Видови книги

Видови книги

Ако сте verубители на книги, може да имате полица за книги во вашиот дом со многумина видови книги различно. Можеби ви се допаѓа само одреден жанр. Или можеби секој во семејството има одреден вкус за една или друга книга. Дури и кај читателите, е -книгите може да се класифицираат по жанр.

Но, колку видови книги има? ¿Дали прашувате некое време? Ние правиме, и затоа денес ќе разговараме со вас за оние што ги најдовме оттогаш, во зависност од класификацијата тие можат да бидат повеќе или помалку. Ние почнавме!

Што се подразбира под книга

Што се подразбира под книга

Според УНЕСКО, книгата може да се дефинира како печатено дело кое мора да содржи најмалку 49 страници. Според РАЕ, Кралската шпанска академија, книга би била:

„Научно, литературно или кое било друго дело со доволна должина за да формира том, што може да се појави во печатена форма или на друг медиум“.

Во моментов, книгата, како што се гледа во РАЕ, Не мора да се печати, но се прифаќаат дигиталниот формат (е-книга), како и аудио форматот (аудио книги).

На некој начин, сите ние во одреден момент од животот сме поврзани со книги. Како деца, со приказни. Кога започнуваме со училиште, учебниците што н accomp придружуваат додека не завршиме диплома, а исто така и оние што ги читаме, принудени или за задоволство.

Видови книги

Видови книги

Ако ја посетите веб -страницата на РАЕ и барате книга со зборови, Вие не само што ќе ја најдете дефиницијата што ви ја дадовме, туку ќе има до 7, од нив 6 кои се однесуваат на она што навистина го разбираме со книга, и седма од зоолошка природа.

Сепак, вистината е дека, малку подолу, наоѓате а класификација на книги за кои можеби никогаш не сте слушнале. И, според РАЕ, разликува 46 различни видови книги, меѓу кои ги истакнуваме:

 • Одлична книга. Тоа е она што го носат канцелариите за јавен долг. Тие служат за одразување на номинативни регистрации на државниот приход.
 • Антифонален. Исто така наречена антифонарна книга, тоа е хорско дело каде, како што сугерира неговото име, се наоѓаат антифони на годината.
 • Теле. Тоа е документ на црквите или заедниците.
 • Рекордна книга. Порано се користеше како тетратка каде што трговците запишуваа информации што подоцна ги препишуваа во официјални документи.
 • Копир. Тоа е оној што служеше како поддршка за снимање на преписката на бизнисот.
 • Договори. Ги содржеше резолуциите и одлуките што беа донесени во градските сали, компании, итн.
 • На витештвото. Повеќе од еден вид книга, тоа е литературен жанр каде протагонистите се господа.
 • Книга покрај кревет. Тоа е оној што се чува на ноќната маса за да го прочитате пред спиење или има предност пред другите (омилен е).
 • Парична книга. Каде што трговците ги посочуваат приливите и одливите на пари.
 • Хорот. Направени со листови пергамент, на него се напишани псалмите, антифони ... со нивните музички ноти.
 • Училишна книга. Тоа е документ каде се собираат квалификациите на една личност во текот на нивната образовна кариера.
 • Од стил. Ги одразува нормите што се следат во комуникациски медиум.
 • Од семејството. Каде се собрани сите податоци за секој од луѓето кои се дел од семејство.
 • Почесен. Тоа е книга каде се собираат потписите на истакнатите посетители. Главно се наоѓа на места како што се институции, музеи, итн.
 • Од животот. Книгата на животот е поврзана со Божјето знаење за избраните, оние што се предиспонирани за слава.
 • Книга од четириесет листови. Така честопати се нарекува шпил карти.
 • Книга на зачуваните. Во него, претходно беа евидентирани грантовите, милоста и концесиите што беа испратени или дадени на кралевите.
 • Масовна книга. Во него, се почитува редоследот што се изведува по маса.
 • Музичка книга. Карактеризира со поседување на потребните музички ноти за пеење или свирење.
 • Учебници. Тие се оние што се користат во училиштата, институтите и кариерите за учење.
 • Е -книга. Се однесува и на електронскиот уред што овозможува читање дигитални документи и на оној дигитален документ што содржи дело.
 • Зелена книга. Тоа е документ во кој се забележуваат iousубопитни или посебни вести за земји, луѓе или родови.

Кои други видови книги постојат?

Кои други видови книги постојат?

Освен оваа класификација, вистината е дека, во зависност од различните критериуми, се среќаваме различно.

Значи:

 • Според форматот, ќе имате хартиени, електронски, интерактивни книги (тие се дигитални, но читателот комуницира со нив) и аудио (аудио книги).
 • Според книжевниот жанр, ќе имате: лирски, епски, драматични. Некои автори ја прошируваат оваа класификација многу повеќе според историјата на книгите: детективска, романтична, современа, историска, итн.
 • Долго читани книги: каде што се поставени романи и приказни, бидејќи тие се нарации со почеток и крај кои претпоставуваат дека читателот ќе помине извесно време читајќи ги од почеток до крај.
 • За консултации, Исто така познат како консултација, каде што можеме да вклучиме речници, енциклопедии, прирачници, информативни книги итн. Од друга страна, би имало книги за забава, бидејќи нивната цел не е да дадат знаење, туку да ве натераат добро да читате.
 • Booksебни книги, се карактеризира со нивната мала големина и кратка должина. Спротивно на тоа, ќе имате книги со тврд повез и книги со нормална големина.
 • Според употребата што е дадена, ќе имате учебници (за учење), комплементарни (за поддршка или истражување на одредена тема), референца (тие се карактеризираат со брза референца), рекреативни (каде што вклучуваме приказни, стрипови, стрипови итн.), научни, поучни (упатства за корисникот), книжевни и јазични книги (самите романи), технички (експерти за одредена тема), информативни, популарни, религиозни, илустрирани, електронски, поетски, биографски, дидактички, самопомош, уметнички, Аудио.

Како што можете да видите, постојат многу видови книги, и многу пати класификациите доаѓаат да ги помешаат со жанрови на книги. Она што е јасно е дека можеме да најдеме голема разновидност од нив што ќе се развива со текот на времето за да се прилагоди на побарувачката што се бара од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.