Биографија на Мигел Делибес

Плакета до Мигел Делибес

Слика - Викимедија / Растројо

Мигел Делибес бил познат шпански писател, роден во 1920 година во кастилскиот град Ва Valадолид. Солидно обучен и со две кариери зад себе како што се Право и трговија, Делибес имаше важни позиции во печатот, станувајќи директор на весникот Ел Норте де Кастилја каде што започна да објавува.

Делибес беше човек чие хоби беше добро познато на сите и меѓу кои го наоѓаме лов и фудбал. Ловот се појавува во многу негови романи, истакнувајќи го одличното дело „Невините светци“, кое подоцна беше извонредно однесено во кино со одлична изведба на Пако Рабал во улогата на Азарија и фудбалот беше предмет на разни написи во тој авторот им даде литературна форма на сензациите што убавиот спорт му ги остави.

Разликите беа нешто многу вообичаено за Делибес, кој беше назначен за член на Кралската академија во 1973 година и кој доби безброј награди, вклучувајќи ја Националната награда за литература, Наградата на критичарите, Националната литературна награда, Принцот од Астуриас или Сервантес.

Конечно и на возраст од 89 години Делибес почина во 2010 година во Ваљадолид, град што го видел како се родил.

Книги од Мигел Делибес

Мигел Делибес беше плоден човек кога станува збор за пишување. Најпознати за авторот се романите, од кои први „Сенката на чемпресот е издолжена“, кој доби награда. Сепак, иако тој објави романи од 1948 година, вистината е дека Објавил и неколку приказни, книги за патувања и лов, есеи и написи. Некои се попознати од другите, но скоро сите остануваат незабележани заради своите романи.

Еден од карактеристики на пенкалото Мигел Делибес тоа е несомнено вештината што ја има за да ги гради ликовите. Овие се солидни и совршено веродостојни, што го тера читателот да сочувствува со нив од самиот почеток. Покрај тоа, бидејќи бил многу набудувачки писател, тој можел да го пресоздаде она што го видел, оформувајќи го по свој вкус, без да го изгуби реализмот со кој ги внесува своите дела.

Меѓу најпознатите книги на авторот, можеме да ги истакнеме:

 • Сенката на чемпресот е издолжена (1948 година, Надалска награда 1947 година)

 • Патот (1950)

 • Мојот идолизиран син Сиси (1953)

 • Дневник на ловец (1955 година, Национална награда за литература)

 • Стаорци (1962, награда за критичари)

 • Детронизиран принц (1973)

 • Светите невини (1981)

 • Loveубовни писма од волшебна сексагеријанка (1983)

 • Дама во црвено на сива позадина (1991)

 • Еретик (1998, Национална награда за литература)

Покрај тоа, посебно треба да се споменат книгите Романсиер ја открива Америка (1956); Лов на Шпанија (1972); Авантури, среќа и несреќи на ловец на опашката (1979); Кастилја, Кастилјан и Кастилјанците (1979); Шпанија 1939-1950: Смрт и воскресение на романот (2004).

Добитник е на наградите

Во текот на целата своја кариера како писател, Мигел Делибес има добиено повеќе награди и признанија во неговите дела, како и за него. Првиот што му го дадоа беше во 1948 година за неговиот роман „Кипарис сенката е издолжена“. Токму Надалската награда го натера да стане попознат и неговите книги привлекоа внимание.

Неколку години подоцна, во 1955 година, тој ја доби Националната награда за наратив, не токму за роман, туку за „Дневник на ловец“, жанр што тој исто така го играше во неколку години од својот живот.

Наградата „Fastenrath“ од 1957 година, поврзана со Кралската шпанска академија, ја доби за друга своја книга, „Дремли со јужен ветер“.

Овие три награди беа многу важни за неговата кариера. Сепак, дури 25 години подоцна тој успеа да освои нова награда, принцот од Астуриас де лас Летрас, доделена на Мигел Делибес во 1982 година.

Од тој датум, наградите и признанијата се следеа практично една година. Така, тој се здоби со Doctor honoreis causa од Универзитетот во Ваladадолид во 1983 година; во 1985 година беше прогласен за Витез на Орденот на уметноста и писмата во Франција; Тој беше омилен син во Ваladадолид во 1986 година и Доктор почесен кауза од Универзитетот Комплутензе во Мадрид (во 1987 година), на Универзитетот во Саре (во 1990 година), на Универзитетот во Алкала де Хенарес (во 1996 година) и на Универзитетот во Саламанка (во 2008 година); како и посвоениот син на Моледо, во Кантабриа, во 2009 година.

