Хорхе Манрике

Фраза од Хорхе Манрике.

Фраза од Хорхе Манрике.

Хорхе Манрике беше познат шпански поет од предренесансата. Иако датумот на неговото пристигнување во светот не е јасен, постои консензус што го сместува во Паредес де Нава (моментално, Кастилја и Леон) во текот на 1440 година. Во секој случај, она што е непобитен е интелектуалната вена присутна во неговиот моќно семејство и влијателно на кастилското благородништво.

Гореспоменатото е засилено со фактот дека неговиот чичко бил престижниот поет Гомез Манрике, а татко му бил Родриго Манрике, грофот на Паредес де Нава. Иво својата младост студирал хуманистички науки и во воена област. Тој дури успешно учествуваше во разни воени конфронтации. Токму во една од овие препукувања, тој ја популаризирал фразата „ниту лаже ниту жали“.

Рана смрт

И покрај релативно предвремената смрт, тој имаше време да се ожени со г-ѓа Гиомар де Кастањеда и да има две деца: Луир и Луиза. Смртта се случила во 1479 година, кога тој имал само 39 години, за време на војната на сукцесијата во корист на Изабел против Хуана ла Белтранеја. Денес е погребан во манастирот Укес.

Книжевно дело на Хорхе Манрике

Голем број на списи на поетот од Паредешо успеале да го надминат времето и, со тоа, да освојат место во бесмртноста. С.Неговите песни ја следат линијата на иронијата и бурлеската, без да заборават на убовта. Неговото најпознато дело е „Елегија“ Коплас до смртта на неговиот татко, ценета како вистинска класика на шпанската литература.

Контекст

Надвор од неговата смрт во целосна биолошка зрелост, неговата посветеност на пишувањето беше импресивна. И покрај тоа што имал малку време, Манрике имал можност да напише многу дела. Кои се групирани од академици во три групи: lovingубовни, бурлеска и доктринарна. Практично сите се во рамките на каноните на поетската текст од тоа време.

Поетиката на кастилијанскиот писател се состои од околу 50 парчиња. Во нив тој се осврнува на еротиката преку фини алегории, (за своето време ова претставуваше скандал). Сепак, тој не пропушти да се придржува до јазичните конвенции на провансалската поезија. Тоа е, песната во октосилабилен стих, повторувања на зборови и елементи на војна во loveубовна алегорија.

Loveубовни песни

Во својот состав, авторот користи трубадурска лирика. Покрај тоа, во многу свои песни тој упатува на неговиот приватен сентиментален живот. Затоа, тоа е посебност што ја зголемува нивната вредност како историски парчиња (и, се разбира, го потенцира нивното литературно значење).

Мали песни

Меѓу помалите песни на Хорхе Манрике, еден од најпознатите е Од професијата што ја направи по редослед на убовта (од само 9 стихови). Тука се одразува на преданоста кон саканата во рамките на религиозната шема што ги зема предвид заклетвите на сиромаштија и покорност.

Друга негова амблематска песна е Loveубовна скала, во него ја брани самата loveубовна врска како нешто вредно. Слично на тоа, en Замок на убовта Испитајте ја дворската lyубов, каде дамата блеска со своите подароци, додека нејзиниот lубовник ја извршува работата да им се восхитува на тие доблести.

Бурлески композиции

Во рамките на овој стил, Хорхе Манрике разви интензивна и директна иронија. Исто така, експлодира а црно расположение што не им се допаѓаше на сите негови читатели. Оваа линија има само три парчиња. En На братучетка нејзина која и ги попречуваше loveубовните врски, го користи двојното значење за да направи споредба помеѓу невозвратена loveубов и истоимена низа со исто име (братучед).

Додека внатре Коплас на долг што го заложи брилијантот во таверната, Манрике упати остри критики кон една дама (кој зборуваше лошо за него). Предметниот лик сакаше да продолжи да пие и ја даде мантијата како плаќање. Третиот, Дочек што го направи за неговата маќеа, се состои од 120 стихови, затоа е убедливо најдолгото пишување на овој троножец.

Коплас до смртта на неговиот татко

Коплас до смртта на неговиот татко.

Коплас до смртта на неговиот татко.

Книгата можете да ја купите тука: Коплас до смртта на неговиот татко

Потекло

Тој ги состави по повод смртта на мајсторот Родриго Манрике, неговиот татко, (жртва на рак). Поетот одржуваше многу блиски односи со него, следствено, неговата смрт му предизвика огромен емотивен хаос. Целата негова болка е митологизирана преку стихови што ги мешаат традицијата и оригиналноста. Ги напишал „жешки“, веднаш по смртта.

Во овие стихови тој е посветен на детали за најважните детали за будењето. Еднакво, го покажува својот татко во целото свое херојство, како парагон на доблестите и полн со храброст. Таму, на темата на смртта и се пристапува од општото до најчовечкото. Неговото објавување се случи години по смртта на Хорхе Манрике и стана класика на шпанската литература.

структура

Поделена е на три дела:

  • Првиот Се состои од четиринаесет строфи напишани како воведен вовед. Неговото јадро е пофилозофско во тонот; ја покренува малата вредност на земниот живот и вечната сила на смртта.
  • Во вториот дел има петнаесет строфи посветени на физичкото исчезнување неодамнешни важни луѓе.
  • Третиот блок е посветен на фалење и на животот на неговиот татко - Кој е опишан како христијански витез и воин - веќе истакнати римски ликови.

Конечно, Манрике започнува разговор со смртта. Во целина, поетот успева да го претстави смртниот човечки егзистенција на најпреоден начин и до вечен живот со повеќе трансцендентален знак.

Фрагмент од Коплас до смртта на неговиот татко

III

«Нашите животи се реки
што ќе дадат во морето,
што умира;
таму одат манорите
права за крај
е консумирај;
таму течат реки,
таму другите полтрони
повеќе момци,
роднини, тие се исти
оние кои живеат од неговите раце
и богатите.

V

«Овој свет е патот
за другиот, што е виолетова
без жалење;
подобро е да имате добра проценка
да одиме денес
без грешка.
Заминуваме кога ќе се родиме,
одиме додека живееме,
и стигнавме
во времето кога ќе умреме;
па кога ќе умреме,
се одморивме “.

Триаголник Манрикејо

Тоа е иницијатива што беше покрената на крајот на 1990-тите години, благодарение на жителите на провинцијата Куенка, во Кастилја-Ла Манча. Тоа е почит кон животот и делото на Хорхе Манрике преку туристичка рута дизајниран да го прослави неговото наследство и да го истакне своето време на овие страници.

Поточно, Турнејата има три постојки: замокот Гарцимуњоз, градот Санта Марија дел Кампо-Рус и општината Укелес. Во гореспоменатиот замок бил смртно ранет, на второ место починал и на последната станица го добил светиот гроб.

Обележување на патот на „ренесансата на поезијата“

Хорхе Манрике историчарите го сметаат за многу релевантен експонент на шпанската литература. СЗО, поради својата состојба, тој го рефлектира ренесансниот биланс заради неговото искрено пишување, со скромен, скромен и природен стил. Каде што вулгаризмите доаѓаат само да ја истакнат едноставноста и реторичките ресурси, типични за поетите од XNUMX век.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)