Автори на Шпанската Република

Автори на Шпанската Република

Денес 14 април, по повод сеќавањето на II Република, сакавме да направиме посебна компилација со оние големи автори на Шпанската Република. Сигурно сите овие имиња што ќе ги видиме следно, повеќето од нив, поети. Она што е исто така сигурно дека откако ќе ги прочитате нивните имиња, совршено ќе ги лоцирате во тоа време.

Најпопуларните се Педро Салинас, Рафаел Алберти, Луис Чернуда, Хорхе Гилен, Федерико Гарсија Лорка, ... Но, има многу други, не толку добро познати, кои исто така имале своја историја во тој мал, но интензивен временски период, и исто така претрпеле последици од тоа да бидат републиканци во тоа време. Ајде да одиме еден по еден!

Рафаел Алберти Мерело

Рафал Алберти Мерело, Поет на Кадиз Роден на крајот на 1902 година, тој беше сликар на почетокот, всушност, се пресели во Мадрид со цел да се посвети тело и душа на сликарството, сè додека не сфати дека она што навистина вреди е поезија.

Во однос на политиката од тоа време, Алберти се приклучи на Комунистичката партија на Шпанија во 1931 година, што го натера да патува во различни земји како СССР, Франција или Германија и да оствари пријателства повеќе или помалку слично на неговата политичка состојба, а една година пред почетокот на граѓанската војна тој активно учествуваше во политичката кампања на Популарниот фронт. Откако започна војната, тој не беше од писателите што отстапија, напротив, во тоа време тој беше на Ибица и стори сé што е можно да се пресели во Мадрид и да и понуди соработка на Републиканската влада, конечно учествувајќи со 5-от полк . Од ова искуство тој извлече голем дел од своите книги: „Експлозивното магаре“, „Плима“, „Меѓу затворот и мечот“, Итн

Автори на Шпанската Република - Рафаел Алберти

Исто така беше член на Алијансата на антифашистички интелектуалци заедно со други автори како на пр Марија Замбрано, Рамон Гомез де ла Серна, Роса Шацел, Мигел Хернандез, Хозе Бергамин, Луис Чернуда или Луис Буњуел меѓу другите (за некои од нив ќе зборуваме подоцна).

Откако Република ќе биде поразена, Алберти се одлучува за егзил заедно со неговата сопруга Марија Тереза ​​Леон, живеејќи години подоцна во места како Марсеј, Буенос Аирес или Рим.

И повеќе влегуваат во книжевната, некои од неговите големи дела звук:

 • „Морнар на брегот“ (1925).
 • „За ангелите“ (1929).
 • „Пароли“ (1933).
 • „Стихови на агитација“ (1935).
 • „Коплас на Хуан Панадеро“ (1949).
 • „Буенос Аирес со кинеско мастило“ (1952).
 • „Бавно тркалање за смртта на Сталин“ (1953).
 • «Рим, опасност за пешаците» (1968).
 • „Индивидуални стихови од секој ден“ (1982).
 • „Несреќа. Болнички песни » (1987).
 • „Песни за Алтаир“ (1989).
 • „Шпанскиот поет Рафаел Алберти рецитира песни од Федерико Гарсија Лорка“ (1961).

Тој припаѓаше на добро познатото литературно движење како што е „Генерацијата на 27“ и го доби Награда Мигел де Сервантес во 1983.

Федерико Гарсија Лорка

Во овој блог на Тековна литература Haveе посветам околу два или три статии на ова голем поет од Гранада и малку или ништо останува да кажам за него што веќе не е познато. Само што тој беше уште една жртва на поинаква политичка состојба од тогашните водачи. Ако сакате да прочитате повеќе за овој голем автор кој е подло убиен, еве го списокот на статии посветени на него:

Слика на зачувани места Антонио Буеро Валехо

Антонио Буеро Валехо исто така беше писател за време на Втората Република, конкретно драматург и поет. Роден е во Гвадалахара и, како и со Алберти, ја напушти сликарството за да се посвети на пишувањето. Неговата литература припаѓаше на Движење „симболика“, од кои еден од одличните учители беше Едгар Алан По.

Таква беше неговата вмешаност во шпанската граѓанска војна (тој беше член на FUE) што на крајот од ова беше осуден на смрт. Буеро Валехо конечно беше прогонет во Мадрид, откако помина низ безброј затвори. Овој пат тој добро го искористи за да напише одредени литературни дела и да наслика слики и портрети, меѓу нив, еден од Мигел Хернандез (голем пријател) кои сè уште ги имаат неговите наследници.

Вашиот најзабележителни дела звук: „Во гори темнина“ (оди за слепило) д «Историја на скали».

