Шарл Перо: биографија и најдобри детски приказни

Прекрасната издржливост

Шарл Перо е автор кој веќе е дел од нашето детство, историјата, универзалниот наратив. Неговите се едни од најпознатите и безвременски детски приказни, иако реалноста на овој француски автор секогаш се вртеше повеќе околу кралското семејство и „реалниот свет“ отколку фантазијата. Theивотот и делото на Шарл Перо Не само што е интересно историски, туку и кога станува збор за разбирање магија што засекогаш ја трансформира моќта на раскажувањето.

Чарлс Перо: раскажувач на судови

Чарлс пороу

Шарл Перо е роден на 12 јануари 1628 година во Париз, во пазувите на буржоаско семејство чиј татко беше адвокат во Парламентот, што му овозможи да ужива привилегиран живот. Перо е роден при двојно раѓање, чиј близнак Франсоа почина шест месеци по доаѓањето на светот.

Во 1637 година тој влегол во колеџот на Бове, каде што покажал голема вештина со мртви јазици. Во 1643 година започнал да студира право со цел да ги следи стапките на неговиот татко и брат, Пјер, генерален колекционер и негов главен заштитник. И, тоа е што од многу рана возраст, Перо демонстрираше голема способност за студии, што беше негов главен приоритет во поголемиот дел од животот.

Во 1951 година дипломирал на Адвокатската комора и три години подоцна станал функционер во владиниот систем. Меѓу неговите први прилози, авторот учествувал во создавањето на Академијата на науките и Академијата на уметностите. Сепак, и покрај неговата позиција во политичката сфера и односот со уметноста, Перо никогаш не отишол против системот, ниту дал знаци на фантазија дека неговите приказни ќе ги предизвикаат години подоцна. Неговиот живот беше ограничен на исполнување на неговата работа и чест на кралот Луј XIV во форма на песни и дијалози, што му донесе воодушевување од високите места и позицијата секретар на Француската академија во 1663 година под диригентската палка на неговиот најголем заштитник Колберт, советник на Луј XIV.

Во 1665 година, тој ќе стане еден од кралските службеници. Во 1671 година бил назначен за канцелар на Академијата и се оженил со Мари Гвихон, со која ја имал првата ќерка во 1673 година. Истата година бил назначен за библиотекар на Академијата. Тој имаше уште три деца, ја изгуби сопругата по раѓањето на последното, во 1678 година. Две години подоцна, Перо мораше да се откаже од својата позиција на синот на Колберт, момент што ќе го означи неговиот премин кон аспект на писател за деца чија главна титула беше Приказни од минатото, попознати како Приказни за мајката гуска. И покрај пишувањето на сите овие приказни во 1683 година, тие не би биле објавени дури во 1697 година.

За време на последните години од животот, Перо се посветил на пишување ода на монархијата, кралот на Шведска, Шпанија и, особено, Луј XIV. Тој му ја посвети песната El Век на Луј Велики, што предизвика големи метежи по објавувањето во 1687 година.

Шарл Перо почина на 16 мај 1703 година во Париз.

Чарлс Перо: Неговите најдобри раскази

приказни за мама гуска

Иако дел од неговото литературно дело (вклучително и неговите 46 објавени постхумни дела) зборуваше за кралеви, Судот и политичката состојба, Детски приказни на Перо тие опфаќаа морал што авторот го сметаше за неопходен во такви бурни времиња како оние во Франција од XNUMX век.

Огрес, самовили, чизми со мачки и принцези почнаа да му се цртаат по главата инспирирани од приказните што кружеа меѓу повисоките класи како наследство на ораторство од други европски земји и некои поегзотични. За возврат, вистинските поставки што ги посетувал писателот, како што е замокот Усе, во одделот Индре и Лоара, би инспирирале приказни како што е Заспаната убавица.

