Хорасио. Сеќавајќи се на класичниот римски. 5 негови песни

Horacio беше една од повеќе големи римски поети. Класик меѓу класиците, Пријателот на Вирџилио, и чие дело беше развиено во можеби најславното време на империјата. Денес почина во Рим во 8 година. Ц. Се сеќавам на нејзината фигура со 5 негови песни. Неговата максима, Карпе Дием, совршено ја сумира реалноста и суштината на човечкото постоење.

Horacio

Петтиот Хорасио Флако беше син на ослободен роб и беше во можност да студира во Рим. Тој беше пречекан од Брутално, атентаторот на Цезар, кој го именувал воена трибина на неговата војска. Но, неговиот неспособност за позицијата го врати во Рим, каде што започна да работи како нотар, нешто што му остави време да напише стихови. Потоа се сретна со Вирџилио, што го воведе во кругот на Покровител и тој му го претстави на императорот Аугусто.

Негова работа

Култура четири пола:

  1. Сатирииронични портрети од неговото време поделени во две книги и напишани во хексамери;
  2. Епизоди17 песни со различни теми и хеленистичко влијание;
  3. Оди (Кармина), исто така во хексамери;
  4. ПосланијаМеѓу нив е и познатото Арс поетика.

Неговата поезија, особено за совршенство во форма, се смета како максимален литературен израз на доблестите на неговото време.

5 песни

Кармин I, 11 - Карпе Дием

Не се правете дека знаете, не е дозволено,
крајот што за мене и за тебе, Леукоено,
боговите ни доделија,
или консултирајте се со вавилонските броеви.
Подобро да го прифатиме она што доаѓа,
без разлика дали има многу зими од Јупитер
дај, или биди ова последниот,
оној што сега го прави Тиренското Море
пауза наспроти спротивните карпи.
Не биди луд, филтрирај ги своите вина
и се прилагодува на краткиот простор од вашиот живот
долга надеж.
Додека зборуваме, завидливото време бега.
Liveивејте го овој ден. Фатете го.
Не верувајте во неизвесното утре.

***

Кармин I, 30 - До венера

О Венера, кралица на Гнид и Пафос,
остави го својот драг Кипар
и одете во украсената соба
на Глицера, оној што те повикува
со бројни темјан.
Дојдете со вас огненото Дете
и благодатта на намалени големини;
доаѓаат нимфите и младите,
дека без тебе никој не привлекува;
Ајде Меркур.

***

Кармин III, 25 - До Бахус

Каде, Баку, ме носиш, исполнет со тебе?
На какви шуми, на какви пештери
Ме однесе нов ум?
Во кое дувло ќе ме слушнат
медитирање воведе вечна слава
на раскошниот Цезар во theвездите и во собранието
на Јупитер? Singе ги пеам познатите, новите,
што не отпеа ниту една уста.
Ништо друго освен несоницата Баканте
таа е зачудена гледајќи од врвот на Ебро,
Тракија бела од снег
И Родопјата згазена од варварско стапало:
така ми е пријатно, изгубено,
се восхитувам на речните брегови и на напуштените шуми.
О силен господар на Најадите
и на Баканти, способни да соборат
високите пепелчиња со твоите раце!
Ништо мало, ниту со скромен тон,
ништо смртно нема да слави. Слатка опасност
е, о, Ленео, да го следиш богот што ги носи твоите храмови
со зелена гранка.

***

Кармин I, 38 - На неговиот роб

Мразам, момче, персиска помпа.
Не ми се допаѓаат тие круни
ткаени од лисја од липа.
Престанете да го бркате местото
каде сè уште цвета доцната роза.
Солитен, се обидувам да не додадам ништо
до едноставната мирта. Мирта
добро е за тебе што ми служиш,
и јас, што пијам
во подножјето на тенка лоза.

***

Кармин I, 23 - На Клои

Ме избегнуваш, Клои, како ерата
што бара девијантни планини
на неговата исплашена мајка, не без залудно
страв од воздух и зеленило.
Ако глог остава да трепери на ветрот,
ако зелените гуштери ги натераат да се полнат
живот тешки, чувствувај страв,
неговото срце трепери, а колената.
А сепак не те бркам
Како жесток тигар или лав на Гетулус,
да те распарчам. Јас само сакам
да престанеш да ја следиш мајка ти,
Па, вие сте доволно стари за да го следите вашиот сопруг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.