Бесконечност во трска

Бесконечност во трска

Бесконечност во трска

Бесконечност во трска е есеј подготвен од писателот и филолог од Сарагоса Ирене Валехо. Објавен во 2019 година, овој текст детално ја потсетува историјата на создавањето и еволуцијата на книгата низ вековите. Една година подоцна, благодарение на неговиот успех и прифаќање, делото доби неколку награди, меѓу кои се и: Шпанската национална награда за есеи и Критичко око за нарацијата.

Со овој есеј, кариерата на авторот беше катапултирана, успеа да надмине 200.000 продадени примероци и брзо стануваат најпродавани. Неговото дело уживаше големо одобрување на шпанско тло, што овозможи нејзино интернационализирање, досега преведено на повеќе од 30 јазици.

Бесконечност во трска (2019)

Тоа е приказна на повеќе од 400 страници, која нара пронаоѓањето на книгата, дел од нејзиниот развој и важните настани во текот на нејзината историја. Во ова дело се опишани приближно 3000 години настани, помеѓу минатото и сегашноста. Есеј va од создавањето на првата книга, првите библиотеки и читатели на античкиот свет, до денес.

Со ова дело авторот успеа да биде петтата жена што ја добила Шпанската национална награда за есеи (2020), покрај тоа што доби одлични коментари. Меѓу комплиментите се издвојуваат зборовите на Марио Варгас Lоса: „Многу добро напишано, со навистина воодушевувачки страници; theубовта кон книгите и читањето се атмосфера во која минуваат страниците на ова ремек-дело “.

Приказна која се роди среде тешкотии

Авторот минуваше низ тешко семејно време Кога започна да ја пишува оваа книга, неговиот син беше многу болен. Долги месеци живееше во болница со неговата мала, среде десетици медицински третмани, хемотерапии, игли и сини наметки.

Но Ајрин уште еднаш се засолни во литературата, овојпат напиша свој есеј. Додека ја олеснуваше сопругот, таа одеше дома, ќе ја зграпчеше тетратката и ќе почнеше да пишува. На овој начин, литератот имаше момент на спокој и мир, далеку од таа загриженост во моментот. Дури и да не се сомнева дека тој ќе го напише успехот што ќе ги промени нивните животи.

Различна и комплетна приказна

Многу каталог Бесконечност во трска како извонреден и исклучителен есеј, бидејќи нејзината содржина е целосна и разновидна. Во него е можно да се најдат вообичаени и традиционални детали како што се хумор, поезија, нарации, рурални приказни, биографии, новинарски фрагменти и етимологии. Покрај одличните историски сцени присутни за време на таа обемна траекторија од повеќе од 30 века.

Името што писателот првично сакаше да го даде есејот беше: Мистериозна лојалност, да му оддадат почит на Борхес. Но, тоа беше изменето на предлог на издавачката куќа, овојпат се однесуваше на Паскал, кој истакна дека човечките суштества биле „трска за размислување“.

составот

Делото содржи 2 дела; првиот: Грција ја замислува иднината, со 15 целосни поглавја внатре. Таму, приказната поминува низ различни поставки: животот и делото на Хомер, бојните полиња на Александар Велики, големата Александриска библиотека - нејзината слава и уништување - Клеопатра. Исто така, тешките времиња на времето и достигнувањата: почетокот на азбуката, првата книга и патувачките книжарници.

Тогаш имаш вториот сегмент: Патиштата на Рим. Овој дел содржи 19 поглавја, меѓу кои се: „Сиромашни писатели, богати читатели“; „Либреро: трговија со ризици“; „Овид се судира со цензурата“; и „Канон: историја на трска“. Писателот признава дека имало и трета страна што достигнала до пронаоѓањето на машината за печатење, но одлучи да ја задржи таа содржина, бидејќи тоа ќе го направи есејот многу долг.

Синопсис

Тоа е есеј што прошетки низ елаборацијата на книгата преку различни материјали, како што се: чад, камен, глина, трска, грнчарија, папирус, пергамент и светлина. Што повеќе, раскажува историски настани во кои тие се опишани: боишта, ерупции на вулкани, грчки палати, почетоци на библиотеки и места за правење ракописни копии.

Во текот на приказната се појавуваат различни карактери и комуницираат, кој мора да се надминат значителен број на неволји за заштита на книгите. Не станува збор за суперхерои, туку за обични луѓе: наставници, продавачи, книжници, раскажувачи, бунтовници, преведувачи, робови, меѓу другите.

Исто така, тоа зборува за современата историја; Изложен е важен дел од борбите што се однесуваат на книжевната тема. Комплетен приказ на различните фази низ кои поминаа книгите во нивниот процес на преживување како едно од најсуштинските средства за ширење на знаењето.

За авторот

Во 1979 година, во градот Сарагоса се роди Ирине Сомоза. Од многу мала, таа развила врска со книги, како резултат на тоа што нејзините родители reading читале и раскажувале приказни пред да заспие. Во 6 се сретна Одисејата, неговиот татко го поврзал со него ноќ по ноќ како приказна, и оттаму е обожавател на приказни за митологијата.

Во неговата училишна возраст беше жртва на силеџиство од страна на неговите колеги студенти, кои дури и му нанеле физичко малтретирање. Неговото семејство беше основна поддршка во оваа фаза, иако неговото главно прибежиште беа книгите. За Ајрин, доаѓањето дома и читањето се сметаше за еден вид спас.

Стручни студии

Писателот ги завршил студиите повисоко en универзитети во Сарагоса и Фиренца, каде што дипломирал и подоцна докторирал во Класична филологија. По завршувањето на кариерата, тој се посвети на продлабочување и ширење на сè што е поврзано со класиците на литературата.

Приватен живот

Литератот е во брак со филмскиот продуцент Енрике Мора, со кого тој има син по име Педро.

Работи

Покрај работата како писател и филолог, таа работеше и како наставник на различни универзитети во земјата. Во моментот, пишува написи за шпански весници Земјата y Хералд од Арагон, во која античката мудрост се преплетува со модерните теми. Неколку од овие прегледи беа составени во две негови дела: Минатото што ве чека (2008) y Некој зборуваше за нас (2010).

Книжевна трка

Писателката треба да и заслужи 8 книги, неговиот прв пост беше: Закопаната светлина, трилер кој беше објавен во 2011 година. Подоцна, тој се зафати со литература за деца и млади, со Пронаоѓачот на патувања (2014) y Легендата за нежните плими и осеки (2015 година) Тој продолжи со: Свирката на стрелецот, storyубовна и авантуристичка приказна објавена во 2015 година.

Неговата последна книга пристигна во 2019 година: Бесконечност во трска, y за кратко време стана бестселер. Овој есеј е наградуван повеќе пати од неговото објавување. Покрај „Критичното око на нарацијата“ (2019) и „Национален есеј“ (2020), тој исто така се здоби со разлики: „Лос Либрерос Препорачувам“ (2020 година), Наградата за литература „Хозе Антонио Лабордета“ (2020 година) и „Арагон“ награда 2021 година.

Обрас

 • Библиотека и критичко-литературна терминологија во Марсијал (2008)
 • Минатото што ве чека (2010)
 • Закопаната светлина (2011)
 • Пронаоѓачот на патувања (2014)
 • Легендата за нежните плими и осеки (2015)
 • Свирче на стрелецот (2015)
 • Некој зборуваше за нас (2017)
 • Бесконечност во трска (2019)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)