Вести за мај. Избор на црн роман, патување и стрип

Нов месец на мајонез y вести готов Ова е едно избор на 5 наслови каде има патувања низ изумрениот СССР и во возовите на стрип, многу темно бега во Галиција ya Франција, до градот на Моне и братски средби многу интригирачки во норвешките маури. Ајде да видиме.

Црни лилјани - Мишел Буси

Веќе во книжарниците

Мишел Буси е професор на Универзитетот во Руан и ова беше негово втор роман, што денес е класика на жанрот во галската земја, беше најпродаваната црна титула за 2011 година и освои многу награди. Неговиот успех веќе се прошири во повеќе од 30 земји, исто така.

Поставено е Iverиверни, село на Моне, а нејзините жители имаат многу што да сокријат. Тоа се случува за тринаесет дена, започнува со едно убиство и завршува со друго. Трупот на éером Морвал, човек исто толку страствен кон уметноста, како што е кон жените, се појавува во поток и во неговиот џеб наоѓаат разгледница од водени лилјани на Моне со зборовите: „Единаесет години, честитки!“ И оттаму драмите ќе се пресекуваат.

Тајниот живот на Орсула Бас - Аранткса Портабалес

Мај 6

Аранца Портабалес се смета за нова голема дама на националниот криминален роман, иако смета дека станува збор за претерување. Но поентата е во тоа Црвена убавица, неговиот претходен роман, беше и продолжува да биде успешен. Во него тој нè запозна со полицијата Сантијаго Абад и Ана Баросо, харизматичен пар кој се справи со случајот а Агата Кристи и со прекрасна позадина на карактери. Сега се враќа со оваа втора титула и истите протагонисти.

Овој пат ќе треба да испитаат исчезнувањето на Орсула Бас, успешен писател, кој води очигледно нормален живот во Сантијаго де Компостела. Нејзиниот сопруг Лоис Кастро ќе оди да го пријави во полиција. Орсула е киднапирана и таа знае дека порано или подоцна тие би можеле да ја убијат.

Кралството - Nо Несба

Ниту една година без роман од Nо Несба (и не недостасува). Минатото беше две: Крв во снегот y Сонце од крв, краток и крстен како сага за убијците на Осло. И сега доаѓа овој нов наслов каде го наоѓаме класична приказна за братска средба. Напишано е во прво лице и со едвај 50-тина страници прочитани и знаејќи ја крпата Несбо, веќе ми ги отстрани цревата и ми стави неколку муви зад увото.

Протагонисти се Рој, осамен човек кој живее во стара палата во планините, далеку од сите. Тој е експерт за птици и ја води градската бензинска пумпа и сите озборуваат и за него. Потоа, врати се , Карл, неговиот мал брат, кого не го видел откако отишол да студира во САД пред петнаесет години, по трагичната смрт на неговите родители во сообраќајна несреќа. Тој е придружуван од неговиот сосема нова сопруга, Шенон, енигматичен архитект. И двајцата имаат намера изгради одличен хотел во старите семејни земји, кои покрај тоа што ќе ги направат богати, ќе донесат и просперитет во областа.

Но, во малите градови сите се познаваат и знаат за нив одредени епизоди од минатото тие сè уште не заборавиле.

Снежарник - термин -Ан Марк Р.окета и Б.енјамин Л.еранд

Мај 28

Втор дел и заклучок од ова култен стрип кој беше снимен во филм во 2013 година од режисерот на Паразити и тоа неодамна беше адаптирано во телевизиска серија од Нетфликс. Станува збор за преводот на книгата Le Transperceneige 4. Крај, објавено во 2015 година, кое припаѓа на серијата Снежарник.

Снежарникот, по децениите бесцелно патување низ замрзнатата планета, веќе го направи тоа не е во позиција да продолжи да патува. Неговите патници - човештвото кое преживеало - мораат да го напуштат возот во потрага по ново засолниште. Постојат ризици, но тие претпоставуваат дека ќе успеат подобро. Или не

Последното лето на СССР - Сара Гутиерез (со илустрации на Педро Арјона)

Сара Гутиерез Таа е доктор, руски преведувач, писател и новинар.

Во оваа 2021 година во декември тие ќе бидат исполнети 30 години по потпишувањето на крајот на Сојузот на Советските социјалистички републики принудени од претседателите на многу од тие републики и на чело со Михаил Горбачов. Беше во летото 1991 година кога авторот, што не беше потполно туѓо за тој факт, направи патување што ја однесе од Карков (Украина), каде што студирав офталмологија, да ја премине земјата, од Балтичко Море до Црното Море. И му текна да раскаже за тоа во оваа книга во која зафати не само парчиња од секојдневниот живот на последните две години на СССР, туку и на првите пет години од независниот живот на републиките, кои исто така поминато таму.

Тој им дава илустрации на буквите Педро Арјона, графички дизајнер, илустратор и сликар. Стана позната како стрип уметник со колективниот Ел Кубри, кој во текот на седумдесеттите и осумдесеттите години го обнови стрипот со дело кое се карактеризира со неговиот графички радикализам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)