Биографија на Габриел Селаја

Габриел Селаја во сопствената работилница

Шпанскиот поет Габриел Селаја Роден е во 1911 година во баскискиот град Хернани, провинција Гипецкоа. Неговото вистинско име беше многу подолго (Рафаел Габриел Хуан Магица Селаја Лацета), па затоа играше со тоа при објавување користејќи различни псевдоними како Рафаел Магица или Хуан Лацета, нешто што му даваше многу можности во време кога толку многу ги прогонуваше поетите зборуваше за реалноста на земјата.

Учам во Мадрид и тој имал контакт со Студентскиот престој каде пиел од културното и уметничкото опкружување што се живеело таму. Тој ја доби наградата Бекер стогодишнина со „La soledad closed“ и конечно кога започна граѓанската војна, Целаја беше јасен за својата страна и служеше како капетан на републиканската армија, што ќе му донесе многу непријатели на крајот од истата.

Тој основал збирка поезија наречена Север заедно со неговиот партнер Ампаро Гастон и во 1956 година го напушти инженерството, кое беше негова професија и на кое им ги посвети студиите и добар дел од своето време да се посвети на семејниот бизнис на чие чело можеше да се даде целосно до литературата за добивање на Наградата за критичари и Националната награда за писма пред неговата смрт, што се одржа во Мадрид во 1991 година.

Повеќе информации - Социјална поезија во педесеттите години

Фото - Габриел Селаја

Извор - Универзитетски печат во Оксфорд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.