Басни

Кои се басните

Басните се секогаш поврзани со приказни за деца. Но, вистината е дека овие не се фокусирани само на нив. Исто така, возрасната јавност може да најде книги со басни фокусирани на нив.

И, тоа е дека тоа е прилично ефикасен литературен ресурс за да ги натера читателите да размислуваат, да размислуваат и конечно да извлечат заклучоци. Но, Кои се басните? Кои се нивните карактеристики? Дали има различни видови? Сето ова и многу повеќе е она за што ќе разговараме денес.

Кои се басните

Според РАЕ (Кралска шпанска академија), басните се кратки измислени приказни, во проза или стих, со дидактичка или критичка намера често изразена во конечен морал и во која можат да интервенираат луѓе, животни и други живи или неживи суштества. Во овој случај, и следејќи ја дефиницијата, можеме да најдеме митолошки проблеми, фикција, лажни врски итн.

Со други зборови, станува збор за а приказна или расказ што раскажува приказна со ликови кои достигнуваат крај каде што учат од нив, односно има заклучок за тоа што се случило во прочитаното, слушнатото или на сцената.

Потеклото

Потеклото на овој литературен уред не е познато со сигурност. Сепак, некои глинени плочи од епохата на Месопотамија каде има упатувања на басни. Поточно, овие таблети содржат приказна за лукави лисици, дрски слонови и многу несреќни кучиња. Бидејќи тие припаѓале на училишните библиотеки, се смета дека тие биле користени да ги учат малите.

Веќе во грчката антика, познато е дека првата басна е „Басната на славејот“. Ова го кажал Хесиод во XNUMX век п.н.е. со цел да ги натера да размислуваат за правдата. Другите кои го користеа овој ресурс, иако навистина не им се припишуваат како „басни“ беа Хомер, Сократ или Езоп (за кои денес знаеме многу од нив).

Како што напредуваше светот, во средниот век басните станаа еден од омилените ресурси за раскажување приказни. Пред сè, тие биле користени од свештениците во обид да го едуцираат народот морално и едноставно.

Сепак, само во периодот на ренесансата, басните имаа „кулминација“. Всушност, личности како Леонардо да Винчи напишаа книга со басни; или Гијом éерулт, Jeanан-Понс-Гијом Виенет, deан де Ла Фонтен (последниот од најпознатите) ...

Карактеристики на басните

Карактеристики на басните

Меѓу карактеристиките што ги имаат басните, можеме да го разгледаме следново:

Добро дефинирана структура

Во овој случај, овој ресурс се заснова на три дела: започнувањето, каде што ликовите ќе бидат претставени и ќе можат да видат што ги дефинира или карактеризира; компликацијата, што е кога заплетот ќе се одвива до тој степен што ќе ве доведе до самиот проблем; и исходот, каде што има резултат, позитивен или негативен, во врска со резолуцијата или што се случило во компликацијата.

Esкритериуми на басните

Овие се напишани во проза или стих, тие не мора да користат специфична форма. Она што е познато е дека тие мора да бидат раскази, што е да се каже, со кратко продолжување.

Секогаш постои критика или морал

Сите басни обично имаат критика за одредени однесувања, или морално, односно совет или однесување што е соодветно. Овој морал обично е фраза, строфа, нешто што е привлечно и лесно се памети.

Речиси секогаш има раскажувач

Бројката на раскажувач е тој што раскажува што се случува со ликовите. Така, тој станува некој од суштинско значење за да се земе предвид, бидејќи самите ликови комуницираат само во даден момент, раскажувачот е тој што става сè во контекст.

Ова не значи дека еден од ликовите може да биде самиот наратор. На пример, приказна за лик кој ја раскажува својата приказна на друг.

Видови басни

Видови басни

Многу пати, ние ги класифицираме басните сите исти. Но, вистината е дека постојат различни видови нив. Поточно, можете да најдете 7 различни, кои се следниве:

