Борба за спас на домот на Jamesејмс Болдвин

Ејмс Болдвин

Во провансалскиот град Сен Пол-де-Венс ќе најдете живописна камена куќа под средновековните wallsидови. Оваа куќа е позната како „Ла Меисон де myими“. Таму живееше писателот и социјален критичар Jamesејмс Болдвин. Исто така, во таа куќа починал од рак на желудник во 1987 година на 63-годишна возраст.

Веќе 17 години, локалното население го прифаќаше афро-американскиот автор како свој. Овој често се гледаше како зборува во локалниот бар Колом д’Ор и наклонетоста покажана од него е реципрочна на сите луѓе. Денешните бранители се се борат за обезбедување на иднината на куќата и нејзините основи, кои биле предодредени за изградба на 18 луксузни апартмани. Две крилја на имотот се веќе демолирани.

Шенон Каин, американски романсиер со седиште во Париз, ја предводеше борбата за спасување на имотот, на крајот се сместуваше во сеуште неразрушениот дел 10 дена во обид да го запре уништувањето.

"Освен неговите книги, куќата е сè што останува од физичкото присуство на Болдвин. Неговиот сон беше имотот да стане колонија или резиденција на уметниците и ќе биде трагедија да го пуштиме да замине “.

Една од соседите, Елена Ру, го памети „Jimими“ како едно од најголемите присуства во Коломбер, вклучително и за неговата покојна мајка Ивон Ру.

„Тоа беше одлично присуство во моето детство. Jimими пишуваше навечер и тој доаѓаше секој ден околу 4 часот попладне да седи и да разговара со мајка ми. Доаѓаше секој ден, секогаш беше таму кога ќе се вратив од училиште “.

 

„Отпрвин се чинеше застрашувачки, а потоа го видовте животот во неговите очи и насмевката што го осветлуваше неговото лице. И секој ден се прашував како ми помина денот на училиште. Мајка ми го ценеше многу и обратно. Таа беше негов голем пријател, тоа беше убава врска “

Парот беше толку близок што Болдвин го прогласи за главен лик на неговиот 13 роман, Ако улицата Бил можеше да зборува Клементина, што беше средно име од Ивон Ру.

„Не беше случајно. Степенот на дарежливост и приврзаност што тој го покажа со своето време и неверојатна интелигенција беше прекрасен. Тој не следеше низ нашето детство до адолесценција, момчиња ... …ими беше таму “.

Болдвин купил билет во еден правец за Париз кога имал 24 години, очаен поради американските предрасуди кон Афроамериканците и хомосексуалците и наскоро бил посвоен на левата страна на француската престолнина. Во 1070 година се населил во Сент Пол-де-Венс, каде примил посети од Josephозефин Бејкер, Мајлс Дејвис и Реј Чарлс.

Градот одамна е одличен магнет за познати луѓе. Пикасо и Шагал работеа таму, livedак Раверат и неговата сопруга Гвен, внука на Чарлс Дарвин живееја таму, поранешниот басист на Ролинг Стоун, Бил Вајман има имот во близина, а актерот Доналд Плисенс почина во Сент Пол де Де Венс.

По смртта на Jamesејмс Болдвин имаше голем спор што ќе се случи следно со имотот. Семејството Болдвин водеше долга правна битка која на крајот ја загубија. До сега куќата е продадена трипати.

Шенон Каин, таа што ја водеше борбата за спасување на имотот, се врати во Париз откако програмерите го искористија нејзиното отсуство за да ги отстранат нејзините работи во блискиот хотел.

Сега вашата цел е убедете го француското Министерство за култура да ја прогласи куќата за наследство на земјата за преземање. Ако не, тој вели дека ќе се обиде да собере повеќе од 10 милиони евра за да го купи.

„Планот е ист како што беше од самиот почеток. Работа со министерството за култура за преземање на домот со образложение дека се прекршени историските закони за зачувување и, ако тој план не работи, соберете доволно пари за да ја купите куќата"

 

„Целта на оваа почетна фаза е да се основа организација со можност да собере значителна сума пари за купување и / или реновирање на овој дом, како и да се воспостави постојан фонд што ќе го поддржува престојот на уметникот во вечност.

Литературното наследство на Балдинг го спречи Каин да го користи своето име за веб-страницата на кампањата и коментарите за кампањата за недостатокот на соработка. Но, Шенон се надева дека ќе донесе семејство на бродот и започнете преговори со инвеститорот на имотот во следниот месец.

„Ова е проект за страст за мене. Не можам да се откажам од менер "

Елена Ру ја коментира трагедијата за загубата на последниот дом на Болдвин.

„Ова е местото каде што wroteими пишуваше, живееше и умре. Ако оваа куќа се изгуби, нема ништо апсолутно од Balејмс Болдвин во овој град, место каде што беше среќен и каде сите бевме среќни што го видовме “

 

„Beе беше срцепарателно ако исчезна. Л.Она што е навистина поразително е тоа што луѓето честопати тропаат на мојата врата прашувајќи каде можат да ја најдат куќата на Jamesејмс Болдвин и мора да ги насочат кон оваа разорна визија."


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)