Библиомансија, уметност да се погоди иднината со употреба на книги

библиоманција

Имаше време кога книгите имаа поголема цел отколку да му го пренесат знаењето на читателот. Во Римската империја се појавила таканаречената библиоманција или стикоманција, уметност за пребарување на иднината преку книги.

Меѓутоа, иако потекнува од Римската империја, практиката на библиоманција стана популарен во средниот веки во Европа и на Блискиот исток. Меѓутоа, за овие обреди, не било која книга била корисна како во Римската империја, но во тоа време тие користеле одредени книги. Историски гледано, Библијата отсекогаш била книга по избор на библиомерците за одредување на иднината, иако биле користени и класици, како што е Енеида на Вергилиј или некои текстови од Хомер.

Од каде потекнува зборот Библиомансија?

Библиомантијата доаѓа од грчки Библио (книга на шпански јазик) и Мантеја (погоди на шпански јазик).

Како работи Библиомантијата?

Библиомантијата е општо позната како обред во кој се отвара книга по случаен избор и се толкува првиот став на страницата. Сепак, постојат два различни методи за спроведување на овој ритуал: директниот и индиректниот метод.

Во директен метод, библиомичарот беше задолжен да се води и да ја отвори книгата на соодветната страница. Да бидеме поконкретни, библиомерот ги држеше очите затворени додека ја бараше точната страница за да му помогне во гатањето. Во овој метод, библиомерката исто така може да побара од заинтересираната страна самиот да ја отвори книгата.

Од друга страна, во индиректниот метод се користи природата. Во овој случај, библиомерката ја отвора книгата точно на средина и ја остава надвор на отворено, така што ветерот е задолжен за поминување на лисјата и утврди кој став ќе се користи за толкување.

Дали денес се практикува библиомантија?

Иако денес не е толку вообичаено да се слуша за Библиомантијата, сепак има луѓе што ја користат. Во овој случај се користат класици или некоја друга книга со која заинтересираната страна чувствува одреден афинитет.

Оваа практика може да се спроведе и автономно, но се смета дека очекувањата на заинтересираната страна можат да влијаат на толкувањето и да го направат предвидувањето безвредно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто dijo

  Здраво Лидија.
  Многу интересна статија, многу curубопитна. Никогаш не сум слушнал за библиоманција или стихоманција.
  Фала што Сподели.
  Честитка.

бул (точно)