Вести од Секс-Барал за септември, октомври и ноември

Уреднички вести Секс-Барал

La Уреднички Секс-Барал, објави што ќе бидат некои од литературни вести за месеците септември, октомври и ноември. Тие доаѓаат опремени со добри вести за кои ние се грижиме да ве информираме тука со вклучени мислења од весници и автори.

Ако сакате да бидете свесни за уредничките вести и / или Сеикс-Барал е меѓу вашите омилени издавачи, не престанувајте да го читате овој напис.

Вести - наслови по месеци

Септември

 • „Патот на кучето“ од Сем Севиџ.
 • „Вреска во врнежите“ од Ју Хуа.
 • "Каков срам" од Паулина Флорес.
 • 2084 година. Крај на светот “ од Буалем Сансал.
 • Запомнете дека ќе умрете. Livesивее “ од Пол Каланити.

Октомври

 • "Јас сум тука" од Jonонатан Сафран Фоер кога ги имаме информациите.
 • „Седмата функција на јазикот“ од Лоран Бинет
 • „Помеѓу светот и мене“ од Та-Нехиси Коутс.
 • "Подобар живот" од Ана Гавалда.

Ноември

 • „Време е да се разбудиме заедно“ постигна Кирмен Урибе.
 • „Убавата Анабел“ од Ли Кензабуро Ое.
 • "Еден правец. Комплетна поезија » постигна Ери де Лука.
 • „Приказна на Ајрин“ постигна Ери де Лука.

Книга по книга, мислење по мислење

„Патот на кучето“ од Сем Севиџ

Харолд Нивенсон е помал сликар, критичар и покровител кој размислува за неговата кариера. Она што започнува како отфрлање на одреден вид уметност и горчлива огорченост кон неговото семејство, му отстапува место на чувството на внатрешен мир додека тој излегува од сенката на минатото и наоѓа причина да живее во сегашноста. Можеби животот - како уметноста - не мора да се мери со успех; можеби треба да ги бараме парчињата што недостасуваат помеѓу нашите грешки и урнатините што, заради нив, ги живееме.

Начинот на кучето е лекција по уметност и живот. Сем Севиџ на извонреден начин ги зафаќа темите што ги опфаќаат неговите претходни романи: осаменост, жалење и скршени соништа. И, летајќи над сè, литература.

Мислења

 • „Елегијална, елоквентна и интензивна приказна за значењето на уметникот“, Неделен издавач.
 • Savage го напиша своето ремек-дело; цврста и исклучителна, убава и истовремено болна анализа на стар покајник интелектуалец », Трибин Starвезди.
 • „Способноста на Savage е да создава сложени ликови користејќи го само својот глас“, Лос Анџелес тајмс.

„Вреска во врнежите“ од Ју Хуа

Првично објавено во 1992 година,„Вреска во врнежите“ е срцепарателна приказна за преживување од прва личност која детално го прикажува бурното искуство на кланот во рурална Кина; каустична критика на семејните идеали на смртно ранетата патерналистичка нација, која нè води кон чудесните комплексности на човечкото суштество во заедницата во целосна трансформација.

Мислења

 • „Овој прв роман на Ју Хуа е пикселиран колаж на болка и преживување“, Крикус осврти.
 • Пишувањето на Ју Хуа не е весело. И покрај тоа, во емотивно покомплицираните фрагменти, тој успева да ја обезбеди сцената со хумор. Препорачано читање за широка публика ”, Библиотечен весник.

"Каков срам" од Паулина Флорес

Средната класа ги населува овие девет приказни што се случуваат на улиците на периферните населби, во пристанишните градови, во блокови згради или на влезот од библиотека. Никој не започнува од нула: има такви што излегуваат во потрага по работа, оние кои ги шпионираат соседите, се среќаваат со стар пријател или планираат грабеж. Нарацијата до сите стигнува без предупредување, среде напливот на животот.

Во овој шокантен волумен, минливиот момент во кој се остава невиноста, моментот на откривање во кој сè се менува, се спојува, без драма, со очигледно секојдневни ситуации кои содржат своја мистерија.

