Хорхе Гилен

Фраза од Хорхе Гилен.

Фраза од Хорхе Гилен.

Хорхе Гилен Алварез (Ваladадолид, 1893 - Малага, 1984) беше поет член на Генерацијата на 27 се карактеризира со необичен оптимистички поглед кон светот. Таа визија го направи непријател меѓу многу шпански уметници кои претрпеа последици од Граѓанската војна. Поради оваа причина, историчарите честопати ја споредуваат неговата позиција (наспроти) на поетскиот песимизам на Алејкандре.

Од друга страна, Гуилен се смета за доцен поет - неговото прво издание се појавило кога имал 35 години - како и директен ученик на Хуан Рамон Хименес. Пред својата литературна премиера, Тој служел како критичар и соработник во најважните интелектуални списанија од тоа време во Шпанија. Помеѓу нив, Шпанија, Ла Плума, Индекс y Вестерн магазин.

Биографија

Хорхе Гилен е роден во Ва Valадолид, 13 јануари 1893 година. Од детството присуствувал на Колегио де Сан Грегорио се додека не се преселил во Фрајбург на 16-годишна возраст за да студира француски јазик. Подоцна, престојувал во познатата студентска резиденција во Мадрид додека студирал филозофија и писма во главниот град на Шпанија. Иако неговата диплома конечно беше добиена на Универзитетот во Гранада.

Брак и први академски дела

Помеѓу 1909 и 1911 година живеел во Швајцарија. Потоа, од 1917 до 1923 година бил шпански читател на Париз „Ла Соборна“, каде започнал да ги пишува своите први песни. Ова беше период на многу патувања; во една од нив го запознал Germермен Каен, со кого се оженил во 1921 година. Парот имал две деца, Клаудио и Тереза (Првиот стана критичар и експерт за компаративна литература).

Хорхе Гилен се врати во Шпанија во 1923 година. Следната година Докторирал и од 1925 година започнал да предава шпанска литература на Универзитетот во Мурсија. И покрај неговите академски обврски, Гилен отиде со одредена регуларност на „Резиденција де лос Естудијантес“, каде се дружеше со фигури како Федерико Гарсија Лорка и Рафаел Алберти.

Вашата улога во рамките на генерацијата на 27

1920-тите години на минатиот век беше време кога Гилија започна да работи во рамките на „чиста поезија“. Тоа беше креативна склоност која се карактеризира со прецизност на содржината и отсуство на заеднички украси на модернизмот. Вашиот прв пост, Пеење (1923), се состоеше од 75 песни објавени во Западниот магазин.

Гилин ги замисли своите списи како континуирано дело, затоа, Пеење Се издаваше сукцесивно сè до 1950 година. Неговата карактеристична вербална строгост го одложи објавувањето на Пеење во формат на книга до 1928 година. Овој стил на рафинирана лирска композиција беше поддржан и од други колеги од Генерација на 27. Меѓу нив, Педро Салинас, Висенте Алеиксандре и Дамасо Алонсо.

Пред и по Граѓанската војна

Хорхе Гилен завршил втор докторат на Оксфорд помеѓу 1929 и 1931 година. Назад во Шпанија Тој служел како професор по литература на Универзитетот во Севилја сè до избувнувањето на Граѓанската војна во 1936 година. По почетокот на војната, тој беше накратко уапсен во Памплона, еднаш затворен, тој се врати на својата позиција во Севилја и преведе Им пеам на мачениците на Шпанија од Пол Клодел.

Кантикула.

Кантикула.

Книгата можете да ја купите тука: Пеење

Ова дело беше протолкувано како пристап кон Шпанскиот баланс и на Гилеен не му требаше долго за да жали за тоа. Во секој случај, Министерството за образование му забрани да има академски или административни позиции. Од оваа причина, Гилен одлучил да замине во егзил во САД во 1938 година.

Прогонство

Во Северна Америка, Гилен се вратил на наставата по литература и писма на универзитетите во Мидлбери, Мекгил (Монтреал) и на колеџот Велесли. Тоа беше прекината работа три пати. Прво кога остана вдовица во 1947 година. Потоа, во 1949 година помина неколку недели во Малага во посета на неговиот болен татко. Конечно, тој се пензионираше во 1957 година од колеџот Велесли и се пресели во Италија во 1958 година.

Таму, во Фиренца, ја запозна Ирине Мончи-Сисмонди, со која се ожени во Богота на 11 октомври 1961 година. Набргу потоа, се врати на работа курсеви за предавање и конференции на Универзитетот Харвард и Порто Рико. Но Пад со фрактура на колк го принуди Хорхе Гилен да се повлече трајно од настава во 1970 година.

Последните години

На крајот на диктатурата на Франко, писателот од Ваladадолид реши да се врати во Шпанија, тогаш се населил во Малага од 1975 година. Од тој момент па се до неговата смрт (на 6 февруари 1984 година), писателот од Ваladадолид доби многу признанија и одликувања. Меѓу кои, се издвојуваат следново:

 • Прва награда на Сервантес (1976).
 • Меѓународна награда „Алфонсо Рејес“ (1977).
 • Прогласен за почесен член на Кралската академија за шпански јазик (1978).
 • Омилен син на Андалузија (1983).

Песни од Хорхе Гилен

„Заспана loveубов“

Спиевте, ги држевте рацете и изненадивте
Ми ја опколив несоницата Дали вака се оддалечивте
ноќта будна, под месечината плен?
твојот сон ме обвивна, сонував што чувствував.

„Морето е заборав“

Морето е заборав,
песна, усна;
морето е lубител,
верен одговор на желбата.

Тоа е како славеј
и неговите води се пердуви,
импулси кои креваат
до студените starsвезди.

Неговите галења се соништа
тие ја отвораат смртта подотворена,
тие се достапни месечини,
тие се највисок живот.

На темни грбови
брановите уживаат.

Карактеристики на работата на Хорхе Гилен

Почит.

Почит.

Страсната поетска концепција на Гилен е постојана радост за извонредниот танц на постоењето. Покрај тоа, тоа е егзалтација изразена на добро организиран, класицистички начин и напишана со интелектуална строгост. Каде што отсуството на лирски орнаменти произлегува од строгиот процес на елиминација кој кулминира во создавањето на извонредно густи фрази.

Затоа, во творештвото на Гилен, секој збор е претставен за самата суштина на поетот. Каде што идеите се вртат околу хармонијата на совршен универзум, па дури и наједноставните елементи на човечкото постоење се многу релевантни. За да се постигне таков степен на конкретност - без губење на лирската намера - шпанскиот поет користел стил заснован на:

 • Обилна употреба на именки (скоро секогаш без написи), како и именски фрази без глагол. Па, намерата е имињата да ја одразуваат природата на нештата.
 • Постојана употреба на извичнички реченици.
 • Мнозинство на употреба на стихови од помала уметност.

Хронологија на неговите дела

 • Пеење (1928; 75 песни).
 • Пеење (1936; 125 песни).
 • Пеење (1945; 270 песни).
 • Пеење (1950; 334 песни).
 • Хуерто де Мелибеа (1954).
 • Од зората и будењето (1956).
 • Глас: Маремагнун (1957).
 • Место Лазар (1957).
 • .. што ќе дадат во морето (1960).
 • Природна историја (1960).
 • Искушенијата на Антонио (1962).
 • Според часовите (1962).
 • Во екот на околностите (1963).
 • Почит (1967).
 • Нашиот воздух: Кантикула, плач, почит (1968).
 • Граѓански венец (1970).
 • На страна (1972)
 • И други песни (1973).
 • Соживот (1975).
 • Финале (1981).
 • Изразот (1981).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.