Абдулразак Гурнах

Морски пејзаж на Занзибар

Морски пејзаж на Занзибар

Абдулразак Гурна е писател од Танзанија, добитник на Нобеловата награда за литература во 2021 година. Шведската академија изјави дека авторот е избран за „трогателниот опис на ефектите од колонијализмот и судбината на бегалецот во јазот меѓу културите и континентите ... ". Поминаа 18 години откако последниот Африканец - Maxон Максвел Котзи во 2003 година - ја освои оваа важна награда.

Гурна се издвојува по тоа што на чувствителен и груб начин го опишува транзитот на раселените од глад и војна од африканските брегови во Европа и како стигнувајќи до „ветената земја“ тие сè уште треба да го надминат морето од предрасуди, пречки и замки. . Денес има објавено десет романи и значителен број раскази и раскази, сите напишани на англиски јазик. — Иако свахили му е мајчин јазик. Од 2006 година е член на Кралското друштво за литература, организација во Велика Британија посветена на проучување и ширење на литературата.

Биографски податоци на авторот, Абдулразак Гурнах

Детство и студии

Абдулразак Гурна е роден на 20 декември 1948 година на островот Занзибар (архипелаг Танзанија). На 18 години морал да побегне од својата татковина во Обединетото Кралство поради прогоните против муслиманите. Веќе на англиска почва, продолжил со високи студии на колеџот Крист Черч и во 1982 година докторирал на Универзитетот во Кент.

Професор на факултет

Со децении, Гурна го посвети својот живот на настава на универзитетско ниво во областа на англиски студии.. Три последователни години (1980-1983) предавал во Нигерија, на Универзитетот Баеро Кано (БУК). Бил професор по англиска и постколонијална литература, како и директор на одделот за англиски јазик на Универзитетот во Кент, должности кои ги извршувал до пензионирањето.

Абдулразак Гурнах

Абдулразак Гурнах

Неговите истражувачки дела се фокусираат на постколонијализмот, како и во колонијализмот насочен кон Африка, Карибите и Индија. Моментално, значајните универзитети ги користат неговите дела како наставен материјалНа Се издвојуваат предметите што ги предаваат искусни наставници, како што се: Патриша Бастида (UIB), Морис О'Конор (UCA), Антонио Балестерос (UNED) и Хуан Игнасио де ла Олива (ULL), за да именуваме неколку.

Искуство на писателот

Во својата кариера како писател создава раскази и есеи, меѓутоа, неговите романи се оние кои му дадоа најголемо признание. Од 1987 година до денес има објавено 10 наративни дела од овој жанр. Неговите први три дела -Меморија на заминување (1987), Пат на аџиите (1988) y Dottie (1990) - имаат слични теми: покажуваат различни нијанси на искуствата на имигрантите во Велика Британија.

Во 1994 година објави еден од неговите најпознати романи, Рај, која беше финалист за престижната британска награда Букер во 2001 година. Ова дело беше првиот што беше донесен на шпански јазик -Што Рај-, објавено е во Барселона во 1997 година и е преведено од Софија Карлота Ногуера. Две други титули на Гурна кои се донесени на јазикот на Сервантес се: Несигурна тишина (1998) y На брегот (2007).

Гурна - кој се смета за „гласот на раселените“ - се издвоил и за други романи, како што се: Покрај морето (2001), Дезертирање (2005) y Чакалско срце (2017). Во 2020 го претстави својот последното наративно дело: Последен живот, Британските критичари сметаат дека: „Обид да се даде глас на заборавените.

Стил на авторот

Делата на авторот се напишани во проза без отпад; во нив евидентен е нивниот интерес за прашања како што се егзилот, идентитетот и корените. Неговите книги ги покажуваат ефектите од колонизацијата на Источна Африка и што страдаат нејзините жители. Ова се гледа како одраз на неговиот живот како имигрант, клучен елемент што го разликува од другите африкански писатели од дијаспората кои живеат на британска територија.

