Хуан Торес Залба. Интервју со авторот на Првиот сенатор од Рим

Фотографија: Хуан Торес Залба, Фејсбук страница.

Хуан Торес Залба е од Памплона и работи како abogado, но во слободното време се посветува на историскиот жанр литература. По објавувањето Помпело. Сонот на Абисунхар, претставена минатата година Првиот сенатор од Рим. Ви благодарам многу за вашето време и nessубезност посветени на ова интервју, каде зборува за неа и за уште неколку теми. 

 • АКТУЕЛНА ЛИТЕРАТУРА: Вашиот најнов роман е со наслов Првиот сенатор од РимНа Што ни кажувате за тоа и од каде идејата?

ХУАН ТОРЕС ЗАЛБА: Романот ги раскажува настаните што се случиле во републички Рим помеѓу 152 и 146 година п.н.е., време во кое се случил настан од голема важност, Третата пунска војна и конечното заземање и уништување на Картагина. 

Ова е главната нишка на делото, преку која ќе можеме од прва рака да ги запознаеме големите историски личности во моментот (Скипио Емилијано, стар Като, Корнелија, која е мајка на браќата Грако итн.) најрелевантните битки, кампањите во Африка и Хиспанија, политичките работи на Рим и Картагина, свеченостите, обичаите, секојдневниот живот и многу повеќе на неговите осумстотини страници. 

По првиот роман, кој беше поврзан со римската основа на мојот град, Памплона, сакав да се соочам со поголема, поамбициозна нарација, Историјата со големи букви, а овој пат на Република Рим бев страстен за нејзините ликови. , сите тие првокласни, неговата епска и нејзината политичка димензија, увертира на револуцијата на браќата Грацо. И така, малку по малку се појави идејата за романот, кој ми се допаѓаше сè повеќе како што напредував низ документацијата. Вреден е само последниот напад на Картагина од страна на римските трупи и како се постигнува оваа политичка ситуација. Тоа беше огромен град со застрашувачки ѕиден систем и огромно население подготвено на се. Но, Римјаните влегоа. Она што се случи таму мораше да биде страшно. 

 • АЛ: Може ли да се вратиш на првата книга што ја прочита? И првата приказна што ја напиша?

ЈТЗ: Вистината е дека не се сеќавам која беше првата книга што ја прочитав. Јас би рекол еден од Петте. Сестра ми ги имаше сите и јас ги сакав. 

Малку постар, не многу, имам посебна наклонетост кон еден со наслов Ридот на Едета, детски роман за Втората пунска војна. Можно е тоа да означило нешто во мене, желба или страст за Историја и за жива историја. 

Сепак, многу добро се сеќавам (и татко ми) на првата приказна што ја напишав. Тоа беше имитација на наративите на „Петката“, многу кратка, но напишана самоиницијативно. А вистината е дека кога го прочитав денес ми се чини дека воопшто не е лош (рече низ насмевка). 

 • АЛ: А тој главен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи. 

ЈТЗ: Навистина сакам моќни романи, и тоа не фигуративно кажано, туку поради нивниот волумен. Ми се допаѓа Постегило, се разбира, но особено Колин Мекалоу, која е срамота. Неговите романи од антички Рим се импресивни. Креацијата, на Гор Видал, исто така остави трага на мене. 

И ако го оставиме историскиот роман, јас сум страстен за Господарот на прстените. Тоа е едно од ретките дела што сум ги прочитал повеќе од еднаш (не сум повторувач). 

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете? 

JTZ: Би сакал да сретнам многумина и да ги видам како шетаат низ Рим, како што се Катон, Сципион Емилијано, Корнелија, Апиј Клаудиј Пулкро, Тибериј и Гај Семпрониј Грако, Серторио, Помпеј Велики... и имам среќа што имам веќе ги создал. Ми недостигаат други, но одвреме-навреме.  

 • АЛ: Дали има некои посебни навики или навики кога станува збор за пишување или читање? 

ЈТЗ: Вистината е, не. За ова прашање размислував некое време, но гледам дека немам хоби или навики. Пишувам кога и како можам (повеќе ноќе отколку дење), но без ништо посебно да кажам освен фактот дека ми треба многу тишина. Кај мене дома веќе се упатени дека кога пишувам подобро да не ме гледаат (малку претерувам). 

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа? 

ЈТЗ: Леле, веќе одговорив на тоа. Омилен момент ми е ноќта (јас сум многу утка), а што се однесува до местото, на моменти го менувам, понекогаш во спалната соба, други на масата во кујната, други во просторија што служи како канцеларија ... според да ми даде и како се чувствувам најудобно. 

 • АЛ: Дали има други жанрови што ти се допаѓаат? 

ЈТЗ: Жанрот што убедливо ми се допаѓа е историскиот роман. Надвор од него ме привлекува и жанрот фантазија, но како што велат, јарецот ја влече планината. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

JTZ: Токму сега сум потопен во продолжението на Првиот сенатор од Рим. Читање за задоволство од читањето Немам време во моментов. Мојата работа веќе бара многу посветеност, а просторот што го имам е да пишувам. Летото направив пауза со Ел Конквистадор, од Хозе Луис Корал.

 • АЛ: Што мислите, каква е сцената за објавување?

ЈТЗ: Верувам дека не е напишано и објавено толку многу како досега, и во хартија и во дигитален формат. Вистина е дека за авторите почетници пристапот до издавач е навистина комплициран, но и продажбата, бидејќи конкуренцијата и квалитетот се многу високи. Во мојот случај, имам огромна среќа што имам издавачка куќа која многу се грижи за мене (Сферата на книгите). Гледам и дека има многу литературни блогови (како овој), групи за читање, групи на социјалните мрежи со илјадници членови итн., кои освен што даваат видливост што е многу добредојдена, покажуваат дека интересот за читање е во целост. шумливост. 

Друга работа е штетата што ја прави пиратеријата, која се чини дека е неконтролирана. Напорот што се вложува за создавање на роман или кое било литературно дело е огромен, и многу е фрустрирачки да се види како циркулираат пиратски книги. 

За останатото, неодамна видовме како големите издавачи потпишуваат автори, што укажува дека издавачкиот свет се движи, дека е многу жив. 

 • АЛ: Дали моментот на криза што го доживуваме ви е тежок или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните приказни?

ЈТЗ: Во мојот случај не ми недостигала работа (сосема спротивно) ниту сум имал болни искуства, па мислам дека немам причина да се жалам. И покрај тоа, вистина е дека, како и сите други, имам голема желба да го повратам претходниот живот, неговата радост, да се забавувам, да патувам или да можам без страв да бидам со семејството и пријателите. Како и да е, мислам дека нема да добијам нешто позитивно за идните приказни. Беше долго и тешко време што најдобро е да се остави зад себе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.