Чарлс Дикенс. Други помалку познати книги од англискиот писател

Како што секој знае (или треба) денес е роденден на Чарлс Дикенс, квинтесенцијалниот англиски романсиер и еден од најголемите и најважните во светската литература. Беше роден 7 февруари 1812 година во Портсмут а некои од неговите најпознати дела се Дејвид Коперфилд, Оливер Твист, Приказна за два града, Божиќна приказна y Големи надежи. Но, има и други помалку познати книги што ќе разгледам. Овие се:

Чарлс Дикенс

Тоа несомнено беше највидлив изведувач и раскажувач на неговите денови. И тој беше одличен и успешен учител во развивањето на наративниот жанр, со кој исто така се обдари хумор и иронија, во прилог на многу остар критичар на општеството.

Готски дикенс

Тој исто така покажа интерес за мистериозни појави, драматичен и со својата макабрена поента. И без сомнение, неговото најдобро познато дело е приказна за духови. За да започнеме со овој избор на помалку познати книги, овој наслов оди.

Да читам во самрак

таа содржи 13 од најпознатите приказни за духови напишана од Дикенс како Дух во собата на невестата, Судскиот процес за убиството, Чувар, Божиќни духови, Атентаторот и пактот со ѓаволот, Посета на оставителот o Прогонуваната куќа, меѓу другите.

Патникот Дикенс

Отпечатоци во Италија

Тоа беше резултат на скоро година на патување во Италија во 1844 година. Дикенс наводно покажал не само збир на историја и топографски белешки, туку жив кул на посетените места.

Белешки за Америка

Во 1842 година Чарлс Дикенс и неговата сопруга тргнаа на британија до знаат Америка. Патувањето, на шест месеци, ги доведе до Бостон, NY y Вашингтон, меѓу другите градови.

Писателот направил А. детална сметка покажувајќи општество во целосен развој на неговите индустриски, судски и здравствени структури и укажувајќи на идната хегемонија на земјата. Така, тој опис е дарежлив кога истакнува аспекти во кои тој се истакнува во споредба со Англија од своето време. Но, исто така критикуваат спротивна реалност да напредува или неправедно, како што е ропството.

Примерок:

БОСТОН

Сите јавни институции во Соединетите држави се одликуваат со нивната голема учтивост. Повеќето од нашите би можеле да бидат предмет на значително подобрување во овој поглед, но пред се Царинарницата треба да земе поголем пример за да стане помалку досаден и непријателски настроен кон странците. Иако сервилната алчност на француските офицери е веќе презирна, нашите луѓе покажуваат расположен и безобразен недостаток на образование, непријатен за сите што ќе дојдат кај нив, недостоен за нацијата што ги поставува овие разбирливи мутави на свои врати.
По моето пристигнување во Соединетите држави, ме погоди контрастот што го создадоа со нивните обичаи и грижата, учтивоста и добриот хумор на тие службени служби.

Начини на Дикенс

Г-ѓа Лирипер

Беше огромно успешно. Дикенс го создаде овој лик за вашето списание Цела година. Г-ѓа Лирипер, кога нејзиниот сопруг умира полн со долгови, се отвора Хостел на улицата Норфолк 81, Лондон, за да ги исплати своите доверители и да започне нов живот. И таму долга парада галерија на вистински дикенски ликовиОд мудриот доктор Голијат до докторот Бернард, кој им помага на најочајните да се убијат на луксузни вечери.

Историски Дикенс

Куќа на Барнаби

Типично оценето како еден од двата историски романи напишана од Дикенс, тоа е пред сè темна мелодрама со криминал и мистерија. Се одржува помеѓу 1775 и 1780 година, датум на немирите во Гордон, опишан во делото. Содржи две омилени теми на Дикенс: приватниот криминал и јавно насилство.

Значи, имаме прв дел каде се покренува побарувањето убиство на Рубен Харедајл, мрачниот заговор што ги обединува аристократите Харедејл и Честер, вечни непријатели, прекинатата и неповрзана романса или мистериозниот лик кој ја прогонува среќата на семејството Барнаби.

И втор дел продолжи со Немири на Гордон, бунт промовиран од Лорд Гордон против британските католици, кој вклучува толпа и разни карактери, извлекување на најблагородните и најнемилосрдни чувства.

Почетник Дикенс

Документи за магла

Текстовите собрани во овој том (исто така, се однесуваа на други прашања од интерес, покрај Друштвото на чудните и измислен град Мадфог) првично беа објавени во списание Разно на Бентли помеѓу 1837 и 1939 година. Тоа беше А. клучно време во личниот и професионалниот живот на Дикенс, кој сè уште потпиша под псевдонимот Боз, и беше негов уредник. Во него, писателот престана да биде почетен автор и почна да ужива во признавање и успех. Овие текстови беа објавени како книга во 1880 година, десет години по неговата смрт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Не ги знаев овие книги на Дикенс, би било добро да ги разгледаме.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)