Биографија на Азорин

Фотографија на писателот Азорин

Joseозе Мануел Руис, попознат како Азорин, е роден во Аликанте во градот Монова во 1973 година во семејство без финансиски проблеми и со традиционален менталитет. Тој беше обучен во религиозна средина и продолжи да започнува диплома по право, но конечно ги напушти студиите за да развие новинарство.

Како новинар Јас работам за "Земјата", но неговото време во весникот не заврши добро откако објави напис во корист на слободната freeубов и заврши како колумнист во „Ел Прогресо“. Покрај тоа, тој соработуваше во книжевни списанија.

И покрај тоа што е роден во прилично конзервативно семејство, Азорин се сметаше себеси за анархист, иако со текот на годините неговиот идеолошки став беше омекнат толку многу што тој ја прифати позицијата заменик на конзервативна партија и тој разви политичка кариера на спротивната страна од онаа што ја бранеше во првите години од неговиот живот.

Подоцна тој беше назначен за член на Кралска академија во 1924 година. Кога започна војната, Азорин претпочиташе да побегне со својата сопруга, со која пристигна во Париз. Конечно, животот на овој голем писател заврши во 1967 година, година во која тој почина оставајќи многу вредно книжевно наследство.

Повеќе информации - Големото значење на новинарската работа на Азорин

Фото - Марио Видал

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфонсо dijo

  Навистина другар lolxd хахаха.
  Тоа покажува дека имате филозофски студии. Поздрав и жал за одложувањето.