Хорхе Луис Борхес: успех во писмата, жалење во loveубовта

Хорхе Луис Борхес, успех во писмата, жалење во loveубовта.

Хорхе Луис Борхес, успех во писмата, жалење во loveубовта.

Аргентина имаше во Хорхе Луис Борхес непомирлив проток на букви, извор на мудрост дека само смртта може да се затвори за да не никнуваат повеќе капки. Сепак, и покрај страдањето што го чека секој минувач во оваа конечност што ние ја нарекуваме живот, водите што течеа од овој гигант продолжуваат да ја хранат имагинацијата и душата на многумина.

Раскажувач? Да; Омаловажувач на романите? Филозоф? Поет?, Како малкумина. Хорхе Луис Борхес дојде до стиховите за никогаш да не бидат исти. Сепак, што навистина знаеме за loveубовниот живот на овој научен научник? Што ни кажуваат неговите дела за тоа? Што велат неговите биографи? Постојат многу интересни аспекти кои се издвојуваат, и кои ќе бидат изнесени во прв план денес.

Хорхе Луис Борхес: успех со букви

Кој не прочитал ниту чул Алефот o Измислици? Ретко е да се најде редовен читател кој не го сторил тоа. Овие дела се само една јота од она што можеме да го наречеме „Боргејскиот тек“ се недвосмислен пример за неговото владеење на јазикот во неговите различни димензии. Читањето на Борхес фаќа чин, заслепува, интриги.

Научниците за јазик со неколку приказни ги заклучија литературните квалитети на аргентинскиот писател. Не залудно дождот од признанија што ги имаше: Ерусалимска награда во 1971 година, Специјална награда Едгар во 1976 година, Награда Мигел де Сервантес во 1980 година и престанете да броите. Да, успехот на Хорхе Луис Борхес во текстовите беше очигледен.

Хорхе Луис Борхес: жалење во loveубовта

Сега, што е кажано за в inубениот Борхес? Што вели неговото дело? Што велат твоите биографи. Вистината е дека неговото поетско дело покажува малку за интимноста. Поетот во својата поезија означува бариера што го одделува од тој копнеж, од таа прецизна loveубов, од телото, од мажот и жената. Всушност, сексуалниот аспект во неговата литература е скоро нула. И не, не е дека тој не сакал и чувствувал, но не со интензитетот со кој сакал, не со породувањето што го обезбедил.

Фраза на Хорхе Луис Борхес.

Фраза на Хорхе Луис Борхес.

Доволно е да ја прочитате втората песна од 1964 година за да видите малку од оваа реалност:

1964 година, II

Повеќе нема да бидам среќен. Можеби не е важно.
Има толку многу други работи во светот;
секој момент е подлабок
и разновидна од морето. Животот е краток

И иако часовите се толку долги, едно
темно чудо нè демне,
смрт, тоа друго море, таа друга стрела
што нè ослободува од сонцето и месечината

и љубов. Блаженството што ми го даде
и ти зеде од мене мора да се избрише;
Што беше сè, треба да биде ништо.

Само што имам радост да бидам тажен,
таа залудна навика што ме наклонува
кон југ, до одредена врата, до одреден агол ».

Мајката на Естела Канто и Борхес

Фигурата на неговата мајка е исто така претставена во оваа сцена, актуелна, наметнувачка, контролирајќи ги слободите и одлуките на поетот.. Интересен случај се случи со преведувачката Естела Канто, жената што постои Алефот. Да, Борхес лудо се в loveуби во неа во 1944 година. Се роди производ на таа loveубов што ќе биде најпознатата приказна за писателот.

Борхес ја освои со секој детал, со неговиот најдобар гаџет: буквите. Сепак, не помина долго и мајката на Борхес започна да се меша во врската, отуѓувајќи се од Естела. Преведувачката беше обвинета дека е незауздана затоа што таа едноставно не одговараше на социјалните параметри од тоа време. Вистината беше дека Леонор, мајката на поетот, ја постигна својата мисија и ја прекина врската.

Оттаму следеа низа несогласувања меѓу двајцата, сепак, години подоцна, Борхес беше тој што не сакаше ништо со Естела.

Борхес и Елза Хелена Астете Милан

Елса Хелена Астете Милан беше девојка на Борхес во младоста. По некое време тие се разделија, таа се омажи, а Борхес го отфрли враќањето кон таа убов. Сепак, таа беше вдовица неколку децении подоцна, и тој одлучи да ја запроси. Тоа беше првиот правен сојуз на поетот, Борхес имаше 68, а имаше 56 години (во 1967 година).

Ова не беше брак од соништата, едвај траеше 4 години. И иако тоа може да изгледа чудно кај човек на возраст од Борхес, сенката на неговата мајка, која сè уште беше жива, опстојуваше.

Марија Кодама, заврши ли жалењето?

По смртта на мајката на Борхес (Леонор имаше 99 години), во животот на поетот се појави една млада жена, која овојпат дојде да остане. Девојчето се викаше Марија Кодама. Тие се запознаа за време на турнејата во Борхес во САД и оттогаш станаа неразделни. 

По забележителните визуелни проблеми на Борхес и годините што не поминаа залудно, таа му стана попотребна и поради воодушевувањето и loveубовта што ја чувствуваше Кодама, таа ја посвети својата улога посветено. Двојката, со голем јаз во разликата во возраста (над 50), се венча единаесет години по состанокот. Борхес почина скоро два месеци подоцна и ги остави сите свои работи кај Кодама.

Во овој неочекуван крај, жалењето на Борхес беше обратно и неговото дело беше добро заштитено во рацете на кустос како никој друг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.