Зошто нема книжевни класици во XNUMX век?

Габриел Гарсија Маркез денес ќе наполни 89 години

Веќе некое време сакав да пишувам за некоја специфична тема, можеби дури и искривена, но тоа веќе некое време ме посетуваше од прилика.

Кога зборуваме за книжевните класици, постојат наслови како „Одисеја“, „Сто години самотија“, „Грозјето на гневот“ и долг список на книги меѓу кои, curубопитно, има малку или поточно ниту една објавена во последните триесет години. Всушност, вие само треба да видите списоци како 100 најдобри книги во историјата или 100 најдобри книги според изданието Х.

И тоа е кога прашањето за ако книжевните класици повторно ќе постојат.

Наречете го бестселер

50 нијанси на сива боја

До пред неколку години објавувањето на вашата работа не беше толку лесно. Издавачите станаа единствениот филтер за нови автори, а медиумите немаа Твитер, Фејсбук и други алатки што станаа наш секојдневен леб. А приори панорама многу помалку збогатувачка, но таа, и покрај тоа, нуди литературни класици, книги што ги надминуваат со текот на времето, а читателите инсистираат да прават сјај над другите.

Од античко време ја чувавме Одисејата на Хомер, во 10-тите години на минатиот век Ulојс, Улис отвори нови врати, во 30-тите години Грозјето на гневот ќе стане референца за една генерација, во 60-тите години Габриел Гарсија Маркез би ја дефинирал Латинска Америка во една книга со сто години осаменост, а потоа, добро, потоа имавме одлични книги, но малку од нив ќе бидат придружени со зборот „класик“.

Наместо тоа, денес има бестселери а повеќето од нив ги одбиваат оние кои се сметаат себеси за loversубители на литературата (од Греј и неговите сенки до вампирите на самракот, Хари Потер е еден од ретките исклучоци). И theубопитната работа во врска со сето тоа лежи во фактот дека живееме во време во кое огромните можности авторите да објавуваат или да најдат книги за истакнување се огромни, но и покрај тоа, ние продолжуваме да ги прибегнуваме класиците како референци на литература тоа се сменило. многу.

Можеби родителите престанаа да им ги даваат своите литературни богатства на своите деца, можеби навиките на потрошувачката ги променија ваквите признанија или можеби ќе ни требаат уште многу години за да дојдеме до точка да погледнеме наназад и да препознаеме класика (би било логично, но понекогаш не сум толку сигурен).

Најлошото од сите не е тоа што нема добри книги (кои ги има), туку дека има добри книги кои не се признаваат како класици, туку едноставно како комерцијални.

И не е исто.

Овој пост не е за промена на светот, туку едноставно поставување прашања, па полето за коментари е ваше.

Прегратки.

П.С: Пред неколку месеци пишував за 5 литературни класици на XNUMX век, како лична компилација на она што може да се смета за квалитетна или трансцендентна литература. Но, тоа беше само мое мислење, а не светско.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кајзер dijo

    Се согласувам. Поздрав

бул (точно)