Летопис на најавената смрт на Габриел Гарсија Маркез

Габриел Гарсија Маркез

Ако постои универзален автор од Латинска Америка, тоа е Габриел Гарсија Маркез. Колумбиската Нобелова награда не само што измисли магичен реализам што засекогаш ќе го смени текот на литературата, туку и издвои доволно време да ни даде некои од делата обележани со новинарската генијалност на писателот на сто години самотија.

Најдобар пример е Хроника за смртта која е претскажана, што беше објавено во 1981 година, веднаш станувајќи едно од најкарактеристичните дела на Габо.

Содржина на Хроника на смртта што е претскажана

Хроника за смртта која е претскажана

Сместено во крајбрежен град на Карибите, „Хроника на смртта“, која се претскажува, започнува со бракот помеѓу Бајардо Сан Роман, локален милионер и Анџела Викарио. Сепак, по пристигнувањето дома по церемонијата, Бајардо открива дека неговата нова сопруга не е девица, па тој одлучи да ја врати во семејната куќа. Откако доби удар од неговата мајка, Анџела го обвинува Сантијаго Насар, сосед со арапско потекло, да биде причина за неговата несреќа.

Од тогаш, Браќата на Анџела, Педро и Пабло, пред сите луѓе објавија дека ќе бидат одговорни за убиството на Сантијаго, иако не ги сфаќа вестите само неколку секунди пред смртта, кога двајца браќа го прободуваат на вратата од неговата куќа и пред толпа што е свесна за веста што почнува да се извршува по мапа на специфични ситуации и ликови авторот реконструира низ страниците на делото, оттогаш Ако сите знаеја дека Сантијаго ќе биде убиен, зошто никој не рече ништо?

Хроника на смртта претскажана ликови

Хроника на смртта претскажана ликови

Фактот на приближување кон приказна што, на некој начин, ги прави сите ваши жители соучесници, претпоставува присуство на бројни карактери. Толку многу што има дури и идеална мапа за лоцирање и запомнување на односот на секој од локалното население во врска со брат Викарио и Сантијаго Насар, истовремено замислувајќи ги сите ликови на градот како целина; знаејќи сведок кој не е воодушевен од вестите.

Ова се главни ликови во „Хроника на смртта што е претскажана“:

 • Сантијаго Насар: 21-годишен млад човек со арапско потекло, Сантијаго е ликот на кој се повикува оваа „објавена смрт“. Одговорен за оставината за неодамна починатиот татко, Сантијаго е жив и весел млад човек, lубител на коњи, кого браќата Викарио ветуваат дека ќе го убијат.
 • Ангела Викарио: Најмладата од семејството Викарио е пристојна и неверлива млада жена чие одбивање по откривањето на нејзината невиност ја наведува да го обвини Сантијаго за она што се случило. Иако во текот на романот не се познати причината и моментот што доведоа до таква средба, добро е познато дека Ангела потклекна како начин да заштити некој што го сакаше.
 • Бајардо Сан Роман: Создавач на големо богатство благодарение на неговиот статус на машински инженер, Бајардо е триесетгодишен културен, елегантен човек кого сите го ценат во градот. Partyубител на забави, Бајардо е благороден и срдечен лик кој ја зема тајната на својата нова сопруга како предавство.

Други ликови

 • Викторија Гузман: Готвач од семејството Сантијаго Насар.
 • Ибрахим Насар: Таткото на Сантијаго Насар, тој секогаш зборуваше арапски со неговиот син и имаше врска со Викторија Гузман, кого ја злоставуваше.
 • Божествен цвет: Dерка на Викторија Гузман и иден lубовник на Сантијаго Насар.
 • Obispo: Пристигнува во градот истиот ден кога Сантијаго умира.
 • Пласида Линеро: Мајка на Сантијаго, која е убиена на вратата од неговата куќа, откако помисли дека тој сè уште е во неа.
 • Педро и Пабло Викарио: Браќа близнаци на Ангела. Тие имаат 24 години и имаат намера да го убијат Сантијаго.
 • Раскажувач: Суштинска личност како контрапункт на авторот, нараторот не бил присутен за време на настаните, бидејќи тој споменал дека бил во прегратките на неговата мајка, Марија Алехандрина Сервантес, години подоцна кога ќе ги реконструира настаните за убиството на Сантијаго Насар.

Хроника на смртта претскажана: нај новинарскиот Габо

Манар Колумбија

Манаур, кралскиот град каде се случи настанот што го инспирираше Хроника на една претскажана смрт.

Габриел Гарсија Маркез беше голем писател, но, пред сè, уникатен новинар. Соработник на различни весници во Колумбија, авторот преминал фината линија помеѓу новинарството и фикцијата во неколку наврати, меѓу нив со неговата позната приказна за бродолом или, особено, со „Хроника на претскажана смрт“.

Габриел Гарсија Маркез
Поврзана статија:
Габриел Гарсија Маркез: биографија, фрази и книги

Врз основа на настан што се случил на 20 јануари 1951 година во крајбрежниот град Манор, во колумбискиот оддел Сукре, Габо повторно изграден убиството на Кајетано Genентиле, обвинет за силување на Маргарита Чича Салас, која ќе стане Ангела Викарио на романот. Маргарита ќе беше одбиена од Мигел Рејес Паленсија, романот Бајардо Сан Роман, кој ја објави книгата Ла Вердад: 2007 години подоцна во 50 година, реконструирајќи ја сопствената визија за настанот што ќе го привлече вниманието на Габо сè додека не стане книгата што ќе биде објавена. во 1981 година.

Водени од обнова вистина чиј крај никогаш не се знае (Дали Сантијаго Насар навистина ја срамота Анџела?), Авторот го дели романот на пет блока, секој од нив се фокусира на одреден момент за време на убиството и на ликовите кои се вклучени. Домен на информации чија цел е да се објасни зошто се случи убиството на Сантијаго ако целиот град знаеше дека тоа ќе се случи, но никој не се обиде да го спречи тоа.

Сепак, и покрај нејзиниот хроника карактер, книгата резервира и различни моменти од дозата на магичен реализам толку карактеристично за Габо. Еден допир што може да се цени и во аромата на смртта што Сантијаго ја остава кај браќата Викарио и во сината боја на душата на Јоланда де Ксиус, сосед кој по секоја цена се обидува да го опорави својот дом од надвор, или присуството на таа „флуоресцентна птица“ која, како душа, лета над градската црква секоја вечер.

Роман што е веќе дел од историјата на современото раскажување и кој со текот на времето, стана еден од основните книги на Габриел Гарсија Маркез.

Дали прочитавте Хроника за смртта која е претскажана?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.