Вака ги замисли Jеј Кеј Роулинг ликовите на сагата Хари Потер

Вака ги замисли Jеј Кеј Роулинг ликовите на Хари Потер

Двајцата од нас кои сме прочитале некои или сите книги на K.К.Роулинг во сагата Хари Потер Како и оние кои не го сториле тоа и се за loveубиле во своите ликови благодарение на филмовите, ние ги имавме на ум и на однапред смислен начин лицата и одликите на ликовите во сагата. Сепак, автор J.К.Роулинг Додека ги пишував, имав друга слика за нив, во некои случаи многу слична на онаа што конечно се појави во филмовите и во многу други, многу поразлична.

Благодарение на самата авторка, денес можеме да уживаме во некои цртежи што таа ги направи во нејзино време, и како што можете да видите, тие се навистина добри! Дали има нешто што оваа жена не знае да направи добро? Да се ​​потсетиме, благодарение на Kеј Кеј Роулинг, детското и младинското читање имаа голем притисок благодарение на создавањето на сагата Хари Потер. Благодарение на неа живееме прекрасен свет полн со магија, волшебни стапчиња, џуџиња, невозможни работи, џуџиња и пред сè, под наметката на големи вредности како што се пријателството, loveубовта, сојузот итн.

Ако сакате да знаете како Kеј Кеј Роулинг ги замисли ликовите во сагата Хари Потер, нејзините цртежи можете да ги видите во следната галерија. Исто така, ви оставаме некои информации за книгите за кои можеби не сте знаеле.

Податоци «Хари Потер»

Оваа фотографија на 16 октомври 2012 година ја покажува авторката K.К. Роулинг на изгледот за промоција на нејзината најнова книга „Обичниот слободен простор“ во театарот Дејвид Х. Кох во Newујорк. Роулинг, популарната авторка на серијалот „Хари Потер“, зборуваше нешто повеќе од еден час пред насобраната публика во нејзиниот единствен јавен настап во САД за да го промовира својот прв роман за возрасни. (Фотографија од Дан Халман / Invision / AP)

 • Anоан К.Роулинг, авторката на сагата, чекаше во возот што се расипа на патот од Манчестер до станицата во Лондон. Кралскиот крст во Англија во 1990 година кога излезе со ликот на Хари Потер.
 • La колибата на Хагрид од филмовите беше демолиран по филмот за да се спречи да биде преплавен од обожаватели.
 • Многу од имињата на протагонистите се англиски градови.
 • на куќи од хогвортс одговара на 4-те елементи: Грифиндор е оган, Слитерин е вода, Равенклав е ветер и на крај, Хафлепуф е Земја.
 • Креаторот на Хари, Kеј Кеј Роулинг, е Трета најбогата жена во Велика Британија и првиот во Шкотска.
 • Шестиот роман за Хари Потер, „Полукрвниот принц“ Продаде над 2 милиони примероци во првите 24 часа од објавувањето во Велика Британија.
 • Книгите Хари Потер се преведени на 69 јазици во светот.
 • Првиот роман за Хари Потер, „Филозофскиот камен“ беше отпечатен во 1997 година со само почетно издание 500 копии.
 • La Ворнер Брос платил милион долари за филмските права на секоја книга од серијата Хари Потер. Комплетите беа инсталирани во студиото Ливсден, поранешна фабрика за авиони за време на Втората светска војна, лоцирана на периферијата на Лондон.

Цртежите на K.К. Роулинг на светот „Хари Потер“

(Кликнете на секој од нив за да го видите голем и во сите видови детали).

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фелипе dijo

  ПРЕДЛОГ Е ОД ДАМА, ПОКРИЕНА ОД АВТОГРАФИЈАТА КОЈА КАЗНА

бул (точно)