Книгата што собра дел од овие раскази беше насловена Histoires ou contes du temps passé, avec des moralités со наслов на Содржина де ма мер о'Ој на задниот капак. Волуменот се состоеше од осум раскази, најпознати од Чарлс Перо:

Прекрасната издржливост

Познатата приказна за принцезата Аурора, осудена да спие засекогаш откако беше боцкана со вретено, стана една од најбезвременските приказни во историјата. Перо ремизираше на мит за принцезата за спиење Толку повторливи во старите исландски или шпански приказни и додадоа поироничен и остроумен допир.

Црвенкапа

Црвенкапа

Приказната за девојчето облечено во црвена качулка кое налета на волк на пат кон куќата на нејзината баба потекнува од легенда од средновековните времиња да се одбележат разликите помеѓу градот и шумата. Перо ги потиснал најлусните детали (како што е поканата на волкот до Црвенкапа да ги проголта останките на нејзината баба) и се квалификувал морал насочен кон сите млади жени кога станува збор за спречување на нивни средби со странци.

Сина брада

сина брада

Најмалку фантастична приказна за приказните на Перо алудираше на жена која ги откри труповите на поранешните жени на нејзиниот нов сопруг во злобниот замок. Иако историјата на раскошната палата и мистериозниот сопруг датира од истите грчки митови, се верува дека Перо бил инспириран од фигури како серискиот убиец Lesил де Раис, бретонски благородник од XNUMX век.

Мачката со чизми

мачката со чизми

Мачката на синот на мелничарот кој го остави целото свое наследство откако умре, станува премиса на оваа најхумористична приказна чие толкување сè уште предизвикува повеќе од една дебата. Некои се потпираат на теоријата дека хуманизираната мачка што го водела бизнисот била лекција за деловна администрација, додека други го посочуваат животното како метафора за сопствениот животински инстинкт на човечкото суштество.

Пепелашка

Пепелашка

Малку приказни со тек на време преминале исто како и на Пепелашка, младата жена која и служела на нејзината маќеа и две маќеа по желба копнее да се омажи за принц. Приказната го одразува најстариот концепт на светот: борбата на доброто против злото, тема што веќе беше присутна во една од првите верзии на нарацијата од Антички Египет.

Палец

Thumbelina беше најмладата од осум деца. Големата предност што му дозволи да се камуфлира во чизмите на огревот кој сакаше да ги изеде сите. Метафора таа големина не ја одредува вредноста на човечкото суштество.

Другите две приказни вклучени во книгата беа Самовилите и Рикет со помпадурот, помалку познат. За возврат, беше вклучена последователна верзија на Приказни за мајката гуска Задник кожа, уште еден класик во Перо, кој го осудил инцестот раскажувајќи ја приказната за кралот кој сакал да се ожени со својата ќерка.

Која е вашата омилена приказна за Чарлс Перо?

Дали ги знаевте овие 7 приказни што треба да се прочитаат за време на возењето со метро?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   RICARDO dijo

  Го знаете изданието на издавачката куќа „Едхаса“, прекрасно е во својата колекција на книги за РАБОТИ, чудо

 2.   Педро dijo

  Убав напис, навистина уживав. Мислам на сите, Заспаната убавица ми е омилена. Добро проверете ја публикацијата, има и некои други видови (1951 / suss). Почнав да ве следам, вашиот блог е одличен.

 3.   Даниела кармен dijo

  Многу добра литература

 4.   Кармен dijo

  Здраво, извинете, но има датум дека не сте во право "Во 1951 година тој заврши на Адвокатската комора"

  Многу добра статија.

 5.   Густаво Волтман dijo

  Одличен автор, богатство е да можете да уживате во делата на таков титан и дека неговата порака е толку прилагодлива на современите околности е симптом што уживаше во многу добра визија. И иако голем дел од нивните приказни губат дел од нивната содржина во филмографските адаптации, тие сепак имаат непресметлива тежина.

  -Густаво Волтман.

 6.   КАДС dijo

  здраво, како можам да ја цитирам оваа страница, не можам да најдам датум кога е направена.