Мислења

 • „Многу посебен и неопходен глас“, Патриша Еспиноза. Најнови вести.
 • „Книга со зрел и зрел квалитет“, Педро Гандолфо, Ел Меркурио.

Уреднички вести Секс-Барал 3

2084 година. Крај на светот “ од Буалем Сансал

Во огромната империја на Абистан, тоталитарен режим заснован на потчинување на единствен бог доминира во сè; секоја лична мисла е искоренета, а сеприсутниот систем за мониторинг овозможува да се контролира населението. Ати, нашиот херој, се обидува да го разбере овој диктаторски систем истражувајќи ги отпадниците, народ кој живее туѓо на религијата и презема долг егзодус низ пустината во потрага по вистината.

„Религијата може да го натера Бог да сака, но нема ништо слично како што ги тера луѓето да го мразат и мразат човештвото“. Така започнува 2084 година. Крајот на светот, орвеловска басна што ги сатиризира злоупотребите и лицемерието на религиозниот радикализам што се заканува на демократијата. Како би бил светот ако победат? Овој роман ни го дава одговорот.

Мислења

 • „Црн, остар текст, толку прецизен што дава вртоглавица“, Точка.
 • „Исклучителен роман и глас на тревога“, Телерама.
 • „Колку шокантно е и пророчко“, Лире.

Запомнете дека ќе умрете. Livesивее “ од Пол Калинити

На возраст од триесет и шест години, и кој требаше да заврши деценија престој за да добие постојана позиција како неврохирург, на Пол Каланити му беше дијагностициран рак на белите дробови во стадиум IV. Тој премина од лекар како третман на терминални случаи на пациент кој се бори да живее.

Запомнете дека ќе умрете. Vive е незаборавно размислување за значењето на нашето постоење. Скромна и исполнета со чуда медитација што ја покажува моќта на емпатијата; бесконечниот капацитет на еластичност на човечкото суштество да го даде најдоброто од себе кога се соочува со она од што најмногу се плаши.

Мислења

 • „Пирсинг. И убава. Сеќавањата на младиот доктор Каланити се доказ дека оној кој знае дека ќе умре е оној кој најмногу нè учи за животот », Атул Гаванде, автор на „Да се ​​биде смртник“.
 • „Елоквентна и искрена медитација за одлуките што ве наведуваат да го сакате животот дури и кога смртта е близу“, Список со книги.

"Јас сум тука" од Jonонатан Сафран Фоер

На Jonонатан Сафран Фоер му требаа повеќе од една деценија да го заврши овој монументален роман кој се осврнува на кризата на концептите кои се сметаат за свети, како што се семејството, домот, традицијата или нашата улога во заедницата. Маестрална книжевна вежба, на моменти непочитна, подвижна и смешна како телевизиска комедија, а на други, немилосрдно и бескомпромисно спуштање во најлошиот дел од нас самите.

Земјотрес се заканува да го распарчи obејкоб Блох. Тој не минува низ својот врв, ниту како татко ниту како сопруг, ниту како северноамерикански Евреин, иако на четириесет и три години ова не го одзема сонот. Неговиот брак паѓа и на неговите три деца повеќе не им е потребен: тие имаат нови технологии за да гледаат низ светот. Овој личен раздор се шири на глобално ниво кога друг земјотрес го погоди Блискиот исток и Jacејкоб мора да одлучи за своето место во светот.

Мислења

 • Раката на Фоер не трепери кога се занимава со сложени прашања и нивните импликации. Неговиот дијалог со темна хумористична пиперка и меланхолија се провлекува во неговите забелешки за осаменоста во човечките односи и светот поделен со етничка омраза. […] Писател надарен со дарот да нè трогне », Неделен издавач.
 • „Приказната за семејните дилеми на Jonонатан Сафран Фоер е неповратна, полифонска и обемна комедија која се граничи со претерување, отворено соочувајќи се со човечкиот капацитет за потсмев и надминување, за суровост и loveубов“, Список со книги.

