Хозе Калво Појато. Интервју со авторот на финалето Ла травесија

Фотографија: Хозе Калво Појато. (в) Пепе Травесија. Со благодарност од Ingenio de Comunicaciones.

Хозе Калво Појато има долга кариера како писател на популарни историски дела и како романсиер, чиишто наслови се вклучени Магијата на кралот, Честитка во Мадрид, Црната Библија, дамата змеј o Сон на Хипатија, меѓу другите. Ви благодарам многу за времето што го потрошивте за ова интервју каде ни раскажува за неговиот последен роман, Последното патување, и на повеќе теми.

Хозе Калво Појато - Интервју

 • ЛИТЕРАТУРА ВЕСТ: Само што издадовте нов роман на пазарот, Последното патување. Што ќе ни кажете во него? 

Последното патување е, на некој начин, а продолжување на бесконечната патека, во која се броеше првиот круг на светот од Хуан Себастијан Елкано. Сега, шпанскиот морнар, роден во Гетарија, станува центар на романот во кој се раскажува што му се случилоОткако го обиколи светот за прв пат, бидејќи Елкано исчезнува од прирачниците за историја и ликот изгледа доволно важен за да знаеме што му се случило Додадете на ова дека тие години по првиот круг, светот беше полн со големи настани во нашата историја. 

 • АЛ: Можете ли да се вратите на сеќавањето на таа прва книга што ја прочитавте? И првата приказна што ја напиша?

Првата книга што ја прочитав беше историја на крстоносните војни. Тоа беше една од оние книги од Уредничка Бругуера во кои текстот беше комбиниран со стрипот. Прво беше прочитан стрипот. Понекогаш само стрипот. Бевме деца од седум или осум години. Мислам дека ми дадоа кога го направив првиот причест, сè уште немав седум години.

Првата приказна што ја напишав и тоа стана книга беше историска студија за кризата во XVII век во мојот град: Кризата на XVII век во Вила де Кабра. Доби награда и затоа беше објавена. Поминаа неколку години оттогаш.

 • АЛ: Која беше првата книга што ве погоди и зошто?

Се сеќавам дека ме воодушевија, како тинејџер, книгите на Мартин бдениеКако Lifeивотот се среќава. Исто така и оние од Максенс Ван дер Мерш, како Тела и души! Како историчар, се сеќавам дека едно лето ги прочитав сите Национални епизоди на Галдос. Јас бев импресиониран. Мислам дека читањето решително влијаеше дека Јас завршив историчар и Бев страстен за историскиот роман. Во тоа време никогаш не ми паѓаше на ум дека еден ден ќе бидам јас тој што ќе ги напишам. 

 • АЛ: Кој е вашиот омилен писател? Можете да изберете повеќе од една и од сите епохи.

Јас веќе се осврнав на она што го претпоставуваше Дон Бенито Перез Галдос. Јас сум страстен за Квеведо и на големите романсиери на XIX век како Оноре Балзак или Виктор Иго. Меѓу сегашните писатели, мои омилени се Хозе Луис Корал, вистински мајстор на историскиот роман. Испитувањата на Хуан Еслава Галан и делата на Дон Антонио Домингез Ортиз за Шпанија на Хабсбурзите и XNUMX век.

 • АЛ: Кој лик од книгата би сакале да го запознаете и да го создадете?

Мадам Бовари. Ми се чини дека тој е еден од најдобрите нацртани ликови во литературата на сите времиња. Не остави зад себе Лазар, главниот јунак на Лазарило де Тормсили Санчо Панза. Обајцата ми изгледаат одлично за нивните препораки и настани од животот. 

 • АЛ: Има некои посебни навики кога пишувате или читате?

Јас обично се изолирам прилично добро, дозволувајќи ми да пишувам на места каде што има и други луѓе кои разговараат. Затоа често пишувам во кујната од мојата куќа, семеен центар за собирање. Кога ќе ја направам последната корекција на текст за да го доставам до печатот, обично се изолирам и го читам без прекини. Понекогаш пишувам - Пишувањето е последната фаза од процесот на пишување - за многу недели и може да има нерамнотежа, промени во ритамот, кои мора да се поправат. Затоа, претпочитам да бидам сам и изолиран.  

 • АЛ: И вашето претпочитано место и време да го направите тоа?

Како што веќе истакнав, можам да го направам тоа насекаде и сега Немам омилени моменти. Имаше моменти кога тој претпочиташе да пишува навечер. Но, со текот на времето го заклучив тоа треба да се напише кога е удобно, лабаво. Понекогаш се инсистира на пишување - Во смисла на пишување - и идеите не течат. Во тие моменти е подобро да го оставите. Има моменти кога, напротив, сè доаѓа лесно и треба да го искористите тоа.

 • АЛ: Кои други жанрови ви се допаѓаат?

Покрај историските романи, читам многу историски есеј; на крајот на краиштата, јас сум историчар. Исто така читам црн романи класичен тип Дашиел Хамет или Васкез Монталбан како актуелен криминалистички роман. Многу читатели тврдат дека во моите романи секогаш постои црна заговор што, без да биде правилно историски, е веродостоен и затоа добро се вклопува во историската рамка на романот. 

 • АЛ: Што читаш сега? А пишувањето?

Јас завршив Бесконечност во трскаод Ајрин Валехо. Читам Оружје на светлината, на Санчез Адалид, И Заборавената кралицаод Хозе Луис Корал. Чекате биографија за Карлос III. Барам информации за малку познатите аспекти на шпанскиот XNUMX век во неговата втора половина. 

 • АЛ: Што мислите, како е сцената на издаваштвото за онолку автори колку што има или сакате да објавите?

Можеби е така посложена во последниве години. Кризата што започна во 2008 година многу влијаеше на светот на книгите. Многу добри писатели останаа без издавач. Беше многу тешко. Во моментов ги има многу писатели кои имаат илузија на објавување, но можностите се ограничени. Постои можност за десктоп објавување, но во тој случај дистрибуцијата не успее, што е од суштинско значење. Штета што многу приказни, многу добри и добро раскажани, не ја гледаат светлината или ја гледаат на многу ограничен начин.

 • АЛ: Дали е тежок моментот на криза што го доживуваме или ќе можете да задржите нешто позитивно за идните романи?

Епидемиската криза што ја доживуваме е многу тешко. Не само за починатите и за болните кои тешко се опоравуваат. Исто така, поради тоа што подразбираат затворање, ограничувања, неподвижност или многу релативна мобилност. Тоа е нешто што нашето општество не го очекуваше. Овие епидемии зафатија и други делови на планетата, но тие не беа проблем во Европа.

За мене лично, тоа беше подносливо. Ивеам во градска куќа   - Целиот луксуз во овие околности - y професијата писател е многу осамена, иако пишувам понекогаш, среде семеен собир. Мислам дека можеме да извлечеме заклучоци од она што се случува како што сме поранливи отколку што мислевме, дека лмногу се препорачува понизност или дека трпеливоста, во општество во кое доминираат брзината и непосредноста, погодно е да научиме да го негуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сиксто Родригез Хернандез dijo

  Па, ќе го барам делото на овој писател затоа што најмногу ми се допаѓа историскиот роман и историските книги.
  Со почит