Антоан де Сент-Егзипери, автор на „Малиот принц“, беше известувач во Шпанската граѓанска војна

Антоан де Сент-Егзипери, автор на „Малиот принц“, беше известувач во Шпанската граѓанска војна

Неодамна, откриена е картичка со која се потврдува тоа Антоан де Сент-Егзипери, автор на „Малиот принц“, беше известувач во Шпанската граѓанска војна. Поточно, беше заслужен како новинар во 1937 година со цел покривање на спорови меѓу државјани и републиканци.

Среќата истражител кој пронашол таков документ бил Поликарпо Санчез. Тој самиот го истражуваше Генералниот архив на Шпанската граѓанска војна, лоциран во Саламанка, наоѓајќи го овој посебен документ, кој претходно не беше пронајден затоа што „Неговиот пас за печатот не беше идентификуван до сега затоа што не беше зачуван во истата кутија со други големи личности кои дојдоа во Шпанија во тие години, како што се писателот Ернест Хемингвеј или фотографи Роберт Капа и Герда Таро, како што објасни подоцна Марија Хозе Турион, заменик-директор на архивата.

Сите репортери кои работеа на републиканска територија мораа да се регистрираат како такви во наведената делегација. Откако војната заврши, сите републички документи беа испратени во Саламанка. „Не е толку ретко што картичката Сент-Егзипери се појавува на друго место, бидејќи сето тоа е многу распарчено и нема целосни серии. Ја имавме главната кутија идентификувана со додавањата на писателите и новинарите. Тоа е документ што им даде валидност на Министерството за пропаганда за да можат да дејствуваат и да се движат низ фронтот и да фотографираат и информативни парчиња “, повторно објасни Марија Хозе Турион.

Антоан де Сент-Егзипери, автор на „Малиот принц“, беше известувач во Шпанската граѓанска војна 2

Фотографија што се појавува во наведениот документ

Во принцип, постоеше грешка во наведената картичка, бидејќи погрешно го превеле францускиот збор 'écrivain'што значи тоа писател. Тука, сепак, тие го снимија како „нотар“ и авијатичар. Додека траеше војната, францускиот автор престојуваше во хотелот Флорида (во Мадрид), заедно со северноамериканските писатели како на пр Хемингвеј или

Документот ќе продолжи да биде во истата кутија каде што е пронајден, но сите информации за него се веќе поставени на веб-страницата на Архивата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)