„Седмата функција на јазикот“ од Лоран Бинет

Седмата функција на јазикот е интелигентен и лукав роман кој шпекулира за убиството на Роланд Барт како пародија, натоварен со политичка сатира и детективска заговор. Како и во HHhH, Бинет меша вистински факти, документи и ликови со фикција за да изгради смела и смешна приказна за јазикот и неговата моќ да не трансформира.

На 25 март 1980 година, Ролан Барт беше убиен од автомобил. Француските тајни служби се сомневаат дека тој бил убиен, а инспекторот Бајард, неверојатно конзервативен човек, е задолжен за истрагата. Заедно со младиот Симон Херцог, доцент на универзитетот и левичар прогресив, тој започнува истрага што ќе го наведе да испрашува фигури како Фуко, Лакан или Алтусер и да открие дека случајот има чудна глобална димензија.

Уреднички вести Секс-Барал 2

Мислења

 • «Смешен, поп и палав роман помеѓу Fight Club, Името на розата и Тинтин во земјата на француската теорија», Лес Инрок.
 • „Делиристички структуралистички детективски роман што се обидува да ја разјасни смртта на Роланд Барт“, Ле Нувел опсерватор.

„Помеѓу светот и мене“ од Та-Нехиси Коутс

Писмо од татко до неговиот син. Длабоко размислување за социјалната реалност на денешна Северна Америка што вклучува големи универзални прашања како што се дискриминација, нееднаквост и активизам неопходен за борба против нив.

Мислења

 • „Помеѓу светот и мене е монолог исто толку насилен како реалноста на многу афроамериканци и осмислен и бавен како целата литература на автор кој го поминал својот живот обидувајќи се да ја разбере реалноста што го опкружува, Земјата.
 • „Моќната приказна за минатото на татко и иднината на синот ... Потресен и моќен тестамент“, Киркус осврти.

"Подобар живот" од Ана Гавалда

Непогрешливиот стил на Ана Гавалда ги претвора овие две вкусни приказни во мал скапоцен камен што ни покажува дека во сите нас, без оглед колку понекогаш се чувствуваме безначајни, има семе на страст, храброст и величина.

Матилде и Јан имаат многу заедничко. Двајцата го мразат својот живот. Недостатокот на пристојна работа ја зголемува нивната фрустрација и нивните loveубовни врски се целосна катастрофа. Еден ден, таа ја губи торбата во кафетерија, а странецот што ќе ја врати, освен што ќе ја смени среќата, ќе и го промени животот. Јан, исто така, ќе види како неговата судбина се превртува наопаку по неочекуваната вечера со соседите, во кои ќе го препознае ентузијазмот што го бара.

Мислења

 • «Ана Гавалда нè води во нејзиниот универзум, каде што најмалата дестинација е исто така најважна. Гавалда нè трогне со својата свежина и оптимизам. Тој секогаш ја има таа прекрасна способност да ја осветли црнилото на светот со зборови », L'Indépendant.
 • „Сакав. Со својата остра проза, Гавалда му плеска на нашето време. Напиша одлична книга за прогонувањето и тагата на осаменоста. Прекрасно дело », Телематин.

„Време е да се разбудиме заедно“ од Кирмен Урибе

Време е да се разбудиме заедно е приказна за жена која живеела за да раскаже разни прогонети, чии планови биле скратени од историски настани што ја дефинирале судбината на неколку генерации.

Кармеле Урести е изненадена од граѓанската војна во нејзината родна Ондарроа. На крајот на војната заминал за Франција. Таму го запознава својот сопруг, музичарот Тксомин Летаменди и заедно бегаат во Венецуела. Но, историјата повторно влегува во неговиот живот. Кога Тксомин одлучува да се приклучи на баскиските тајни служби, семејството се враќа во Европа, каде што извршува шпионска работа против нацистите сè додека не биде уапсен во Барселона. Кармеле ќе мора да ризикува и да замине, овој пат сама, со слепата надеж на некој што го остава зад себе најскапото.