Слично, Андерс Олсон - претседател на Нобеловиот комитет - смета дека ликовите создадени од Гурна се многу добро конструирани. Во врска со ова, тој наведува: „Помеѓу животот што го оставија зад себе и животот што следи, тие се соочуваат со расизмот и предрасудите, но исто така се убедуваат себеси да ја замолчат вистината или повторно да ги измислат своите биографии за да избегнат конфликти со реалноста“.

Нобелова награда што го изненади светот

Нобелова награда за литература

Нобелова награда за литература

Дури и во книжевниот свет, многумина прашуваат „Кој е Абдулразак Гурна? или "Зошто непознат писател ја доби наградата?" Факт е дека има неколку доволни причини зошто Гурна станала 2021 година, петтиот Африканец што победил Нобеловска книжевност. Сепак, сè укажува дека жирито ја донело одлуката врз основа на темата на која се осврнува авторот.

Силите на Гурнах

Фактот дека многумина не се свесни за траекторијата на танзанискиот писател не го намалува неговиот талент како писател. Неговото богато познавање на јазикот, заедно со чувствителноста што успева да ја долови во секој ред, го прават автор близок до читателот.На Во неговите дела се докажува неговата посветеност кон реалноста на родната земја и неговите сонародници, што ја подобрува човечката природа на неговото перо и врските на неговите искуства со неговата книжевна работа. Секоја приказна покажува контекст обележан со војните претрпени на континентот.

Но, зошто Гурна е различен? Па, авторот одбива да рекреира излишни приказни за она што се случило помеѓу Англија и Африка. Со своите книги тој покажа обновена визија за африканскиот континент и неговите луѓе, со густи нијанси кои малкумина ги земале предвид, што ги скрши стереотипите и ја наметна фигурата на раселените во очите на оние што читаат. Абдулразак ја покренува реалноста на колонијализмот и неговите последици денес - миграцијата е само една од нив, но од месо и крв.

Награда во која доминираат други националности

Не е изненадувачки што од создавањето на Нобеловата награда за литература во 1901 година, мнозинството добитници се Европјани или Северноамериканци. Франција е на прво место со 15 наградувани писатели, а веднаш зад нив се САД со 13 и Велика Британија со 12. А, како што е претходно споменато, само пет Африканци досега се почестени со ова познато признание.

Поминаа XNUMX години откако еПоследното африканско се издигнат со оваа важна награда: Џон Максвел КотзиНа Пред Јужноафриканецот, во 1986 година беше примен од Нигериецот Воле Сојинка, во 1988 година од Египќанецот Нагиб Махфуз и првата Африканка, Надин Гордимер, во 1991 година.

Ок сега Зошто има толку многу диспаритет?; без сомнение, тоа е нешто тешко да се одговори. Сепак, се очекува дека во наредните години ќе има промени во Шведската академија, во голем дел, поради скандалите за нееднаквоста и злоупотребата што се случија во 2018 година. Оттука, една година подоцна беше формиран нов комитет со цел да се промени. визијата и избегнувајте нечесни сценарија. Во врска со ова, Андерс Олсон изрази:

„Имаме отворени очи за писатели кои би можеле да се наречат постколонијални. Нашиот поглед се шири со текот на времето. И Целта на Академијата е да ја зајакне нашата визија за литературата во длабоко. На пример, литературата во постколонијалниот свет “.

Овие нови прописи доведоа до тоа Африканецот да се забележи пред големите имиња. Неговите особено уникатни дела - Со тешки, но исклучително реални теми - му дозволи на Нобеловиот комитет да го класифицира како "еден од најистакнатите постколонијални писатели во светот… “.

Силна конкуренција

Годинава имаше имиња на реномирани писмени во околината. Писатели како: Нгуги Ва Тионго, Харуки Мураками, Хавиер Маријас, Scholastique Mukasonga, Mia Couto, Margaret Atwood, Annie Ernaux, меѓу другите. Не беше залудно изненадувањето на победата на Гурнах, која, иако е заслужена, се појавува во густа џунгла посветени фигури.

Хавиер Маријас.

Хавиер Маријас.

Впечатоци од авторот по добивањето на Нобеловата награда

По добивањето на наградата, Танзанскиот автор нема намера да ја напушти темата што ја направил Нобеловец. Со признанието се чувствувате помотивирани да го изразите своето мислење за различни теми и вашата перцепција за светот на искрен начин.

