Кристи Агата. 130 години од неговото раѓање. Некои фрази

Фотографија: Кордон Прес

Агата Кристи Роден е на ден како денес во Торки, Англија, пред 130 години. Дамата на криминалот, која не престана да биде, имаше а живот тен мистериозно како заплетите на неговите романи. Најчитаниот автор на фантастика досега не е поклопено во популарност и стил, но копирани, восхитувани и почестени одново и одново. И сè уште е контроверзен објект. Оваа годишнина ја славам со А. избор на фраза на некои од неговите многубројни дела.

Агата Кристи - Најновата

Бидејќи продолжува да се чита и прегледува. Тие продолжуваат да се прават адаптации во киното на неговите романи, од најновите Смрт на Нил, повторно со Кенет Брана како Херкул Поаро. И последниот контроверзии глумеше во неговиот пра-внук при подигање на ново издание на Десет мали црнци со промена на најмногу политички точен наслов.

Избор на фраза

Десет мали црнци

Десет мали црнци отидоа на вечера. Еден се удави и останаа: Девет.
Девет мали црнци останаа до доцна во ноќта. Еден не се разбуди и тие останаа: Осум.
Осум мали црнци патуваа низ Девон. Еден избега и тие останаа: Седум.
Седум мали црни момчиња исекоа дрво со секира. Едниот беше пресечен на два дела и останаа: Шестмина.
Шест мали црни момчиња играа со пчеларска кошница. Еден од нив се избодел од пчела и останале: Петмина.
Пет мали црнци студирале право. Еден од нив докторираше и останаа: Четворица.
Четири мали црнци отишле на море. Една црвена харинга проголта и останаа: Три.
Три мали црнци прошетаа низ зоолошката градина. Мечка ги нападна и останаа: Двајца.
Две мали црнци седеа на сонце. Еден од нив изгоре и остана: Еден.
Мал црнец беше сам. И тој се обеси и немаше повеќе!

Смрт во заменикот

Она што им треба е малку неморал во нивните животи. Тогаш тие не би биле толку зафатени да ја бараат во туѓи луѓе.

Смрт на Нил

„Мотивите за убиство се понекогаш многу тривијални, госпоѓо.

„Кои се најчестите мотиви, господин Поаро?

„Најчестите се парите. Тоа е, да се победи во нејзините различни разгранувања. Потоа, тука е одмазда и loveубов, и чист страв и омраза и благодет.

„Господин Поаро!

„О да, госпоѓо“. Знаев да кажам дека А е елиминирана од Б само за да има корист Ц. Политичките убиства честопати доаѓаат во иста игра. Некој се смета за штетен за цивилизацијата и е елиминиран за тоа. Таквите забораваат дека животот и смртта се дело на добриот Господ.

Убиството на Роџер Акројд

Womenените несвесно набудуваат илјада интимни детали, без да знаат што прават. Вашата потсвест ги меша овие ситници едни со други и тие ја нарекуваат таа интуиција.

Убиство на Ориент Експрес 

Невозможното не може да се случи; затоа, невозможното мора да биде можно, и покрај изгледот.

Водич за мистеријата на железницата

Смртта, мадемозела, за жал создава предрасуда. Предрасуда во корист на починатиот ... Секогаш постои голема добротворна организација за мртвите.

Мачка во гулабица

Секој секогаш знае нешто “, рече Адам,“ дури и ако тоа е нешто што не знаат дека го знаат.

Убиство на теренот за голф 

Кога жената ќе лаже? Понекогаш сама по себе. Обично поради човекот што го сака. Секогаш за нивните деца.

Труп во библиотеката

Вистината е дека повеќето луѓе, не исклучувајќи ја полицијата, се премногу сигурни во овој злобен свет. Верувајте премногу во она што им е кажано.

Човекот во костум од костен

Навистина е тежок живот. Мажите нема да бидат убави со вас ако не изгледате добро, а жените нема да бидат убави со вас ако изгледате добро.

Слоновите можат да се сетат

Слоновите можат да се сетат, но ние сме луѓе и за среќа луѓето можат да заборават.

Брак на кучиња

Зборовите се толку несигурни работи што често звучат добро, но значат спротивно на она што се мисли да го кажат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.