Роденденот на Чарлс Симиќ. Некои од неговите песни

Un Мај 9 1938 беше роден Чарлс симик, Американски поет роден во Белград кој третира во своите песни од современиот живот. Беше Пулицерова награда за поезија во 1990 година и сè уште е признат како еден од одличните гласови на меѓународната поетска сцена. Правам избор на некои од неговите песни.

Кој е Чарлс Симиќ

Тој е роден во Белград во 1938 година. Во 1943 година неговиот татко емигрирал во САД (Тој беше инженер и неговата професија го натера да добие многу контакти). Остатокот од семејството, Чарлс, неговата мајка и помлад брат, не беа во можност да го пречекаат до 1954. Таму се населиле во Чикаго. Чарлс заврши средно училиште, но не отиде на универзитетНаместо тоа, тој започна да работи и да пишува поезија. Откако ја заврши воената служба во 1961 година беше испратени во Германија и Франција како воена полиција.

En 1968 ја објави својата прва книга, Што вели тревата. Предавал литература на Универзитетот во Калифорнија, а потоа на Newу Хемпшир каде и денес продолжува да работи. Објавил повеќе од шеесет книги, меѓу нив еден во проза, Theивотот на сликите. Последниот е Извиткан во мракот, објавено во 2018 година.

Се смета еден од најголемите современи поети и есеисти на англиски јазик, но тој е многу восхитуван и на меѓународната поетска сцена. Тој победи 1990 година Пулицерова награда за поезија и тој е исто така поет-лауреат на САД.

Повеќе дела

 • Демонтирање на тишината 
 • Хотел за несоница
 • Светот не завршува и другите песни
 • Каде е мачката?
 • Мува во маст, што ги собира нивните спомени.
 • Гласот во три наутро 

Песни

Нашата банда

Како молци

виси околу ламба

во пекол

ние бевме.

Изгубени души,

сите и секој од нив.

ако ги најдеш,

вратете ги на испраќачот.

**

Црна пеперутка

Брод-дух на мојот живот

преоптоварен со ковчези,

плови

со вечерната плима.

**

Во овој наш затвор

Каде што управникот е толку дискретен

дека никој никогаш не го гледа тоа

направи си круг,

мора да бидеш многу храбар

да допрете на cellидот на клетката

кога светлата се изгаснати

чекајќи да се слушне,

ако не за небесните архангели,

да за проклетиот пекол.

**

Телефон без линија

Нешто или некој што не можам да го именувам

ме натера да седнам и да ја прифатам оваа игра

Продолжувам да играм години подоцна

без да ги знаете нивните правила или да знаете со сигурност

кој победува или губи,

колку што го кревав мозокот за да студирам

сенката што ја проектирам на идот

како човек што чека цела ноќ

повик од телефон без линија

си велејќи си дека можеби звучи.

Тишината околу мене е толку густа

дека слушам врева од измешани картички,

но кога ќе погледнам во грбот, немирен,

има само молец на прозорецот,

неговиот ум несоничен и непрекинат како мојот.

Од избрани песни

Лубеници

Зелени буди
На штандот за овошје.
Јадеме насмевка
И ги плукаме забите.

**

Белешката се лизна под врата

Видов висок заслепен прозорец
До доцна попладне сончева светлина.

Видов крпа
Со многу темни отпечатоци од прсти
Виси во кујната.

Видов стара јаболкница
Ветер шал на нејзините раменици,
Унапредување на осамено многу малку по малку
Начин на сувите ридови.

Видов ненаместен кревет
И го почувствував студот на нејзините чаршафи.

Видов мува натопена во мракот
Од претстојната ноќ
Гледајќи ме затоа што не можев да излезам.

Видов камења што дојдоа
Од голема виолетова далечина
Гужва околу влезната врата.

**

Страв

Стравот преминува од човек на човек
Не знаејќи,
Како што листот го поминува треперењето
На друг.
Одеднаш целото дрво се тресе
И нема ни трага од ветер.

**

Столот

Овој стол некогаш бил ученик на Евклид.

Книгата со неговите закони лежи на неговото место.

Прозорците на училиштето беа отворени

Ветрот ги сврте страниците

Шепотејќи ги славните искушенија.

Сонцето зајде над златните покриви.

Секаде издолжуваа сенките

Но, Евклид не рече ништо од тој вид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.