Хуан де Мена

Цитат на Хуан де Мена.

Цитат на Хуан де Мена.

Хуан де Мена (1411 - 1456) бил шпански писател кој се одликувал со потрагата по поетски возвишен речник на шпански јазик. Неговото најдобро познато дело е Лавиринт зартуна, во неа се очигледни одликите на културната лирика, малку крута и непроменлива. Затоа, неговиот стил дава приоритет на возвишената содржина на штета на почест и актуелен израз.

И покрај тоа што повеќето научници го вработија неговото дело како дел од периодот пред ренесансата, неговата метрика го покажува типичното „преоптоварување“ на барокот. Поточно - и покрај тоа што напредуваше повеќе од сто години - поезијата на Хуан де Мена совршено се вклопува во карактеристиките на литературата на култеранизам.

Биографија

Роден е во Кордоба во 1411 година, беше сираче на рана возраст. Според извори како што е писателите.org, „отсуството на документација за неговите родители го тера човекот да се посомнева дека има потекло од Јудео-конвертирање“. Во 1434 година дипломирал на Универзитетот во Саламанка со магистер по уметност. Во 1441 година, Мена отпатува за Фиренца како дел од свита на кардинал де Торкемада.

Оттаму се преселил во Рим за да ја заврши својата хуманистичка обука. Две години подоцна се вратил во Кастилја за да му служи на Јован Втори како секретар на латински некролози. На гореспоменатиот монарх, Хуан де Мена му ја посвети својата најпозната песна, Лавиринт на Фортуна. Во 1444 година бил назначен за хроничар на кралството, иако некои историчари го оспоруваат неговото авторство на летописите на Јован Втори.

Лични проблеми

Постојат неколку сигурни записи и голем број неизвесности за сентименталниот и приватниот живот на Хуан де Мена. Меѓу овие „гласини“, се верува дека за време на својата младост се оженил со млада жена од добро семејство од Кордоба. Сепак, името на жената не е точно утврдено, а се чини дека парот не добил никаков потомок.

Од друга страна, Марина де Сотомајор е уште една од благородните жени поврзани со поетот од Кордован. Но, историчарите никогаш не биле едногласни во утврдувањето дали тоа било во улога на (втора) сопруга или lубовник. Исто така, нема официјални записи за деца препознаени од Хуан де Мена.

Поет опсесивен со своето дело и поврзан со аристократијата

Хуан де Мена беше опишан од истакнати интелектуалци од неговото време - меѓу нив Алонсо де Картагена и Хуан де Луцерна - како човек опседнат со поезија. Во толкава мера, што многу пати тој го занемаруваше своето здравје заради тоа. На сличен начин, тој разви блиско пријателство и сподели литературни вкусови со личности како Алваро де Луна и Сиго Лопез де Мендоза, Маркиз од Сантилјана.

Токму околу фигурата на овој последен аристократ Напиша Хуан де Мена Педесетте. Тоа е многу раширена песна од нејзиното објавување (1499), исто така познат како Крунисување на маркизот од Сантилјана. Всушност, основата на ова дело беше напишана во проза, Коментар за крунисување (1438).

Поезијата на Хуан де Мена

Коплас против седумте смртоносни гревови o Расудување со смрт тоа беше последната поема напишана од него. Работата беше завршена постхумно, бидејќи Хуан де Мена не можеше да ја заврши пред неговата смрт во Торелагуна (Кастилја), во 1456 година. Сепак, До неговата последна опера, шпанскиот поет одржуваше прилично солидна конзистентност на стилот, во согласност со неговите претходни песни.

Карактеристики и стил

 • Метар со дванаесет слогови, без ритам, со мала флексибилност и монотони акценти на секои два ненагласени слогови.
 • Поетика во вишата уметност со софистицирана терминологија. Покрај тоа, некои од неговите списи претставуваат осумсложни стихови со слична сложеност.
 • Култизми и неологизми преку зборови донесени директно од латински (без модификации).
 • Честа употреба на хипербатон, како и глаголи во сегашниот партицип и во инфинитивот.
 • Употреба на архаизми за да одговара на метриката.
 • Намерно барокна реторика - преоптоварена - со засилувања: перифраза (заобиколувања или затајувања), епаналепса, технолошки вишок (анафора), хијазми, дупликати или полипотон, меѓу другото.

