Биографија и дела на Никанор Пара

Фотографија на Никанор Пара.

Никанор Пара, антипоетот.

Никанор Сегундо Пара Сандовал (1914-2018) Тој беше физичар, математичар и поет од чилеанска националност, се сметаше за еден од писателите кој најмногу влијаеше врз литературата на шпански јазик, а според експертите: најдобриот во западниот регион.

Повеќепати беше номиниран за Нобелова награда за литература, тој не ја доби. Како и да е беше награден со Националната литература и Сервантес. Авторот имал добри односи со Мишел Бачелет, поранешен претседател на Чиле, која го посетила до крајот на неговите денови.

Биографија

Раѓање и семејство

Никанор Пара е роден на 5 септември 1914 година во Сан Фабијан де Алико, Чиле. Тој потекнуваше од семејство со малку економски ресурси. Неговиот татко беше: Никанор Пара Аларкон, боемски музичар и учител; и неговите мајка: Роза Клара Сандовал, шивачка fondубител на традиционалната музика во нејзината земја.

Од тој сојуз се родија осум деца, Никанор беше најстариот. Сепак, таа имаше две мајки полусестри, од претходниот брак. Нивниот дом беше место за учење на таткото, тие се преселија за време на диктатурата на Карлос Ибањез, бидејќи Аларкон мораше да работи за владата во неколку градови.

Младост и студии

Никанор студирал бакалауреат на Лицео де Хомбре во Чилјан, место каде што конечно се населило семејството. Почна да пишува поезија, тоа се должи на влијанието што го доби од многуте книги до кои имаше пристап: дела од модернистичка поезија, популарни лири и антологија што му ја додели професор.

Тој беше единствениот во неговото семејство што влезе во високото образование. Тој беше награден со стипендија за завршување на диплома кога се пресели во Сантијаго, а во 1933 година започна да студира математика и физика на Универзитетот во Чиле. За време на неговата факултетска сцена објавуваше Нова чилеанска поетска антологија; дипломирал во 1937 година.

Книжевни почетоци

Годината на неговото дипломирање ја објави првата стихозбирка, Книга со песни без име, и одлучи да се врати во Чилјан за да ја практикува својата професија. Објавеното дело ја доби општинската награда за поезија на Сантијаго. Во 1939 година, по земјотресот, се врати во главниот град и во 1943 година доби стипендија за студии во САД.

Во 1949 година тој освои друга стипендија, овој пат во Оксфорд. Во овој период, Пара научи многу за европската литература. Тој се ожени со Инга Палмен и отидоа во Чиле, во 1955 година објавува Песни и антипоеми, мешавина од неговата култура и од Европа, за ова дело стана признат низ целиот свет.

Меѓународно признавање

Антипоезијата, спротивно на традиционалната, беше карактеристика што ја привлече читателската заедница. Во шеесеттите години, Пара објави разни песни, вклучително и Песни Руски Во 1967 година, Хорхе Елиот ја преведе продукцијата што и го даде најголемиот бум; неговиот наслов на англиски јазик беше Песни и антипоеми.

Никанор Пара, во последните денови од неговиот живот

Никанор Пара на старост.

Пара за време на Студената војна

Поетот беше поканет на Националниот поетски фестивал на САД. Таа посета и даде на Белата куќа можност, преку измама, да ја сврти Куба против писателот, фотографирајќи го со Пет Никсон. Овој проблем ја извалка репутацијата на Пара.

По завршувањето на војната, тој објавил Екопоеми Како протест против овие две земји, се разбира, тоа не беше ризично, бидејќи не беше засновано врз никаква идеологија. Во текот на осумдесеттите години тој стоеше цврсто во незадоволството од капитализмот и социјализмот.

Номинации за Нобелова награда

Кога заврши диктатурата во неговата земја, писателот повторно доби признание. Во текот на 1990-тите се случија неговите три номинации за Нобелова награда за литература, првиот во 1995 година, потоа во 1997 година и последниот во 2000 година. За жал, тој не успеа да го добие и беше додаден на списокот на автори кои не го освоија Нобелот.

Стогодишнина и смрт

Во 2014 година, Никанор Пара го прослави својот 100-ти роденденЗа време на тој месец, во чест на него се одржуваа активности, но поетот не присуствуваше на ниту еден. Мишел Башелет била единствената личност што ја дочекала во својот дом, бидејќи вообичаено не прифаќала посетители. Откако го откри Хуан Рулфо, Пара рече дека повторно се нашол со буквите, не залудно книгите на Рулфо се меѓу најдобрите дела на Мексико и светот.

Никанор Пара почина во неговиот дом во Сантијаго де Чиле на 103 години, на 23 јануари 2018 година; Националната жалост беше одредена за два дена во чест на неговото сеќавање. Ден по неговата смрт, тој беше погребан во неговата резиденција, за време на семејната церемонија на која присуствуваше поранешниот претседател.

Фотографија на мексиканскиот писател Хуан Рулфо.

Хуан Рулфо, писател кој има големо влијание врз делото на Никанор Пара.

Обрас

- Песна без книга со песни (1937).

- Стихови во дневната соба (1962).

- Беседи и беседи на Христос од Елквиј (1977).

- Песна и антипоеми од Едуардо Фреи (1982).

- екопоеми (1982).

- Божиќни стихови (антивилансико)  (1983).

- Говори по вечерата (2006).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.