Биографија и најдобри книги на Стивен Кинг

Биографија и најдобри книги на Стивен Кинг

Сметан за „Крал на теророт“, Стивен Кинг (Портланд, Мејн, 1947) е еден од најголемите бестселери на XNUMX век. Со продадени повеќе од 350 милиони книги, авторот на Кери или „Сјајот“ има живот подеднакво злобен како и романот што го направија икона на современата литература. Пловиме во Биографија на Стивен Кинг и најдобри книги.

Биографија на Стивен Кинг

Биографија на Стивен Кинг

Роден во семејство обележано со напуштање на неговиот татко кога имал само две години, Стивен Кинг пораснал со неговиот брат Дејвид и неговата мајка Рут во Мејн, Индијана или Конектикат. Семејната состојба, која страдаше од големи финансиски проблеми, стана совршен амбиент за немирно дете кое Тој започна да пишува приказни уште од мали нозе и подоцна ги продаваше како приказни на своите соученици. Активност што не ја сметаа добро некои наставници кои го принудија да ги врати парите што ги заработи.

Преминувањето на младиот крал кон хорор-литературата се случило на 13-годишна возраст, кога открил кутија со хорор-романи што му припаѓале на неговиот татко. Оттогаш започнал да пишува различни кратки приказни за научна фантастика што ги испраќал во различни списанија. Сепак, повеќето публикации завршија со отфрлање на неговите записи сè додека „Во половина свет на теророт“, објавено во списанието „Комикс ривју“, стана неговиот прв цртан филм објавен од официјално издание во 1965 година.

Една година подоцна, таа започна да студира уметност на англиски јазик на Универзитетот во Мејн, додека работеше со скратено работно време за да плати за нејзините студии и да и помогне финансиски на нејзината мајка. Различни приказни се појавија од овие години, како што е Дробилката или Проклетиот автопат.

Во 1971 година, година во која тој успеа да дипломира, авторот се ожени со писателката Табита Кинг, која ја запозна на Универзитетот. Средба на судбината со оглед на тоа што Табита беше таа спасила од ѓубрето дело што го отфрлил нејзиниот сопруг по име Кери да ве охрабрам да го завршите. Кинг не предвидел дека откако ќе го достави ракописот до издавачот на Даблдеј, тој ќе добие понуда за објавување платена за 2.500 УСД однапред. Бројка која се зголеми на 400.000 УСД од продажбата на правата на романот.

Успехот на Кинг нагоре се совпадна со неговите многубројни проблеми со алкохол и дрога, зависности што се рефлектираат во ликови како Jackек Торенс, главниот писател на „The Shining“ (1977). За среќа, авторот решил да изврши тотално чистење во текот на осумдесеттите години на минатиот век.

Со дела како Мистеријата на изгубената Салем (1975), Танцот на смртта (1978), Мртвата зона (1979), Кујо (1981), Cemивотински гробишта (1983), Таа (1986) или Мизерија (1987), Стивен Кинг може да се пофали со една од најсилните книжевни кариери на неговата генерација, бидејќи покрај милионерската продажба на неговите романи, многу од нив како Кери, Сјајот, мизерија, доживотен затвор или неодамнешните Станаа амбициозни филмски продукции.

Плодна кариера што беше нарушена кога, летото 1999 година, Кинг беше удрен од автомобил и подложен на повеќе од десет операции. Губењето на енергијата го натера да го забави пишувањето на неговите дела и да ја комбинира својата работа како автор на фикција со неговата колумна во Entertainment Weekly или проекти како што е пишување стрип базиран на неговата позната сага „Темната кула“.

Една од најдобрите писатели на жанрот хорор чиј потенцијал е потврден со следниве наслови.

Најдобри книги Стивен Кинг

Carrie

Carrie

Иако не се смета како најдоброто дело на Стивен Кинг, симболиката на Carrie го надминува неговиот лик како прва претстава или адаптација на големиот екран што ја зафати 1976 година. Тоа е приказна во која напнатоста напредува во крешендо во кој се појавува млада, навидум срамежлива девојка чија незадржлива бес претставува лицемерие на корумпирано општество.

Апокалипса

Апокалипса

Кинг најпродаваната фантастика беше објавен во 1978 година на признание од критичарите и апсолутен бестселер. Сместен во 1990 година и поделен на три дела, романот раскажува за последиците од вирусот замислен како бактериолошко оружје, кое на крај се шири низ целиот свет. Ликовите на заплетот имаат заеднички соништа во кои им се појавува еден млад човек и една старица што ги поттикнува да патуваат во Небраска за да се борат против гнасно суштество што стои зад сето ова Апокалипса.

Сјајот

Сјајот

Еден од најпознатите дела на Стивен Кинг се одликува со еден од најпознатите иконски карактери: Jackек Торенс, писател на алкохоличари, кој одлучи да се пресели со сопругата и синот во хотелот Оверлок за да го чува во текот на зимската сезона. Сместување чие минато опфаќа подземја и настани што ќе ја трансформираат хармонијата на ова не толку совршено семејство. Книгата, објавена во 1977 година, Тој беше адаптиран за филм од Стенли Кјубрик во 1980 година со ringек Николсон во главната улога. И покрај добрите критики за филмот, Кинг не беше целосно задоволен од адаптацијата.

Дали сакате да прочитате Сјајот?

It

Тоа е тоа

По успехот на филмската адаптација објавена во 2017 година, една од Беџ со хорор романи од 80-тите доживеа воскреснување што нè потсетува зошто It Тој е еден од најстрашните ликови во литературата. Објавена во 1986 година, приказната е сместена во две временски рамки: доцните 50-ти и 1985-та година, година во која групата „Губитниците“ се вратија во нивниот роден град Дери, за да се соочат со немилосрдното маскирање во живеалиште на кловн. канализација.

Беда

Беда

Како да е предвидување на расправијата што Кинг ја претрпе во 1999 година, главниот јунак на Бедаписателот на романтични романи Пол Шелдон, кој откако претрпе сообраќајна несреќа се буди во домот на Ени Вилкис, медицинска сестра која се декларира како обожавател на неговото дело; толку многу што на крајот ја наметнува својата волја во создавањето на следното дело во кое е потопен Шелдон. Роман кој се здоби со уште пострашни височини по премиерата на филмската адаптација во 1990 година во која Кети Бејтс го освои Оскарот за најдобра актерка за нејзината инкарнација на ѓаволската Ани.

Кои се, според вас, најдобрите книги Стивен Кинг?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.