Лавиринт de Фортуна o Триста

Составена е од 297 двојници во големата уметност. Според Руиза и сор. (2004), ова дело „се смета за еден од најуспешните примери на алегориско-дантејската тенденција настанати во шпанската литература од XNUMX век, Лавиринтот на Фортуна се издвојува по употребата на главната уметност, звучниот ритам и елоквентниот и сложен јазик “.

Освен во неговата симболика, значењето на текстот лежи и во страсниот опис на историските настани што сакаат да го привлечат иберискиот патриотизам. Затоа, намерата на шпанскиот поет да генерира чувство на национално единство претставено од кралот Хуан Втори е многу опиплива.

Киароскуро

Лавиринт на среќата.

Лавиринт на среќата.

Книгата можете да ја купите тука: Лавиринт за среќа

Ова дело ја демонстрира опсесијата на поетот Кордован за подготовка на рафинирана литература. Се одликува со мешана употреба на строфи од голема уметност (дванаесет слогови) и минорна уметност (осум слогови). Еднакво, по својата содржина, поимите за концептизам се евидентни во вистински мрачен и лирски интензивен контекст.

Прозата на Хуан де Мена

Како и со неговото поетско творештво, Хуан де Мена во својата проза користел латинизирачки лексикон. Поради оваа причина, неговиот начин на пишување беше постојано алудиран од ренесансните хуманисти Хернан Нуез и Ел Бросенсе. Во прилог на гореспоменатите Крунисување на маркизот од Сантилјана, шпанскиот писател направи адаптација на Илијада, со наслов Хомерова романса (1442).

Исто така, посветен на кралот Јован Втори, Хомерова романса беше многу пофален и успешен во текот на XNUMX век, бидејќи претставуваше синтетизирана верзија на Илијада оригиналот. Исто така, историчарите и академиците од различни епохи се согласија да ја пофалат подготовката на прологот на оваа книга за нејзината извонредна уметничка концепција.

Друга важна проза на Хуан де Мена

Во 1445 година тој напишал Трактат за титулата војвода, релативно краток текст од формален и витешки карактер. Хуан де Мена го напиша овој документ во чест на благородникот Хуан де Гузман, откако кралот Хуан Втори го прогласи за војвода од Медина Сидонија. Конечно, Меморија на некои антички лози (1448) е последното познато прозно дело на шпанскиот интелектуалец.

Вториот е текст поврзан со вистинското семејно стебло (со неговите соодветни амблеми) на Јован Втори. Понатаму, Хуан де Мена го подготви предговорот на книгата на Алваро де Луна, Книга за јасни и доблесни жени. Таму, тој го фали својот пријател и заштитник за неговиот храбар бранител на оние жени кои биле предмет на навредливи коментари во различни публикации од тоа време.

Песни од Хуан де Мена

Споредба

(CVIII)

„Добро е како кога некој злосторник,

во времето кога тие уживаат во друга правда,

стравот од тага го прави кобдиција

од тогаш да живееме подобро,

но стравот помина покрај него,

вратете се на неговите пороци како прво,

така ме засилија во очај

желби кои сакаат dieубовникот да умре “.

Пејте од Макијас

(CVI)

„Loveубовите ми дадоа круна на убовта

затоа што моето име за повеќе усти.

Значи, тоа не беше моето најлошо зло

кога ќе ми дадат задоволство од нивните болки.

Слатките грешки го освојуваат мозокот,

но тие не траат засекогаш штом сакаат;

Па, тие направија да се чувствувам лошо што растеш,

знајте како да не сакате loveубов, loversубовници “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.