 • Басни за животни. Тие се најчести, каде што се воспоставуваат врски помеѓу животни, луѓе, богови ... но навистина протагонисти се животните. Во многу од нив тие имаат човечки карактеристики, како што е фактот дека зборуваат, размислуваат итн. и тие се ставаат во ситуации кои се почести кај луѓето отколку кај животните.
 • Човечки басни. Тие исто така можат да се појават, каде што, во овој случај, човечките суштества се протагонисти на приказната и оние кои раскажуваат што им се случува. Во овој случај, луѓето се поврзани со други луѓе, животни, богови, инертни суштества ... Во реалноста тие не се ограничени на други карактери.
 • Басни на растителното кралство. Како и кај претходните, и во овој случај протагонисти се растенија и, како и кај животните, на нив им се даваат одлики повеќе насочени кон луѓето (како што се зборување, движење, размислување ...).
 • Митолошки. Во случај на ваков тип на басна, ќе сретнете богови протагонисти, односно тие ќе бидат моќни богови кои или држат лекции со својата мудрост, или самите учат нешто од другите, било да се животни, луѓе, други богови итн. .
 • Инертни работи. Без разлика дали се предмети или работи, и овие можат да бидат дел од басни. Во овој случај, пример може да биде Војникот од калај, нежива играчка, која сепак раскажува приказна.
 • Агонална. Овие не се добро познати, но тие се друг вид на нив. Тие се однесуваат на спротивставени ликови, односно има протагонист и антагонист и крајот на басната нè води да ги наградуваме оние што добро се снаоѓаат и да го казнуваат другиот. Во овој случај, не е толку важно кој е протагонист, туку што се случува, а особено последната лекција, во смисла на наградување на доброто и казнување на лошото.
 • Етиолошки. Овој вид се однесува на оние што се однесуваат на историски ситуации. Во овој случај, самите ликови не се толку важни како настаните што ги поврзуваат на начин што помага приказната да биде позната, но на позабавен начин.

Примери на басни

Примери на басни

Конечно, еве неколку примери на басни што можат да ви помогнат да дознаете повеќе за нив.

Снежната топка (Леонардо да Винчи)

Имаше неколку снежни врвови на карпа, кога помисли:

-Дали нема да ми верувате горд и арогантен што сум на толку високо место бидејќи целиот снег е понизок од мене? Јас сум толку мала што не ја заслужувам оваа висина, уште повеќе кога вчера можев да видам што им направи сонцето на моите придружници кои, за неколку часа, се стопија. Треба да одам долу и да најдам место погодно за мојата мала големина.

И топката почна да се спушта по планината, тркалајќи се на снегот. Колку се спушташе, толку стануваше поголем, и кога заврши на ридот, виде дека неговата големина енормно се зголеми. И, вака топката беше последниот снег што го стопи сонцето на крајот на зимата.

Харе и желка (Езоп)

Еден ден горд и брз зајак видел како оди желка покрај патот и му се приближува. Зајакот започна да ја исмева бавноста на другото животно и должината на нозете. Сепак, желката одговори дека е сигурна дека и покрај големата брзина на зајакот, таа е способна да ја освои на трка.

Зајакот, сигурен во својата победа и сметајќи дека предизвикот е невозможен да се загуби, прифати. И двајцата побараа од лисицата да и укаже на целта, на која таа прифати, како и на врана да дејствува како судија.

Кога пристигна денот на натпреварот, на почетокот на трката зајакот и желката заминаа во исто време. Theелката напредуваше без запирање, но полека.

Зајакот беше многу брз, и гледајќи дека има голема предност пред желката, тој реши да застане и да се одмори од време на време. Но, во една прилика зајакот заспа. Theелката, малку по малку, продолжи да напредува.

Кога зајакот се разбудил, открил дека желката требало да ја мине целта. Иако истрча, веќе беше доцна и желката конечно победи на трката.

В inубениот лав (Саманиего)

Сакаше лав

на една убава млада овчарка,

што побарал за сопругата

на неговиот отец пастир урбано.

Страшниот, но претпазлив човек,

тој одговори на следново:

«Господи, во мојата совест посакувам

може ќерка ми да постигне погодност,

но сиромашните навикнати

да не ја напуштам ливадата или бачилото,

помеѓу кротките овци и јагнешкото,

Можеби ќе бидам сомнителен дека си жесток.

Сепак, би разгледал

ако се согласите да ги исечете ноктите

и заби ги забите,

ќерка ми ќе види дека имаш величина,

работи на величественост, а не на жестока “.

Така и кроткиот лав за inубен,

и човекот кој успеа да го остави невооружен,

испушти голема шушкање

и пристигнаа смели кучиња

тоа на оваа трагична среќа,

неодбранливиот Лав беше убиен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Тоа е неверојатен литературен апарат. Прекрасното учење што остава добра басна која трае цел живот, се сеќавам на некои книги од Тио Тигре и Тио Рабит кои во моето детство ми даваа одлични пораки.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)