Биографија и најдобри книги на Чарлс Дикенс

Биографија и најдобри книги на Чарлс Дикенс

Фотографија: Autorde

Смета за една од големи писатели на историјата а особено од таа Викторијанска Англија што маестрално ја долови во своите дела, Чарлс Дикенс продолжува да биде влијателен автор со генерации кои продолжуваат да го гледаат во архитектот на Оливер Твист совршен сликар на портрети на едно време и на едно место. Ние се потопуваме во биографија и најдобри книги на Чарлс Дикенс со цел да ги истражиме сите нејзини нијанси.

Биографија на Чарлс Дикенс: Другиот Лондон

Биографија на Чарлс Дикенс

Фотографија: Национални архиви на САД

Роден на 7 февруари 1812 година во Ландпорт, област на англискиот град Портмут, Чарлс Дикенс беше син на Johnон Дикенс, службеник на пристаништето и Елизабет Бароу, домаќинка. Дете чие детство беше обележано со постојаните финансиски ексцеси на неговиот татко, отсуство на образование до возраст од 9 години или две се пресели, еден во Кент и друг во Камдем Таун, во тоа време една од најсиромашните области на Лондон.

На 12-годишна возраст, неговиот татко бил затворен во затвор поради многубројни долгови, дозволувајќи му на неговото семејство да дели ќелија со затвореникот, иако Дикенс бил испратен во згрижувачки дом и принуден да започне со работа во фабрика за лакирање чевли. , работа со која плаќаше за сместување и му помагаше на своето семејство. Во меѓувреме, литературата стана негов голем сојузник, проголтајќи пикарески романи и дела како Дон Кихот де ла Манча, хоби што му додаде на неговиот жален живот, му овозможи на Дикенс да ја претвори својата идна работа во совршен калеидоскоп на неславно детство заглавено во лондонска сиромаштија, ситуација која тој ја осуди во многу наврати.

Во 1827 година, на петнаесетгодишна возраст, тој започнал да работи како судски стенограф и една година подоцна како репортер за Докторски комонс и хроничар за Вистинското сонце. На крајот, нејзината работа како политички новинар за Утринска хроника и го дозволи тоа објавете своја сопствена книга со политички публикации, првата кука на публика што години подоцна ќе ги потроши неговите книги.

Во 1836 година се оженил со Кетрин Томпсон Хогарт, со кого имал десет деца, на кои се обидел да им го всади христијанството на многу начини, вклучително и едноставна јазична книга наречена Lifeивотот на нашиот Господ. Неговото учество како уредник во повеќе весници му овозможи да објавува Оливер Твист, што беше објавено на рати два месеци во 1837 година. Генијалноста на Дикенс во сериски прикази се должеше на неговиот интерес да ја донесе својата литература пред многу луѓе кои, како него како дете, немаа пари да купат целосни книги.

На овој начин, Дикенс започнал да расте како автор, стекнувајќи својства и обидувајќи се да ги прошири своите текстови низ целиот свет, поточно во САД, каде што неговото дело „Белешки од Америка“, спротивно на ропството што владееше од другата страна на Атлантикот , го доведе до разни критики. Конечно, работи како Божиќна песна (1843) или Дејвид Коперфилд (1850), тие завршија со неговото осветување и покрај тоа што доведоа до криза обележана со уредничка награда која никогаш не беше доволна. Ова е начинот на кој Чарлс Дикенс завршил низ Европа и се сретнал со други автори пред да стане една од најсестраните личности во Лондон со организирање на различни конференции, основање ваш сопствен весник или дури и театарска компанија.

Крајот на 1850-тите години му донесе на Дикенс онолку горчина колку и радост: паралелно со создавањето на Историја на два града, едно од неговите одлични дела, тој се разведе од сопругата Кетрин. Помалку контроверзна ситуација со оглед на многу предрасуди што постоеја против разводот во викторијански Лондон.

Во текот на следните години, Дикенс доживеал железничка несреќа што би ја одбележала последната фаза од неговиот живот, иако продолжил да работи неиздржливо сè до неговата смрт, на 9 јуни 1870 година, поради мозочен удар.

Ивотот обележан не само со писма, туку и со општествена активност на сите нивоа што го почитуваат писателот кој стана симбол на една ера.

Најдобри книги од Чарлс Дикенс

Оливер Твист

Оливер Твист

Преобразено во безвременско дело со оглед на нееднаквоста сè уште присутна во светот и нејзината состојба како совршено платно за осудување на разни rocверства што вклучуваат невини деца, Оливер Твист тоа е една од одличните приказни на Дикенс. Објавено на разни рати во Во 1837 година, тој е првиот роман во кој се појавува дете како протагонист, Оливер е икона на една генерација, сиромашно и сираче дете кое го користеле насилниците во градот за да извршат разни злосторства. Ситуација позната на Дикенс од прва рака кога тој дошол од оној сочен и пикерески Лондон што го фаќал со одреден сарказам во текот на целата своја работа.

Божиќна приказна

Божиќна приказна

Објавено во 1843 година, Божиќна приказна го зема сведокот на времето кога Англија потклекна воскреснување на старите Божиќни традиции поттикната од литературата или трендовите од дворот на Викторија. Така ова дело стана личен адут на Дикенс да го истражува човековото однесување во такво харизматично време, поточно на господинот Скруџ, скржавиот старец кој мора да им подлегне на духовите на неговите различни Божиќ за да стопи срцето од мраз. Како и другите негови дела, Божиќна песна е прилагоден за театар и филм во многу прилики.

Дејвид Коперфилд

Дејвид Коперфилд

Можно е дело со најмногу автобиографски призвуци, Дејвид Коперфилд тој секогаш бил „омилен син“ на Дикенс. Главниот јунак, воспитан од злобен очув и потчинета мајка, совршено го претставува животот на авторот, неговите lovesубови, пријатели, разочарувања или достигнувања трагани од неговото раѓање до неговата смрт. Без сомнение, едно од највлијателни дела на писателот кој беше објавен во 1850 година на разни рати.

Историја на два града

Приказни за два града

Втор најпродаван роман во историјата по Дон Кихот де ла Манча, тој пристигна во 1859 година за да стане магна на Дикенс. Анализа на времето низ призмата на два града: мирен и тивок Лондон и Париз во кој се џвака вознемиреноста и пркосот на луѓето незадоволни од нивната ситуација. Таков беше успехот на романот, што по првичниот тираж од 12 илјади примероци, тој имаше 100 илјади неделно.

Дали сакате да прочитате Историја на два града?

Големи надежи

Големи надежи

Во голема мера замислена под истата шема како Дејвид Коперфилд, Големите очекувања е роман за учење што би можело добро да извлече од различни референци на животот на авторот. Роман, кој се одвива над дваесет и осум години, ја прикажува трансформацијата на Филип Пирип, амбициозен ковач, кој сака да стане господар на англиското благородништво и покрај многуте духови од минатото, со кои ќе мора да се бори. Романот беше објавени во различни броеви помеѓу 1960 и 1961 година станување успех.

Прочитавте Големи надежи?

Кои се, според вас, најдобрите книги од Чарлс Дикенс?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.