Хозе Иеро. Годишнина од неговата смрт. Песни

Фотографија: Хозе Иеро. ABC. (в) Клара Амат.

На мадриленецот Хозе Хиеро Се смета еден од најголемите современи поети Шпански и денес се навршуваат 19 години откако не напушти. Исто така следната година ќе биде стогодишнината од неговото раѓање. Тој припаѓал на таканаречената „Генерација на половина век“ и неговото дело содржи општествени и посветени теми со човекот, текот на времето и меморијата. Њу Јорк тетратка y Радост се две од неговите најважни публикации. Тој, исто така, освои некои од најпрестижните награди како што се Националната награда за литература, наградата на критичарите во 1957 година, Принцот од Астурија или Сервантес. Оди ова избор на песни во неговата меморија.

Хозе Иеро - песни

Самит

Цврсто, под мојата нога, вистинито и сигурно,
од камен и музика те имам;
не како тогаш, кога секој момент
ти се разбуди од мојот сон.

Сега можам да ги допрам твоите нежни ридови,
свежото зеленило на твоите води.
Сега сме, повторно, лице в лице
како двајца стари другари.

Нова песна со нови инструменти.
Ти пееш, ме заспиваш и ме лулкаш.
Ти ја правиш вечноста од моето минато.
И тогаш времето се соблекува голо.

Пејте ви, отворете го затворот каде што чекате
толку многу акумулирана страст!
И видете како се губи нашата стара слика
понесени од водата.

Цврсто, под мојата нога, вистинито и сигурно,
од камен и музика те имам тебе.
Господи, Господи, Господи: сеедно.
Но, што направи со моето време?

Внатрешна радост

Во мене го чувствувам иако се крие. Влажни
моите темни внатрешни начини.
Којзнае колку магични гласини
на мрачното срце што го остава.

Понекогаш во мене изгрева нејзината црвена месечина
или потпирајте ме на чудни цвеќиња.
Велат дека умрел, од зеленилото
дрвото на мојот живот е соголено.

Знам дека не е мртов, затоа што живеам. Јас земам,
во скриеното царство каде што се крие,
увото на неговата вистинска рака.

Ќе речат дека сум умрел, а не умирам.
дали може вака, кажи ми каде
дали би можела да владее ако јас умрам?

Заспана душа

Легнав на тревата меѓу трупците
дека лист по лист ја разголуваат својата убавина.
Ја оставив душата да сонува:
Повторно би се разбудил на пролет.

Светот се раѓа повторно, повторно
роден си, душа (беше мртов).
Не знам што се случи во ова време:
спиеше, надевајќи се дека ќе бидеш вечен.

И колку ви пее високата музика
од облаците, и колку и да те сакаат
објаснете ги суштествата зошто предизвикуваат
тоа црно и студено време, дури и да се преправаш

направи твојот толку многу живот истури
(тоа беше живот, а ти спиеше), веќе не пристигнуваш
да ја достигне полнотата на својата радост:
спиеше кога се беше будно.

Нашата земја, нашиот живот, нашето време ...
(Душо моја, кој ти рече да спиеш!)

Непријателот

Тој гледа во нас. Тоа нè демне. Во рамките
од тебе, во мене, гледа во нас. Исплачи се
без глас, полно срце. Неговиот пламен
жестоко има во нашиот мрачен центар.

Живеј во нас. Тој сака да не повреди. Влегувам
во тебе. Завива, рика, рика.
Јас бегам, а нејзината црна сенка излева,
целосна ноќ што излегува да не пресретне.

И расте без запирање. Не одзема
како октомвриските ветрови снегулки. Буш
повеќе од заборав. Запали со јаглен
неизгаслив. Остави уништена
денови од соништата. Несреќен
оние кои му ги отвораат нашите срца.

Како розата: никогаш не ...

Како розата: никогаш
една мисла те замати.
Животот не е за вас
што се раѓа одвнатре.
Убавина што ја имаш
вчера е во свое време.
Тоа само во вашиот изглед
твојата тајна се чува.
Минатото не ти дава
нејзината прогонувачка мистерија.
Спомените не те заматуваат
кристалот на твоите соништа.

Како може да биде убаво
цвет кој има спомени.

Раката е таа што памети...

Раката е таа што памети
Патувајте низ годините
се влева во сегашноста
секогаш сеќавајќи се.

Нервозно покажува
она што живеело заборавено.
раката на сеќавањето,
секогаш го спасува.

Сенишните слики
тие ќе се зацврстат,
ќе продолжат да кажуваат кои биле,
зошто се вратија.

Зошто беа месо од соништата,
чисти носталгични работи.
Раката ги спасува
на нејзиниот магичен неизвесност.

Вечерна светлина

Ме прави тажен да помислам дека еден ден ќе сакам повторно да го видам овој простор.
врати се во овој момент.
Ме прави тажен да сонувам да си ги скршам крилјата
против ѕидови кои се креваат и го спречуваат повторно да ме најде.

Овие расцутени гранки кои весело треперат и кршат
мирниот изглед на воздухот,
тие бранови што ми ги навлажнуваат нозете од крцкава убавина,
момчето кое ја држи вечерната светлина на челото,
тоа бело марамче можеби паднало од некои раце,
кога веќе не очекуваа бакнеж на љубовта да ги допре...

Ме прави тажен да ги гледам овие работи, да ги сакам овие работи, да ги задржам овие работи.
Ме прави тажен што сонувам повторно да ги барам, повторно да ме барам,
населувајќи уште едно вакво попладне со гранки што ги чувам во душата,
учејќи во себе дека сонот не може повторно да се сонува.

Извор: Низок глас


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.