Мадридски саем на книга. Хроника на патување

Фотографии од статијата: (в) Мариола Дијаз-Кано.

La 80-то издание на Саем на книгата во Мадрид се одржа помеѓу 10 и 26 септемвриНа После минатата година во бело поради глобалната пандемија што н affects засега, најочекуваниот годишен состанок со книги и писатели во главниот град на Шпанија успеа да се врати под негова јурисдикција. Тоа беше во вообичаеното куќиште, паркот на Ретиро, Иако во намалена и концентрирана верзија, но со ист успех или повеќе можеби отколку во претходните прилики. Ја посетив на 25 -ти и ова е мојата хроника.

80 -то издание на Саем на книгата во Мадрид

со Колумбија како земја гостин, Саемот повеќе или помалку го врати и замавот и успехот. Тоа беше со добри бројки не само за посетители, кои го завршија ограничениот капацитет многу пати, туку во продажба, или така ми кажа вчера уредник, и во присуство на големи имиња во националната литература и повремената меѓународна, како што се, на пример, италијански Федерико Мокија.

Исто така, биле 17 дена на активности, акти и потписи. Затворање на пладне, само минатиот викенд беше отворено од 10:30 до 21:00 часот. Со скокови на долги редови да влезе во средината на утрото, тоа капацитетот намален на 75% како просторот и бројот на кабини понекогаш направија повеќе од едно да застанат да одат или да влегуваат. Но, генерално, салдото се претпоставува дека е позитивно.

Покрај тоа, антиковидните мерки се одржуваат во секое време со задолжителна употреба на маската низ просториите. Меѓутоа, на социјална дистанца тоа беше потешко.

Извештај - FLM, 25

На 10 часот наутро веќе имаше еден редица од околу 50 метри повеќе или помалку чекаше да влезе во јужната врата и публиката беше од најразновидните и сите возрасти. Само еден час подоцна капацитетот се наполни вртоглаво и неколку активности - Конференции, разговори, рецитали ... - во различни павилјони распоредени на централното шеталиште. Во него оваа година беше новина да се стави повеќе кабини за компензација на намалувањето на просторот, покрај тоа што отстранија и сантиметри од ширината на кабините.

Според мое мислење, можеби ќе беше подобро обратно: дајте, ако не и целиот простор барем од порано по Пасео де Карос малку повеќе да можат да го држат меѓу кабините и да не го стеснуваат преминот, како што се случи со нив во централното шеталиште. Исто како што можеа да имаат инсталирајте повеќе места за реставрација да се напијам, бидејќи само со две мислам дека не можеше да се снајде. И на бесплатни маси за да може да седнеме, а ние дури и да не разговараме. Но, тоа е само мое мислење.

Повеќе редици

За потписи на автор, да речеме најголем, природно. Бидејќи некои логистички беа добро испланирани да ги пренасочат кон контролираните страни, но други мораа да бидат ограничени на спротивната страна за да не го прекинат преминот на посетителите. И некои се формираа паралелно во центарот. Така, понекогаш беше тешко да се избегнат или мораше да се помине.

Писатели, фигури и други ликови

Отидов со фиксни цели кон моите омилени автори очигледно и според потписите на денот. Исто така, очигледно не е можно да присуствувате или да ги видите и поздравите сите оние што би сакале. Така, одвојувајќи време помеѓу потпишување и потпишување, го обиколив Саемот неколку пати.

Меѓу стотиците автори што веќе ги знаеме дека постојат непознат, малку најпознат, со име, со повлече и како, оние кои се надвор од доброто и злотоНа Меѓу вторите, тие беа таму Едуардо Мендоза, Хавиер Черкас, Iaулија Наваро o Сантијаго Постегијо, со бескрајни редици од тврдоглави браќа. И сакам да мислам дека можеби тоа беа специфични моменти или дека се совпадна кога поминав покрај нивните кабини повеќе од еднаш, но ми го привлече вниманието дека Мендоза, Церкас и Наваро беа без маска потпишување и служење на читателите. Се разбира, и за вообичаената фотографија, сите ги симнавме во тоа време, но ми остави впечаток дека тие не се негови случаи.

Имаа и многу повлекување Карме шапаро, Елиса Викторија, Родриго Кортес, Амарна Милер o Естер illилиНа И веќе попладне, во отворена куќа и специјално за потписи, Елисабет Бенавент собра цела толпа.

Ликови како што се Диони или славниот Íñиго Ерехон и Федерико Хименез Лосантос.

Моите потписи

Оние што ги сакав. Значи многу ти благодарам за добрината, зборовите, наклонетоста и посветеноста на Доминго Вилар, Даниел Мартин Серано, Сантијаго Дијаз, Тео Паласиос, Хавиер Пелицер e Ињаки Биги. Беше задоволство и радост видете ги сите за да ја прослават не само оваа забава со книги, туку и да можат повторно да го направат тоа лице в лице.

Со Ињаки Биги, Доминго Вилар, Даниел Мартин Серано, Сантијаго Дијаз, Хавиер Пелисер и Тео Паласиос.

Фразата

Слушнале за летот на мајка или баба како шетаат дете во количка и тоа го сумира суштина и желба Од сите добри читатели и од нас кои ги сакаат книгите воопшто: „Ова е ваш прв саем. И секогаш треба да доаѓаш “.

Значи ...

... тоа се многу повеќе, како порано или како што треба, но нека бидат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.