Август. Избор на уреднички вести

Пристигнува Август, месец на одмор пар екселанс. Така ќе има доволно време за читање. еве тие одат некои новости излегува овој месец. За да го погледнете пејзажот со наслови како што е ново од Иделфонсо соколи, на пример. но тие се таму Ширли acksексон или една од кралиците на нордискиот роман како Аса Ларсон.

Рим. културна историја - Роберт Хјуз

За почеток, да дадеме обиколка на вечниот град, што секогаш вреди. И тоа го правиме рака под рака со Роберт Хјуз, кој е еден од најдобрите современи критичари на уметноста и културата и кој не води низ минатото и сегашноста на Рим. Тоа го прави поминувајќи низ речиси три илјади години раскош и декаденција и евоцирајќи ги најважните личности од своето минато, од Цезар до Мусолини. Ни кажува и за политика, религија и уметност што е поврзано едно со друго за да ни помогне да разбереме сè како целина. Но, најзначајната работа е рамнотежата што ја наоѓаме помеѓу огромното знаење и страста што ни се кажува за тоа.

Гревовите на нашите татковци - Аса Ларсон

Добитник е на наградата за најдобар неизвесност роман од Адлибрис, награда за најдобар криминалистички роман од наградите „Сторител“ и најдобар криминалистички роман на годината од Шведската академија.

Го среќаваме форензичарот Ларс Похјанен, кој има само неколку недели живот кога ќе побара Ребека Мартинсон да истражи убиство што се случило пред шеесет години. Во замрзнувачот на алкохоличар пронајден мртов, на труп на татко на познат боксер кој исчезна во 1962 година без трага. Ребека го презема случајот, иако крие лична врска со него. И нејзината истрага ја води до оној кој бил крал на организираниот криминал во регионот со децении што го нарекуваат Кралот на брусницата.

книгата на гробарот - Оливер Потч

Во линијата на актуелна романска мода која ги меша злосторствата со внимателен историски амбиент, по можност во 3.500.000 век, доаѓа овој наслов кој веќе го продаваат како брз и екстремен, кој триумфира и во Европа со XNUMX читатели. Истиот е потпишан од Оливер Пец, кој е еден од најчитаните автори на историска фантастика во Германија. Таа е новинарка и сценарист и сега е целосно посветена на пишувањето. И, како љубопитен факт, тој се спушта од Куисл, еден од главните династии на џелати на неговата земја помеѓу XNUMX и XNUMX век, што го инспирирало да го напише својот прв роман, Ќерката на џелатот.

Во оваа приказна тој не води во Виена од 1893 година каде во Пратер, неговиот најважен парк, се појавува телото на брутално убиен слуга. Леополд фон Херцфелд е млад полициски инспектор кој ќе го преземе случајот и покрај тоа што ја нема наклонетоста на неговите колеги, кои се сомнителни за неговите нови истражни методи. Но, ќе има поддршка од два многу посебни ликови: Августин Ротмаер, постариот гробар на Виенските централни гробишта; Y Џулија Волф, млада операторка на новоотворената телефонска централа во градот и со тајна дека не сака да излезе на виделина.

Осум фустани на Диор - Пиво од жад

Џејд Бир е уредник, новинар и романсиер кој работи во британскиот печат повеќе од дваесет години и има освоено неколку награди.

ни претставува а Историја што се брои за два пати и преку осум фустани на Диор на 65-годишнината од смртта на дизајнерот. Поставена е и во два града, на Лондон 2017 година и Париз од 1952 година. Во Лондон Лусил, која ја обожава својата баба Силви, ќе и помогне да закрепне реликвија од минатото и ќе замине во Париз по патеката на еден од оние бесценети фустани на Диор. Но, Лусил не знае дека зад тој фустан се крие голема тајна тоа може да ви го промени животот.

Во Париз од 52 имаме Alice, која е сопруга на амбасадор и мора да ја исполни својата улога на гледање и гледање, иако се чувствува удобно. Исто така, се чини дека нејзината љубов се оладила, па кога мистериозен млад човек ќе и го пресече патот, таа се нашла фатена во љубовна приказна за што ќе биде способен за се.

Хангсаман - Ширли Џексон

Тоа е од 1951, и е опишан како роман на формирање и на кампусот, но се наоѓа зад раката на Ширли Џексон, господарка на ужасот, мешавината од темнина, кошмари и двосмисленост не недостасува. ѕвездите Натали Вејт, кој има седумнаесет години и е задушувачко семејство составено од таткото, просечен и егоцентричен писател и мајката, невротична домаќинка. Кога ќе дојде денот кога ќе одите да учите, не е многу јасно дали порано Ви се случило нешто што не сакате или не можете да го кажете. Веќе на факултет неговиот живот ќе се сврти.

Роб на слободата - Илдефонсо Фалконес

Пристигнува новиот роман на Илдефонсо Фалконес, кој исто така е сместен во две времиња: на роб Куба и Шпанија на XNUMX век. И раскажува за борбата за слобода на две црнки во тие многу различни времиња.

Во Куба средината на деветнаесеттиот век пристигнува брод полн со повеќе од седумстотини киднапирани жени и девојки во Африка да работат на полињата со шеќерна трска и да раѓаат деца кои исто така ќе бидат робови. Кавека Таа е една од нив, робинка во хациендата на суровото Маркиз од Санта Марија. Но, тој има способност да комуницира со Јемаја, непостојана божица која, повремено, му дава подарок за исцелување и ти дава сила да ја водиш борбата за слобода.

И во Мадрид струја имаме Lita, една млада жена мулата, ќерка на Консепсион, која го поминала целиот свој живот служејќи во куќата на маркизите од Сантадома, во срцето на областа Саламанка, исто како што тоа го правеле нејзините предци во колонијалната Куба. И покрај тоа што има студии, несигурноста за работа ја принудува да прибегне кон маркизите за можност во банка на вашиот имот. Таму го открива потеклото на своето богатство и решава да преземе а правна битка во корист и сеќавањето на нивните предци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.