Во однос на наградите, некои се од значење, како што е Наградата Град Барселона (за неговата книга, Дрво на херојот); Националната награда за шпански писма (1991); наградата Мигел де Сервантес (1993); Националната награда за наратив за Ел хејехе (1999 година) или Наградата за военто за човечки вредности (2006 година).

Адаптациите на книгите на Делибес за филм и телевизија

Благодарение на успехот на книгите на Мигел Делибес, многумина почнаа да ги гледаат за да ги прилагодат на филмот и телевизијата.

Првата адаптација на едно од неговите дела беше за кино, со неговиот роман „Ел камино“ (напишан во 1950 година) и адаптиран во филм во 1963 година. во серија телевизии составени од пет поглавја.

Почнувајќи од 1976 година, Делата на Делибес станаа муза за филмските адаптации, да бидат во можност да ги видат книгите во реална слика Мојот идолизиран син Сиси, кој беше именуван во филмот Семеен портрет; Детронизираниот принц, со војната на Тато; или еден од неговите најголеми хитови, Светите невини, за што самиот Алфредо Ланда и Франциско Рабал ја освоија наградата за најдобра машка изведба на Кан.

Последното од адаптираните дела беше Дневник на пензионер во филмот Совршен пар (1997) со Антонио Решинес, Мејбел Лозано ...

Куриозитети на Мигел Делибес

Потпис на Мигел Делибес

Потпис на Мигел Делибес // Слика - Викимедија / Фондација Мигел Делибес

Една од куриозитетите на Мигел Делибес што можете да ја посетите ако прошетате низ Ваladадолид е дека, во истата куќа каде што е роден, на улицата Реколетос, која сè уште постои, има плакета со фраза од писателот, која вели: „Јас сум како дрво што расте таму каде што е засадено“, што се толкува дека не е важно каде се наоѓа во светот, тој успеа да се прилагоди и да процвета со својата уметност.

Неговата уметничка кариера започна да прави цртани филмови, не пишување. Првите цртани филмови се од весникот „Ел Норте де Кастиlaа“, работа што ја доби благодарение на студирањето на Факултетот за уметност и занаетчиство. Меѓутоа, во тоа време весникот беше многу мал и сите раце беа користени за други работи. Затоа, кратко време откако го демонстрираше литературниот квалитет што го поседува и започна да пишува во него. До тој степен што, по некое време, тој беше директор на весникот, иако мораше да поднесе оставка во ерата на Франко поради притисокот што беше извршен врз него.

Всушност, иако го напушти новинарството заради улогата на писател, откако ќе заврши ерата на Франко, весникот „Ел Паис“ му понуди да биде директор па дури и го искушуваа со една од неговите најголеми пороци: приватно ловиште во близина на Мадрид. Делибес го одби затоа што не сакаше да се пресели од неговиот Ваladадолид.

Нешто зачудувачки е начинот на кој започна да пишува книги. Многумина знаат дека неговата вистинска муза била неговата сопруга Анхелес де Кастро. Она што можеби не беше толку многу поврзано е дека, првите години на писателот, тој имаше просечно една книга годишно. Но, исто така, имаат дете годишно.

Една од најважните фрази на авторот е, без сомнение: „Народ без литература е нем народ“.

Мигел Делибес се оженил со својата сопруга во 1946 година. Сепак, таа починала во 1974 година, оставајќи го авторот во голема депресија што предизвикало неговите книги да бидат попространи во времето. Делибите отсекогаш се сметале за меланхоличен, тажен, свилен човек ... а дел од тој хумор се должеше на загубата на неговата голема loveубов и муза.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Наши :) dijo

  Супер е добро, добив 10 благодарение на био, бакнеж

  1.    Диего Калатајуд dijo

   Ви благодариме што не посетивте Се надевам дека не си го копирал буквално ... на тој начин малку учиш! хехех Поздрав!

 2.   Марија dijo

  Едната е илустрирана со разгледување на овие теми.

 3.   celia dijo

  Извинете, не објавивте затоа што Мигел Делибес почина. Ако не ти пречи, дали можеш да го облечеш? Треба итно да знам