Дали Шекспир измислил толку зборови и фрази колку што се тврди?

Шекспир

Според австралиски научник, Шекспир не користел фрази како „тоа е на грчки јазик за мене“ или „залудно пребарување“.

Во објавена статија на веб-страницата на Универзитетот во Мелбурн од страна на д-р Дејвид Мекинизам сго обвинува англискиот речник на Оксфорд за пристрасност во врска со наводот за именување на Шекспир за креатор на стотици англиски зборови. Англискиот речник во Оксфорд (ОЕД: Оксфордски англиски речник) има повеќе од 33000 цитати од Шекспир, вели Мекинис, со околу 1.500 нарекувајќи ги „најраните докази за англискиот збор“ и околу 7.500 дефинирани како „први докази за одредена употреба на значењето ”

„Но, ОЕД е пристрасен: особено во раните денови, се претпочитаат литературни примери и најпознати меѓу нив. Комплетните дела на Шекспир се често асфалтирани во најраните примери на употреба на зборови, иако зборови или фрази можеби претходно биле користени од помалку познати луѓе и од помалку литературни луѓе".

Според авторот на статијата, Шекспир всушност не ги измислил сите зборови и фрази што му се припишувале во негово време и продолжуваат да му се припишуваат и денес.

„Неговата публика мораше да ја разбере, барем, суштината на она што тој сакаше да го каже, така неговите зборови беа претежно зборови кои беа во оптек или логички комбинации на претходно постоечки концепти".

Фразата „мене ми е грчка“ („мене ми е грчка“), на пример, се однесува на неразбирлив говор што Јулиус Цезар го одржа кога Каска му рече на Цицерон дека „Оние што не го разбираат се насмевнуваат и се тресат со главата но, од моја страна, тоа беше грчко за мене “.

Делото, кое Мекинис го датира од 1599 година, е најраниот пример за фразата во англискиот речник во Оксфорд, но оваа фраза била користена и во „Шкотската историја“ на Роберт Грин, отпечатена во 1598 година и е можно напишана во 1590 година.

„Во него, еден човек ја прашува дамата дали ќе го сака и таа му одговара на двосмислен начин:„ Не можам да мразам “. Притисна и праша дали ќе се омажи за него, на што таа се преправаше дека не разбира: „тоа е на грчки јазик за мене, господару„Дали беше неговиот последен одговор.

Од своја страна, драмата на Шекспир „Ромео и Јулија“ беше цитирана од ОЕД како прв пример за фразата за залудно пребарување во 1595 година. Оваа фраза Меркур му ја рече на Ромео и е следна:

„Не, ако твојата генијалност го заложи ловот на диви гуски, мислам дека сум изгубен; Па, сигурно имате повеќе дива гуска во само една смисла отколку што имам јас во сите мои пет. Дали играв гуска со тебе? “

Но, Мекинис посочува употребата на оваа фраза во 1593 година од англискиот пета Гервасе Маркам кога зборува за етикетирање. Слично на тоа, Мекинис коментира дека зборовите на Шекспир понекогаш се незаборавни и оригинални, додека има и други, како во случајот со фразата „да си направиш задник“, каде што коментира дека се чини дека драматургот ја измислил таа фраза.

„Тогаш, Дали навистина Шекспир ги измислил сите тие зборови? Не не навистина. Измислил некои; најчестите му паднаа на ум како комбинација од најнезаборавните или најшироко користените и честопати можеме да најдеме претходни употреби кои англискиот речник во Оксфорд сè уште не ги цитирал. Талентот на Шекспир лежи во неговото познавање на човечката природа, во неговата способност да раскажува одлични приказни и во создавањето на прекрасни ликови., не само од способност што може или не ја употребува со употреба на нови зборови “.

Портпарол на ОЕД изјави дека има закажано разгледување од целиот обем, кое во моментов е во тек и тоа настојува да го ревидира секој збор, според коментарите, „да се подобри прецизноста на дефинициите, изводите, изговорите и историските цитати“

„Значаен дел од работата е правење нови истражувања од широк спектар на дигитални датотеки и ресурси. Овие откриваат многу докази што не ги виделе оригиналните уредници на речникот, кои од самиот почеток прифаќале каков било вид на текст, литературен или не, како валиден доказ. Како дел од процесот, откривме претходни докази за многу зборови и фрази кои претходно му се припишувале на Шекспир"

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   силвинарубио 59 dijo

    Мислам дека е очигледно дека Шекспир не ги создал сите тие зборови, како што е споменато во статијата, неговата способност беше да ги состави овие зборови за елоквентно да допрат до луѓето.

бул (точно)