Вашиот разлики y Добитник е на наградите звук:

 • Златен медал за заслуги во ликовната уметност.
 • Награда Лопе де Вега (1948).
 • Награда за национален театар (1980).
 • Награда Мигел де Сервантес (1986).
 • Национална награда за шпански писма (1996).

Луис Чернуда

Автори на Шпанската Република - Луис Чернуда

Овој Севилјански поет од генерацијата 27, заедно со Федерико Гарсија Лорка и Рафаел Алберти, меѓу другите, исто така формираа дел од републиканската страна за време на Шпанската граѓанска војна. Учествувал во бројни пропагандни и политички акти во корист на Републиката, а на крајот на војната морал да замине во егзил во земји како Велика Британија, САД или Мексико (каде и починал). Токму во овие земји тој го посвети своето време како професор по литература и литературен критичар.

Најмногу повторливи книжевни теми во делата на Луис Чернуда се:

 1. La осаменост и изолација.
 2. El чувство да се биде различен со почит кон другите.
 3. La треба да се најде подобар свет ослободени од репресија.
 4. El loveубов во различни варијанти: незадоволна loveубов, незадоволна loveубов итн.
 5. Theелбата на вечна младост и текот на времето.
 6. La природата.

Тој му напиша срдечна елегија на Федерико Гарсија Лорка, кога дозна за неговата смрт, со право „На мртов поет“.

Роза Чацел

Автори на Шпанската Република - Роза Чацел

За жал, писател многу малку познати и изучувани во прирачниците за литература на училиштата и институтите. Роза Чацел била писателка од Ваladадолид, родена во 1898 година, конкретно припаѓала на Генерација на 27.

За време пред Шпанската граѓанска војна, Чацел соработуваше со левото крило правејќи демонстрации и повици во исто време дека тој е посветен на својата професија, медицинска сестра.

Неговите најзабележителни дела во однос на роман звук:

 • „Станица. Повратен пат “ (1930).
 • „Тереза“ (1941).
 • „Сеќавања на Летиција Вале“ (1945).
 • „Неразумот“ (1960).
 • „Барио де Маравиillaа“ (1976).
 • „Романи пред време“ (1971).
 • „Акропол“ (1984).
 • „Природни науки“ (1988).

Пишувал и раскази, есеи, преводи и поезија. Треба да се напомене за овој последен жанр, „На работ на бунарот“, песна посветена на неговата мајка и со пролог од друг великан на литературата: Хуан Рамон Хименес.

Педро Салинас

Роден во 1891 година во Мадрид, тој се посвети на студии по право и филозофија и писма. Како aубопитен факт е дека тој го имаше Луис Чернуда како студент на Универзитетот во Севилја, каде што вежбаше откако ќе го добиеше столчето.

Тој беше уште еден од авторите прогонети од нашата земја, откако заврши војната и неговата трета фаза на литературно творештво се совпадна токму со овој егзил. Ова е кога тој ги објавува делата „Оној замислен“ (1946), посветен на морето од Порторико, „Сè појасно“ (1949) y „Доверба“.

Еден од најзначајните моменти во поетската литература на Салинас е дијалогот што тој го воспоставува во своите стихови со себе, со светот воопшто, со својата сакана, со својата земја или со морето. Тоа е нешто што го разликува од многумина. Тој беше еден од поетите кои кога зборуваше за loveубовта во своите стихови го стори тоа на антиромантичен начин, ослободен од секаква можна сентименталност, играјќи многу со иронија.

Педро Салинас конечно почина во 1951 година во градот Бостон.

Уште некои писатели

И има многу повеќе сметани автори на Шпанската Република, но тоа ќе ни даде два или три статии како овој. Се истакнува Мигел Хернандез, Хорхе Гилен, Дамасо Алонсо, Висенте Алеиксандре, Емилио Прадо, Мигел Делибес (сè уште фатен од војната, млад човек)

Затоа, би сакал да ви вклучам видео во кое се зборува за тоа време, поточно за авторите на „Генерација на 27“, кои беа евентуално оние кои најмногу ги обвинија последиците од Шпанската граѓанска војна.

Сè додека меморијата постои, имињата на овие автори нема да исчезнат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Квалитетот и квантитетот на статиите што ги произведувате за толку кратко време се импресивни, навистина е збогатувачко искуство за читање. Многу благодарам

  1.    Кармен Гилен dijo

   Ви благодарам многу на Joseозе за наклонетоста што ми ја пренесувате во секој ваш коментар… Задоволство ми е да работам работа и да добијам такви комплименти, но не ги заслужувам… Ви благодарам повторно!

бул (точно)