер - е една од најпознатите композиции во овој жанр. Од тие величествени почетоци, поезијата еволуирала низ различни лирски и традиционални варијанти, со бројни стилови на структурирање, режими на интонација, ритам и мелодија.

Индекс

Видови песни според западната традиција

Лирска песна

Делата од лирска поезија беа замислени да се рецитираат заедно со лира (оттука и нејзиното име). Во античко време, Хелените компонирале песни кои се карактеризираат со нивниот ритам и музикалност. Низ вековите, таа хармонија ја работеле поетите преку употреба на реторички фигури (алитерација, на пример).

Лирските песни го изразуваат „длабокото јас“ на поетот, како и чувствата на loveубов или пријателство. Обично се кратки песни (многу од одличните наслови во жанрот се сонети). Освен Франческо де Петрарка (1304 - 1374), во 1808 век се родени најзапаметените експоненти на лирската поезија: Хозе де Еспронцеда (1842 - 1836) и Густаво Адолфо Бекер (1870 - XNUMX).

Епска песна

Тоа е композиција дизајнирана повеќе да се пее отколку да се рецитира. Како и повеќето поетски манифестации, епската поезија потекнува од Античка Грција. Неговиот најистакнат претставник беше Хомер, иако е невозможно да се игнорираат имиња како Хесиод или римскиот композитор Виргилиј.

Карактеристики на епската песна

 • Приказната е сместена во далечен период; датумот ретко се наведува.
 • Тие се долги текстови, поделени во поглавја наречени песни.
 • Теми од религиозна природа (Теогонија) или идеолошки (Енеида).
 • Тој обично комбинира фантастични пасуси со вистински елементи.
 • Неговата цел е да ги воздигне битките (песни на победа и храброст) или историски подвизи.

Основни прашања за идентификување на видот на песната, тековните параметри

 • Колку стихови има во секоја строфа?
 • Колку метрички слогови има во секој стих?
 • Кој е типот на римата (асонанса или согласка)?
 • Дали има некаква хармонија и / или ритам меѓу стиховите?
 • Како се комбинираат стиховите во секоја строфа? (Метрички карактеристики).

Суштински концепти да се земат предвид

Асонантна рима и согласка рима

Феликс Лопе де Вега.

Феликс Лопе де Вега.

За да се одреди типот на римата, потребно е да се обрне внимание на последниот нагласен слог на секој стих. Ако само самогласките се совпаѓаат, се смета дека римата е асонанса (на пример, канделабри и парчиња). Од друга страна, ако натпреварот е завршен - во звук на самогласки и согласки - римата е согласка; на пример: восхитуван и заслепен.

Стихови од голема уметност и стихови од минорна уметност

Диференцијацијата во овој случај е многу едноставна, само сметајте го бројот на метрички слогови присутни во секој стих. Ако таа сума е поголема од осум, таа е класифицирана како главен уметнички стих. Од друга страна, ако бројот на слогови е осум или помалку, тој се нарекува минорен уметнички стих.

Видови песни, класификација според бројот на стихови

Од два стиха

Полу-откачено:

Составени од два стиха (без оглед дали се од голема уметност или минорна уметност или од типот на римата).

Од три стихови

Трето:

Тој е составен од три стихови од голема уметност и согласка рима.

Трето:

Се состои од три стихови од минорна уметност со согласка рима.

Солеа:

Слично на третиот, иако со асонантна рима.

Од четири стихови

Квартет:

Составени од четири стихови од главната уметност, согласка рима во сите нив.

Круг:

Составен е од четири стихови од минорна уметност со согласка рима.

Сервентесио:

Се состои од четири стихови од голема уметност (обично хендеказилабилни) со согласки и алтернативни рими (шема АБАБ).

Четириаголник:

Компониран од четири стихови од помала уметност (генерално осум слогови) со согласка рима (шема на абаб).

Двојка:

Составен од четири осум сложни стихови со согласка рима.

Појас:

Станува збор за четири александриски стихови со согласка рима.

Од пет стихови

Квинтет:

Се состои од пет стихови од голема уметност со согласка рима во сите нив, каде што нема повеќе од два стиха по ред со слична рима.

Лимерик:

Таа е составена од пет стихови од мала уметност и варијабилна шема на согласка.

Лира:

Претставува два стихови со хендеказила, плус три стихови со можност за сложување со согласка рима.

Од шест стихови

Скршена нога или двојник Манрике:

Составени од стихови од минорна уметност и согласка рима.

Од осум стихови

Кралска октава:

Претставува осум стихови од голема уметност и согласка рима.

Памфлет:

Составен е од осум стихови од мала уметност во варијабилна шема на согласка.

Од десет стихови

Десетти:

Тоа е композиција на помали уметнички стихови со согласка или асонантна рима, според вкусот на авторот. Распоредот на римите е променлив.

Мигел де Сервантес.

Мигел де Сервантес.

Ок сега најпозната шема е abba.accddc (со период во четвртата линија) и одговара на XNUMX-тиот спинел. Овој состав е популаризиран од Висенте Еспинел, па оттука и неговото име. Од своја страна, Мигел де Сервантес и Феликс Лопе де Вега, воодушевен од звукот и изразот на строфовите постигнати со спинелот, служеа и како дифузери на оваа поетска форма.

Класификација според неговиот состав

Сонет:

Се состои од четиринаесет хендекасилабилни стихови со согласка рима. Точно, два четворка и две тројки. Неговата дистрибуција е: ABBA ABBA CDC CDC. Денес може да се најдат многу варијанти во овој поглед, вклучувајќи ги и оние на големи автори, како што е Рубен Дарио. Овој вид песна потекнува од Италија од рацете на автори како Петрарка и Данте Алигиери.

Романса:

Тоа е поетска композиција со неодреден број на хендеказиластични стихови. Каде што паровите покажуваат асонантна рима, а непарните се слободни. Повеќето научници истакнуваат дека романсата има анонимно - популарно потекло.

Зејел:

Тоа е вид на песна со изразено арапско влијание, разликувана од неговиот почетен хор од две или три реда што римува со последниот стих на строфата. Од друга страна, неговиот број на стихови е променлив и секогаш има три моноритмички стихови во строфата.

Керол:

Тоа е еден вид композиција многу слична на Зејел, разликата е во неговото присуство на октосилабични или хептазилабилни стихови. Овие се парчиња длабоко вкоренети во Божиќната традиција.

Силва:

Составени од неограничена серија согласки хептазилабли или хендеказилабили (може да вклучува некои поединечни стихови). Се разликува по краткото растојание помеѓу римните стихови.

Слободен стих:

Тие се дела со композициски стил кои не се засноваат на конвенционалните метрички параметри. Сега, отсуството на рима и мелодија не значи дека им недостасува ритам.

Други видови на познати поетски композиции

 • Песна
 • Мадригал
 • Летрила
 • Хаику
 • Одда
 • Епиграм
 • Елегија
 • Еколог

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сталин Торес dijo

  Одлична изложба, многу комплетна и славна, особено важна, за почетници, како што е мојот случај.
  Поздрав и успех.

  Сталински кули.