Во едно интервју во Лондон, тој изјави:Пишувам за овие состојби затоа што сакам да пишувам за меѓучовечките интеракции и низ што поминуваат луѓето кога ги обновуваат своите животи “.

Притиснете импресии

Назначувањето на Абдулразак Гурна за нобеловец ја изненади и шведската територија и целиот свет. Авторот не беше меѓу можните победници, бидејќи неговите дела не беа прогласени од специјалисти во литературата. Одраз на ова беа коментарите што се појавија во печатот по назначувањето, меѓу кои можеме да издвоиме:

 • „Мистичен избор на Шведската академија“На Експресот (Expressen)
 • „Паника и збунетост кога беше претставено името на добитникот на Нобеловата награда за литература. Попладневен дневник (Афтонбладет)
 • „Честитки Абдулразак Гурнах! Нобеловата награда за литература за 2021 година е заслужена “. Национален EN (Хорхе Иван Гардуњо)
 • „Време е да сфатиме дека не-белите луѓе можат да пишуваат. шведски весник (Свенска дагбладет)
 • „Абдулразак Гурна, ѕвезда на која никој не се обложувал ниту денар“ Списание Лелатриа (Хавиер Клоре Коварубијас)
 • „Веста за Нобеловата награда за Гурна ја прославија романсиери и научници кои долго тврдат дека неговата работа заслужува поширока читателска публика. The New York Times

Paraíso, најистакнатото дело на Гурна

Во 1994 година Гурнах го претстави Параисо, неговиот четврти роман и првиот чии текстови беа преведени на шпански. Со овој наратив африканскиот автор се здоби со големо признание на книжевното поле, што е досега нејзина најрепрезентативна креација. Приказната е раскажана со сезнаен глас; тоа е мешавина од фикција со спомените од детството на Гурна во неговата родна земја.

Меѓу редови, Гурна јасно ги осудува ужасните практики на ропство насочени кон децата, кои се случуваат со години на африканска територија. Сите испреплетени за возврат со природните убавини, фауна и легенди кои се дел од културата во регионот.

За нејзино реализирање, писателот се преселил во Танзанија, иако додека таму изјавил: „Не патував за да собирам податоци, туку за да ја вратам прашината во мојот нос“. Ова го одразува ненегирањето на неговото потекло; има реминисценција и препознавање на прекрасна Африка, сепак, под реалноста полна со сериозни конфликти.

Некои специјалисти се согласија дека заплетот прикажува „ладолесценцијата и зрелоста на африканско дете, трагична љубовна приказна и приказна за корупцијата на африканската традиција поради европскиот колонијализам“.

Синопсис

Заплетот го има Јусуф како главен лик, 12-годишно момче родено во раните 1900-ти во Кава (измислен град), Танзанија. Неговиот татко Тој е управител на хотел и е во долгови кон трговецот по име Азиз, кој е моќен арапски магнат. Со тоа што не може да се соочи со оваа обврска, тој е принуден да го заложи својот син како дел од плаќањето.

По патување во движење, момчето оди на брегот со својот „чичко Азиз“. Таму започнува неговиот живот како Рохани (неплатен привремен роб), во друштво на неговиот пријател Халил и други слуги. Неговата главна функција е да работи и да управува со продавницата Азиз, од каде што доаѓаат производите што ги продава трговецот на периферијата.

Покрај овие задачи, Јусуф мора да се грижи за оградената градина на својот господар, величествено место каде што се чувствува целосно. Ноќе, тој бега во Едемското место каде низ соништата бара да ги најде своите корени, оние од тој живот што му е одземен. Јусуф прераснува во убав млад човек и копнее по безнадежна љубов, додека другите го посакуваат.

На 17 -годишна возраст, Јусуф го започнува своето второ патување со трговскиот караван низ централна Африка и басенот на Конго. За време на турнејата има низа пречки во кои авторот доловува дел од африканската култура. Диви животни, природни убавини и локални племиња се само дел од домородните елементи присутни во заплетот.

