Библиотекарот во Аушвиц

Библиотекарот во Аушвиц (2012) е историски роман на шпанскиот писател и новинар Антонио Гонзалес Итурбе. Во него се раскажува за подвигот извршен од Дита Адлерова, која, кога имала едвај 14 години, станала културолошка хероина среде логор Аушвиц, Полска.

Оваа девојка им понуди книги на децата од блокот 31 и создаде - по упатство на раководителот на тој сектор, Фреди Хирш - таен простор за настава. Затоа, тоа претставува потресна приказна за човечкиот отпор да се надмине ужасот на нацизмот. Не е изненадувачки што овој наслов е преведен на 31 јазик и е добитник на разни национални и меѓународни награди.

Собрани е авторот

Антонио Гонзалес Итурбе е роден во Сарагоса, Шпанија, во 1967 година. Детството и младоста ги помина во Барселона, каде што студираше информатички науки. Пред да дипломира во 1991 г. Работел во разни занаети: од пекар до новинарски соработник на локалната телевизија за да се издржува и да ги заврши студиите.

По дипломирањето, тој работел како уредник и главен уредник на списанија и публикации поврзани со литературната и уметничката сфера. Исто така, тој извршуваше активности за културно информирање во дневни додатоци како што се Ла Vanguardia. Денес, тој е директор на списанието Компас за книгипокрај тоа што е учител на универзитетот во Барселона и на автономниот универзитет во Мадрид.

Книжевна кариера

Четири романи, два есеи и седумнаесет детски книги (поделени во две серии) се литературен багаж на Антонио Гонзалес Итурбе. Тоа е патување започнато со Право извртени (2004), неговиот прв роман, со кој, тој се здоби со одредено признание. Иако, без сомнение, е неговото најдобро познато дело и со најдобрите уреднички броеви Библиотекарот во Аушвиц.

Резиме на Библиотекарот во Аушвиц

Во концентрациониот логор и истребување на Аушвиц, германски Евреин по име Фреди Хирш, е назначен да ја преземе одговорноста за касарната 31, каде што има деца. И покрај експресната забрана за нацистите, Хирш секогаш имал желба да создаде тајно училиште. Очигледно, тоа не беше едноставна задача, бидејќи текстовите за студии, религија или политика беа целосно забранети.

Подоцна, во концентрациониот логор пристигна малата Дита Адлерова, која на 14-годишна возраст се согласи да помогне како библиотекар. Од друга страна, секојдневниот живот во тој ужасен комплет неизбежно ќе биде трагедија. Како што напредува заплетот, се раскажуваат страшни и тажни приказни. Но, имаше и простор за loveубов (на пример, меѓу нацистички војник и млада Еврејка).

Библиотекарот

Дита ја започнува својата работа како библиотекар една година. За тоа време, таа ги чува скриени (понекогаш и во нејзиниот фустан) единствените осум книги таму, меѓу кои има автори како ХГ Велс или Фројд. Така, Адлерова го надминува ужасот преку посветеност на слободата. Можеби, младата библиотекарка не знаеше дали ќе го направи жив од Аушвиц.

И покрај тоа, младата протагонистка работи на заштита на малата библиотека без да размислува многу за себе. Последователно, беше објавено неговото преместување во Берген-Белсен - истиот каде што почина од тифус Ана Франк- во Германија. Подоцна, Се случува смртта на Хирш и Дита се среќава со озлогласениот д-р Менгеле (познат по експериментирање со Евреи). Конечно, таа беше ослободена при крајот на војната.

Важноста на работата

Додека помина долго време од падот на нацистите во 1945 година, и од тогаш светот се промени длабоко, таа човечка трагедија останува. Имено, la Шоа, израз што значи „катастрофа“, Не само што симболизира неверојатен број на смртни случаи, туку и воздигнување на човечкото зло. Поради оваа причина, литературата воопшто го пресоздаде она што се случи со цел да се зачува меморијата.

Всушност, кога земате приказна што се случила во концентрационите логори, Библиотекарот во Аушвиц испраќа порака до општеството: „запомнете” Затоа, неговиот автор ја прогласува валидноста на ова прашање што претставува жива болка дури и за Европа и Западот воопшто.

Почит кон жртвите и книгите

Во врска со значењето што му е дадено на овој роман, нивниот препорачан карактер е особено ценет. На ист начин, тоа е препознаено во неговиот реален наратив за тоа што се случило во нацистичките логори. Во исто време, оваа книга е почит кон жртвите и преглед на силата на оние кои страдаа од нацизам.

Дополнително, се појавува исклучително инспиративен елемент - И за писателот, како и за читателите -: Моќта на книгите. Делумно тоа се должи на декларираната loveубов на Итурб кон библиотеките, бидејќи на овој начин тој ја откри приказната за Дита Краус (оженетото име на главниот јунак).

Анализа на библиотекарот во Аушвиц

Историскиот роман

Грубиот и детален наратив вклучува неколку измислени пасуси, но целата приказна е целосно базирана на вистински настани.. Во овој текст, протагонистката ја освојува читателот со својата храброст и успева да преживее. Во моментов, Дита живее во Израел, вдовица на писателот Ото Краус (со кого беше во брак 54 години).

Од друга страна, фикцијата присутна во романот е сведена на временски или карактерни комбинации, но ниту еден сегмент не е лажен или претеран. Во реалноста, скоро сите имиња, датуми, места и препораки се точни. Вториот беше потврден од самата Дита Краус во едно интервју кога дозна за рејтингот на најпродаваните што го дала Амазон.

Темите на романот

Во историскиот роман за Втората светска војна (или за која било долготрајна војна), темата на човечката трагедија е често во центарот на заговорот. Но, тоа не е случај Библиотекарот во Аушвиц. Наместо тоа фокусот паѓа на сцената во која се одржаа демонстрациите на храброст извршени од опишаните ликови.

Темата на човечкото зло е трансверзална, но темите што Итурб сака да ги воздигне и да ги комуницира се различни. Сепак, Пред толку многу суровост и смрт, можете да надминете само со пофална волја. Во овој контекст, Фреди Хирш е персонификација на храброста, додека Дита симболизира посветеност; обајцата претставуваат надеж.

Надеж и волја

Библиотекарот во Аушвиц е ода на човечките доблести и квалитети способни да се појават во најлошо сценарио. Затоа што, да ја кажам вистината, никогаш нема среќни завршетоци во војна. Таквите затворања имаат место само во холивудските филмови; реалниот живот е нешто друго.

После конфликт од таква големина, остануваат само преживеани, раселени луѓе, урнатини и болка. Во секој случај, сведоците секогаш ќе можат да ги предупредат идните генерации да спречат жртвите и настаните да паднат во заборав ... Тоа е најдобриот начин да се почестат паднатите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)