Хуан Хозе Милаш издава нова книга

Валенсискиот писател Хуан Хозе Милаш објавува нова книга, поточно следната Мај 16 со издавачот Секс Барал. Јас лично, обично ми се допаѓаат книгите на Милаш затоа што тие брзо се читаат, пријатни и бидејќи се релативно кратки книги (некои од нив), оваа нова ќе има само 112 белези, тие не стануваат неверојатно долги или тешки.

Неговиот наслов „Мојата вистинска приказна“ малку навестува дека она што го раскажува внатре е вистинска приказна по лага или прикривање. Но, ако сакате да знаете за што точно станува збор, неговиот преглед и мислењето што го заслужува за културните весници и другите писатели, продолжете да читате малку подолу. На Тековна литература, можеби имаме можност да направиме преглед на тоа. Ако е конечно така, ќе го објавиме овде како друг напис.

Содржина на „Мојата вистинска приказна“

Нараторот на «Мојата вистинска приказна » тој е дванаесетгодишен адолесцент како и секој друг (главен лик), со своите стравови, несигурности и желби за нови искуства. Еден ден, доаѓајќи од училиште, тој фрла мермер од мост и предизвикува сообраќајна несреќа во која загина цело семејство. Само Ајрин е спасена, девојка на нејзина возраст, која е осакатена. Од тој момент, вината се оформува во неговиот адолесцентен менталитет и протагонистот открива во ова злосторничко дело (претворено во негова голема тајна) и во опсесијата и loveубовта кон Ајрин единствениот излез од семејната средина што се распаѓа додека неговите родители развод

Напишано е со личен допир од секоја книга на Милаш и со неговата необична смисла за хумор. Книга со која може да откриеме дека секој од нас може да носи голем товар во нашите животи за кој никој не се сомнева.

Осврти и мислења

Ова се некои од критиките и мислењата што ги слушнавме кон новата книга на Милаш:

 • «Острина и имагинација ... Спојте глас и поглед за да ги осветлите повеќекратните набори на реалноста». (Ана Родригез Фишер, Бабелија).
 • „Пишувањето на Хуан Хозе Милаш, Бастер Китон на нашето пишување, е уникатно и неповторливо. (ЈА Масоливер Роденас, Култура / и, Ла Вангардија).
 • „Милаш има нешто од шпански Кафка ... Кога зборува за семејството, за неговото семејство, за семејствата, како да го излупил пехарскиот торта на Пруст со електричен скалпел“. (Цезар Касал, Гласот на Галиција).

Su цена продажба ќе биде 9,95 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Xavier dijo

  Иако е донекаде неук, благодарение на Хуан Хозе Милаш, тој почнува да чита.
  Еден од најварливите писатели и што ве тера да се гледате како се рефлектираат во неговите книги.