По враќањето во Источна Африка, започна Првата светска војна и неговиот шеф Азиз ги запознава германските војници. И покрај моќта на богатиот трговец, тој и другите Африканци се регрутирани да и служат на германската армија. Во овој момент, Јусуф ќе ја донесе најважната одлука во својот живот.

Содржина на други романи за Гурна

Меморија на заминување (1987)

Тоа е првиот роман на авторот, е сместен во la крајбрежна област на Источна Африка. Нејзиниот протагонист е млад човек, кој, откако се соочи со произволен систем во неговата земја, е испратен во Кенија со неговиот раскошен вујко. Низ историјата, неговото патување ќе се рефлектира и како ќе расте духовно преродба.

Покрај морето (2001)

Тоа е шестата книга на писателот, нејзината шпанска верзија беше објавена во Барселона во 2003 година (со превод на Кармен Агилар).  Во оваа нарација има две приказни кои се испреплетени кога протагонистите се среќаваат на брегот на британското море. Тоа се Салех Омар, кој оставил се во Занзибар за да се пресели во Англија и Латиф Махмуд, млад човек кој одамна успеал да побегне и со години живее во Лондон.

Дезертирање (2005)

Станува збор за роман кој се одвива во две етапи, првата во 1899 година, а потоа 50 години подоцна. Во 1899 година, Англичанецот Мартин Пирс е спасен од Хасанали, откако ја преминал пустината и пристигнува во источноафрикански град. Трговецот бара од неговата сестра Рехана да му ги залечи раните на Мартин и да се грижи за него додека не закрепне. Наскоро меѓу двајцата се раѓа голема привлечност и во тајност имаат страсна врска.

Последиците од таа забранета љубов ќе се одразат 5 децении подоцна, кога братот на Мартин ќе се заљуби во внуката на Рехана. Приказната го меша времето, последиците од колонијализмот во односите и проблемите што ги симболизира loveубовта.

За овој роман, критичарот Мајк Филипс пишува за англискиот весник Чувар: 

„Поголемиот дел од дезертирањето тоа е убаво напишано и пријатно како и сè што сте прочитале неодамна, слатко носталгично сеќавање на колонијалното детство и исчезнатата муслиманска култура, дефинирана со нејзините рефлексивни и вообичаени манири, прекриени со календарот на фестивали и религиозни празнувања.

Целосни дела од Абдулразак Гурнах

Novelas

 • Меморија на заминување (1987)
 • Пат на аџиите (1988)
 • Dottie (1990)
 • Рај (1994) - Paraíso (1997).
 • Восхитувачка тишина (1996) - Несигурна тишина (1998)
 • Покрај морето (2001) - На брегот (2003)
 • Дезертирање (2005)
 • Последниот подарок (2011)
 • Чакалско срце (2017)
 • Задживоти (2020)

Есеи, раскази и други дела

 • Шеф (1985)
 • Cages (1992)
 • Есеи за африканско пишување 1: Повторна евалуација (1993)
 • Трансформативни стратегии во фикцијата на Нгуг ва Тионго (1993)
 • Фикцијата на Воле Сојинка “во Воле Сојинка: Проценка (1994)
 • Бес и политички избор во Нигерија: Разгледување на лудаците и специјалистите на Сојинка, Човекот почина и сезона на аномија (1994, објавена конференција)
 • Есеи за африканско пишување 2: Современа литература (1995)
 • Средината на крикот: Пишувањето на Дамбуџо Маречера (1995)
 • Поместување и трансформација во енигмата на пристигнувањето (1995)
 • Придружба (1996)
 • Од патот на аџијата (1988)
 • Замислувајќи го постколонијалниот писател (2000)
 • Идеја за минатото (2002)
 • Собраните приказни на Абдулразак Гурна (2004)
 • Мајка ми живееше на фарма во Африка (2006)
 • Придружник на Кембриџ на Салман Ружди (2007, вовед во книгата)
 • Теми и структури во полноќните деца (2007)
 • Зрно пченица од Ngũgĩ wa Thiong'o (2012)
 • Приказната за пристигнувањето: како што му е кажано на Абдулразак Гурна (2016)
 • Theелба за никаде: Викомб и космополитизам (2020)

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.