Мислења

 • «Многу блиску до естетиката на Емануел Карер и неговите Де ivesивоти на другите и Ј.М. Котце од мајсторот во Петербург», Јон Кортазар, Бабелија.
 • „Апсолутно модерен ... како Емануел Карер, Г. Себалд, M.М. Котзи и Орхам Памук“, Судуест.
 • „Има редок квалитет на служење традиција без да звучи како народна и да биде модерна без да се откаже од оние што беа порано“, П.Јванчос, АБЦД уметности и писма.

„Убавата Анабел Ли“ од Кензабуро Ое

Убавата Анабел Ли, од својата титула, се повикува на девојката-жена која се в loveуби во По и се впушта во болка и трагедија што честопати ги придружуваат, како античка клетва, невиност и убавина. Во овој роман, првиот во кој Кензабуро Ое воведува женски главен лик, Јапонецот маестрално ги истражува неговите вообичаени теми: пријателство, уметност, политичка посветеност.

Како дете, Сакура глумеше во филмската адаптација на поемата Едгар Алан По, Анабел Ли, означувајќи почеток на успешна кариера. Години подоцна, претворена во меѓународна актерка, препознаена од Холивуд во нејзината родна Јапонија, таа започнува со писателот Кенсанро и филмскиот продуцент Комори во донесувањето на селанско востание на големото платно. Она што Сакура не можеше да го замисли е дека за време на снимањето таа ќе се сеќава на трауматско искуство од нејзиното детство.

Мислења

 • „Најфасцинантен писател, најважен во неговата земја“, Енрике Вила-Матас.
 • „Врвот на современата јапонска литература може да се најде во Кензабуро Ое“, Јукио Мишима.

"Еден правец. Комплетна поезија » од Ери де Лука

Соло ида ја собира за прв пат во еден том целата поезија на Ери Де Лука, во двојазично издание и во превод на Фернандо Валверде. Единствено и непробојно дело, полно со убави моменти и со голема сила, кое ја прикажува реалноста со остра чувствителност и лишена од секаква измислица.

„Татко ми имаше запис за песни од Лорка […]. Со исклучен грамофон, тој ги препрочитува стиховите. Звучеа како чукање на срцето, одеа со чекори на нови сандали, крцкаа и мирисаа на кожа. […] Оттогаш, поезијата има глас што се формира во черепот на лицето што го чита. […] Моите стихови преведени на јазикот на Лорка ме враќаат во една соба во Неапол, каде што тивко дете учи да ги сложува стиховите на еден шпански поет », Ери Де Лука.

Мислења

 • «Де Лука е поет и тој не се плаши од ништо, ниту од добрите чувства ниту од баналноста на доброто или злото; важно е непредвидливиот сјај, меморијата што експлодира пред нивните очи, имагинацијата што дава значење “, Ил Темпо.
 • «Единствениот вистински писател од категоријата што засега го дал XXI век», Кориере дела Сера.

„Приказна на Ајрин“ од Ери де Лука

Овој светлосен триптих на меморијата и заборавот започнува со басна без морал што може да се појави во која било компилација од грчката митологија; главниот лик, Ајрин, го поседува легендарниот карактер на волшебни суштества. Двете шокантни приказни што следат ја покажуваат природата на човечкото суштество, способно да ги фалсификува неговите најдобри квалитети во неповолни околности.

Море и копно се соочуваат на остров зашеметен од сонцето и совладан од starsвезди; чудесно и сурово место кое не ја прифаќа убавата мистерија на Ајрин. Таа ќе ја открие својата фасцинантна приказна пред еден неаполски писател, крајниот раскажувач на „Приказната на Ајрин“.

Мислења

 • „Светлечки триптих кој нè потсетува дека Ери Де Лука е еден од најголемите писатели на светската литература“, Ливрес Ебдо.
 • „Многу интензивна кратка книга“, Тутолибри, Ла Стампа.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)