Андалузиски поети II: Хоакин Сабина

Хоакин Сабина

Ако вчерашниот напис му оддаде почит на Луис Гарсија Монтеро, денешниот е за поет не помалку познат, туку токму спротивното, познат пред сè по своите песни и работата како пејач и текстописец: Хоакин Сабина.

Неговото целосно име е Хоакин Рамон Мартинез Сабина, и е роден во Úбеда (Хаеен), во 1949 година. Ако како шпански кантавтор е познат ширум светот и еден од најдобрите во националната музика, неговата поезија нема на што да им завидува на неговите песни.

Тука нема да зборуваме за музичарката Сабина, туку за поетесата Сабина, за која има исто така многу да се каже, па ајде да разговараме за тоа.

Хоакин Сабина, поет

Поезијата на Франциско де Квеведо изврши големо влијание врз стиховите на Хоакин Сабина. Неговите песни зборуваат за loveубов, пороци, разочараност, живот воопшто, со тоа сигурно боемски воздух што секогаш го опкружува Хоакин.

Еве ги книгите што ги објави:

 • Спомени за егзилот (1976). Книга со песни објавена во Лондон за време на неговиот егзил во издавачката куќа Нуева Воз.
 • Од она што се пееше и неговите маргини (1986). Песни засновани на неговиот албум Инвентар.
 • Човекот во сив костум (1989). Множества резултати.
 • Простете ја тагата (2000).
 • Сто лета од четиринаесет (2001). Сонети.
 • Со добар ракопис (2002). Збирка букви.
 • Оваа уста е моја (2005).
 • Со добар ракопис 2 (2005 година) Збирка букви.
 • Сабина сурова. Знам и како да си играм уста (2006). Заедно со Хавиер Менендез Флорес.
 • Оваа уста е сè уште моја (2007).
 • Со повратна пошта. Сабина еспистолар (2007). Епистолар кој ја собира преписката помеѓу кантавторот и личности како што е субкомандантот Маркос или Фито Паез, меѓу другите.
 • Со добар ракопис 3 (2010). Компилација на текстови, овој пат вклучувајќи ги и 14-те песни на Вињагре и росас, како дополнение на објавеното во Со добар ракопис y Со добар ракопис 2.
 • Врисокот на земјата (2012). Состав на песни објавени во Јавниот весник,

Неговите текстови, понекогаш правеа музика

Кој треба да биде убиен?

Честопати благородниот не е убав
ниту најлошата камила најевтина,
варовник се рацете на Пилат,
пепел тумор на вашата коса.

Господинот ја претпочита глупава,
мадемозелите нè сакаат моќни,
Значи, вози толку многу - толку многу вози,
маж и жена ... каква измамник.

Курва, убава, просветлена, брачна?
Кој да убие? Не дозволувајте тоа
испосницата на пегите на гревот.

Подобро да станете фрател или тортилера
отколку да сакаш серанита
тоа ве голта без да изедете залак.

„Под мостовите“

Станува збор за живеење случајно
станува збор за заминување во егзил во батеките,
станува збор за ненадејно раѓање,
станува збор за завој на зглобовите.

Станува збор за плачење на паради
станува збор за тресење на скелетот,
станува збор за мочање на пушки,
станува збор за навлегување во бетонот.

Станува збор за помилување на убиецот,
станува збор за навреда на роднини,
станува збор за викање леб од вино.

Станува збор за измама на верниците,
Станува збор за прикрадување во казиното
станува збор за спиење под мостови.

«Корисно гласање Malgré moi» 

Овој пат, и покрај мене,
тврдото јадро крвари
од лево на иднината
како роза Агилар.

Пламен Ламазарес
Ми се јавува, но денес
Итно е да се запре Рахој
со најпопуларни гласови.

Париз секогаш ќе остане
да го ебам мојот,
рече тој, меѓу треска,
Карла Бруни до Саркози.

Акратот во мене
помеѓу Руко и Артапало
изберете најмалку лошо
држејќи го носот.

Тие се разведуваат на големо
домаќините против разводот,
Рато и Каскос, каков конзорциум
од Каин, кутриот Авел.

Надежта очајува
со Галардон на повидок,
има сообраќаен метеж на автопатот
пепера на одмазда.

Проклети закони на Хонт,
лигави националисти
што ја стискаат Рубалкаба
против божицата разум.

Да не зборуваме за пријателски оган
тоа боли, но не убива,
на булдогот против мачката
на јавноста, одмори и продолжувам.

Полисот гори
на отпечаток на BOE,
оставени обединети во ПСОЕ
подобро утре отколку попладне.

Гласање за Запатеро
мика, фелдспат и кварц,
кога идеите на маршот
ослободи се од февруари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.