Хуан Франциско Ферандиз. Интервју со авторот на Воден судење

Фотографија: Хуан Франциско Ферандиз, профил на Твитер.

Хуан Франциско Ферандиз Автор е на историски роман со наслови како Темните часови, Пламенот на мудроста или Проколнатата земја. Во март годинава го лансираше последниот, Судот на водата. Навистина го ценам времето и љубезноста да ми го даде ова интервју, каде зборува за неа и за многу други теми.

Хуан Франциско Ферандиз. Интервју

 • АКТУЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: Вашиот најнов роман е со наслов Водениот судНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

ХУАН ФРАНЦИСКО ФЕРАНДИЗ: El пресуда за вода сметка животот на земјоделец од XNUMX век со кој ќе познаеме необјавен, но фундаментален дел од нашата историја. Помеѓу авантурите и тајните ќе пристапиме кон едно неверојатно откритие: нова правда за слабите и за ембрион на човекови права. Тоа е малку познат историски факт што го промени светот.

Иако овие факти беа проучувани на правниот факултет, тоа беше читање статија за човекови права кога го почувствував неговиот потенцијал. Така започна с all.  

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша? 

JFF: Добро се сеќавам на мојот прв роман, тоа беше Сандоканод Емилио Салгари. Сè уште бев дете и ја добив книгата од општинската библиотека на мојот град, Кочентаина. Историјата ме закачи (Тоа беше таа прва симпатија на читателот), но кога ќе стигнеме до третиот том излегува дека бил на позајмица. Одев скоро секој ден за да видам дали веќе го вратија, но не. Еден ден, библиотекарката, гледајќи го моето разочарување, ми предложи да прочитам уште една книга додека чекав. Потоа ми препорача уште едно и друго ... Оттогаш не престанав да читам иако постојано чекам да се врати третиот дел од Сандокан. 

 • АЛ: А тој главен писател? 

JFF: Ова прашање често ми се поставува и ми е тешко да одговорам. Всушност Немам главен авторПа, она за што сум страствен се приказните што можеме да ги создадеме. Границите на нашата имагинација. 

од Толкин а Реверте, Пардо Базан, Васкез Фигуероа, Асимов, Думас, Умберто Еко, Конрад, Урсула К. Ле Гвин... Како што можете да видите тоа е а амалгам на епохи и стиловиПа, така сакам да го истражувам книжевниот свет, без етикети, поминувајќи низ различни жанрови и автори. 

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

JFF: Секако да Вилијам од Баскервил de Името на розата. Тој го претставува како никој друг архетипот на менторот; мудриот човек кој води и ориентира (не само другите ликови, туку и читателот). Тој е тип на лик кој најмногу ме фасцинира поради способноста да ја збогати приказната. 

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

JFF: Бидејќи како дете правев курс за пишување Многу повеќе ми се допадна да пишувам отколку да пишувам на ракаЗатоа секогаш пишувам со компјутерот. Можеби единствената манија е што тоа ми се допаѓа кога пишувам романи текстот на екранот е сличен на објавениот текст, односно со своите вдлабнатини, маргини, долги цртички за дијалозите, фонтот, празнините итн. 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

JFF: Сум був и ако можам повеќе сакам да пишувам ноќе. Имам свое катче во едно поткровје од дома и обично ја одржуваат и навиката и работното место. Но, од моето искуство ќе ви кажам дека ако има инспирација можете да пишувате во мрачна гаража и да седите на пластично столче. Од друга страна, ако нема ниту еден или сте блокирани, можеби веќе сте во чудесното гнездо на орли во швајцарските планини; не излегува писмо. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

JFF: Бидејќи она што ме интересира се приказните, ми се допаѓа што се случуваат во нив различни периоди и на различни начини (било да е во средновековен замок, во денешен Мадрид или во вселената). Моторот на мојот живот е љубопитноста и ако авторот успее да ја разбуди во мене, патувањето, каде и да е, ќе биде пријатно. 

Исто така, како и секој писател, треба да го поделите времето за читање за да се документирате, со есеи, статии итн. Понекогаш станува возбудлива детективска работа. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

JFF: Само што завршив научно-фантастичен роман Наодот, на КартерДејмон и почнав со голем ентузијазам Трговец на книги de Луис Зуеко. Како што можете да видите, промените на полот се вртоглави. Имам и многу интересно тест за средновековната уметност со наслов Волшебни слики од Алехандро Гарсија Авилес, вистинско откритие за да се разбере една од моите опсесии: вежбајте го умот за да може да го согледа светот како средновековен човек. 

Што се однесува до приказните што ми клокотат во главата, маглите уште не се расчистиле и Не можам да предвидам ништо од мојот следен роман. Се надевам дека ќе можам да ви кажам наскоро.

 • АЛ: Што мислите, каква е сцената за објавување?

JFF: Без сомнение сме во целост процес на трансформација и промена на парадигмата. Покрај дигиталната книга, пристигнаа и други форми на слободно време кои ја делат истата ниша како читањето, мислам на социјалните мрежи и платформите за стриминг. 

Реакцијата на издавачите е да се зголеми книжевната понуда и секој месец излегуваат стотици нови изданија, многу со мал тираж за да се избегнат загуби. Тоа значи повеќе автори имаат можност да објавуваат, но патувањето на книгата е многу кратко, само неколку недели или неколку месеци, а резултатот е често лош.

Од друга страна, начинот на кој се приближува до читателот повеќе не е толку книгата изложена во книжарниците, туку изложеноста на авторот на мрежите. Мислам дека успехот е концентриран кај авторите со најголемо медиумско присуство.

Сето ова не е ниту подобро ниту полошо, тоа е промена. Историјата е полна со промени, во мали или големи размери, кои за некои претставуваат криза, а за други можност. 

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

JFF: Како и сите други, и јас го претрпев тоа чувство на чувство дека реалноста исчезна и преовладуваше друга. Се сеќавам дека на почетокот ми рече „тоа нема да се случи“ или „нема да стигнеме до тоа“, а потоа ќе се случи. Затвореноста, празните улици, бројот на загинати... Кога ќе размислите, тоа е силно.

Тоа што се случи го толкувам како а историската драма живееше во прво лице, но признавам дека останав со очајно чувство. Не знам дали ќе го искористиме повикот за будење на оваа планета за промена. Денес е модерно да се суди за минатото со нашата сегашна скала на вредности и многу ароганција. Се прашувам, Како ќе ни судат во иднина? 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.