Хари Хол. 20 години со харизматичниот полицаец од Nо Несб. СПЕЦИЈАЛНИ

СПЕЦИЈАЛНИ НА ХАРИ ХОЛ

Хари дупка тој се врати. Неговите илјадници следбеници излегоа на улиците денес, 23 март, за да се освојат Жед. Објавено е la единаесетти роман во серијата од Nо Несба за неговиот најприфатен лик и еден од најпознатите и најхаризматичните од жанрот. Кој ќе се закачи, го идолизира и кој не, знаете, за вкусови, бои. Јас се сметам за голема сестра на еснафот Хари Хол за вечна слава, така што сè е кажано.

Исто така оваа година тоа е 20 од неговото објавување прв роман во вашата земја на потекло, Лилјакот. Еве тој дојде со својата трета титула, Робин. И ние се сеќаваме дека во октомври ние имаме Филмска адаптација de Снешко, од Швеѓанецот Томас Алфредсон и со Мајкл Фасбендер како главен лик. Така оди ова специјално. За fansубителите на Хол и, се разбира, Nо Несбу, дека оваа сабота 25 ќе биде во Барселона на неговата презентациска турнеја.

Прво на сите, кажете го тоа Прочитав сè од Несбо покрај серијата Хари Хол. Што е објавено на шпански -Серија Доктор Проктор y Глави за глава- и што сè уште недостасува, што можев да го добијам на англиски јазик -Синот, Крв на снег y Полноќно сонце-. И ми се допаѓаат сите нив. Се надевам дека тие наслови ќе бидат објавени наскоро.

Nо Несба

Nо Несба (Осло, 1960 година) е слаб и жилав норвешки писател. Половина од педесетти март, за шест дена ќе биде 57 години. Тој има чисти, ладни и мирни очи и триаголно лице на руса и слаба мачка кој сака да качува карпи за да го надмине стравот од височина. Како и да е, гест да не пуштам бучава, ако само поминував покрај тоа. Но, тој има и лице на психопат, безопасен макро кој крие бездушно чудовиште со ѓаволски ум и творец на најголемите злодела.

Сите можеме да замислиме злосторства во одреден момент затоа што суровост и правење зло ги земаме како стандард. Оние од нас кои го читаат и сакаат криминалистичкиот роман го знаат тоа до несомнени степени, иако реалноста секогаш ја надминува фикцијата. Но овој човек ги замислува и пишува со ненадмината уметност и мајсторија. И уште од мала. На училиште тие мораа да пишуваат есеи на теми како што е екскурзија. Па, во него никој не се врати жив, што доведе до тоа наставниците малку да се налутат со него.

Тоа е, момчето веќе укажуваше на многу мрачни начини, но тогаш ќе фрлише повеќе фудбал. Ненавремената повреда на лигаментите на колената ја лиши Норвешка од легендата што ќе беше нивниот најпознат напаѓач. Од гадење, помина неколку години militar а потоа, паметен, како што беше и со броеви, учеше Бизнис администрација и економија додека одите на повеќе работни места.

Завршена ајкула на Торба. Наеднаш, свиреше на гитара и компонираше песни за неговиот бенд, Кажи дере, што го формираше со колеги и мал брат, кого Один го повика прерано во Валхала пред неколку години. Тие беа лоши да беснат додека не беа помалку лоши, тие погодија терен и почнаа да обиколуваат низ целата земја.

Но, еден ден детето веќе нема ништо, се изгоре од работа во канцеларија наутро и фаќајте авиони да пеат ноќе во дежурното игралиште. Па рече дека прави пауза. Отиде колку што можеше и, логично, тоа е тоа Антиподи. Претходно, еден пријател издавач ја замоли да напише нешто за историјата и успехот на нејзиниот бенд. Но, тој немаше намера да напише ништо од тоа.

Хари Хол е роден

И за мене сигурно беше тој џет-лаг или се сврте наопаку кога се приближуваше до земја на кенгур. Тоа, или што ја имаше таа среќа допир на божествената инспирација тоа ти доаѓа само еднаш во овој живот. Така, тој започна да го удира клучот и ја продолжи раната тенденција да го оптоварува персоналот во фикцијата.

Како протагонист Тој измислил чичко кој, во принцип, немал никаква врска со него и кој на крајот бил КАРАКТЕР што секој писател сонува да го создаде. И првиот. Му дадоа триесет и две години и импозантно тело од викинг да се користи: 194 сантиметри висок, се разбира руса и светлооки секогаш црвенило, големи уши, четка исечена коса и, во теорија, непривлечен изглед. Невнимателно го облече Каубои, т маици, јакни или палта и Чизми доктор Мартенс. И со тој изглед и големина повеќе претпоставувате лош beвер на оние кои го менуваат тротоарот ако го преминете.

Името што ти го даде, Хари, тој го позајми од неговиот омилен фудбалер и апелидо, ал началник на локалната полиција од градот на неговата баба, каде што летувал како дете.

На таа Хари Хол ја обеси а биографија со семејство во кое неговата мајка е исчезната. Неговиот татко, ОлавТој не завршува да ја надминува загубата на сопругата или да ја прифати комплицираната професија на неговиот син. И неговата помлада сестра, Еима Даунов синдром и тоа е нивната слабост. Тој исто така ги стави стравовите на темнина веќе лифтови.

Тој додаде серија од витални хитови тешко се вари и карактер со исто толку интелигенција колку и генијалноста. Хари е тврдоглав, осамен, асоцијален, полн со противречности, дури и див и брутален понекогаш со самиот себе повеќе отколку со другите. Но, исто така доставени без резервација за нив и за тоа во што верува и е од а дарежливост и романтизам влошена и занесна.

Но, најмногу од сè, Несба го стори тоа непредвидлив. А, начинот на кој Хари се развива низ целата серија е она што ве привлекува. Парцел, споредно, итн. тие работат затоа што го има и истовремено го надополнуваат. Секако, ако не ве закачи, нема да го постигне колку и да се трудите. Тоа исто така се случува. Но, ако ве ловел, тој нема да ве пушти, дури и ако заврши еден ден да исчезне со благодатта на неговиот татко господар.

Таквата личност се покажува како а Полициски инспектор во Осло и безнадежен алкохоличар. И, некој се грижи за службениците за спроведување на законот од која било националност (измислена или реална) повредени или со дефекти однадвор или одвнатре. Така, тој откри примерок како Хари Хол и се откажа исто така безнадежно.

Серија Хари Хол

Со сето ова, Несба го постави прв роман на Хари Хол во таа одредена земја што е Австралија, како прво предупредување дека неговиот лик исто така ќе биде ваков. Тоа го натера да брка сериски убиец, се за inуби во него исто толку длабоко колку и трагично и го натера да изброи неколку од тие лоши хитови. Во исто време, му требаше низ тој пекол алкохол во кој ќе го натера да дојде и си оди, кога сака, за уште девет книги. Да го напише тој првиот сам беа потребни пет недели и го наслови Лилјакот.

1. Лилјакот - 2. Лебарки - 3. Робин

Поентата е дека, за мене, Хари Хол е лик кој успеа да го претставува комплексна и двосмислена човечка природа со совршенство што се граничи со апсолутното. Јас дури го дефинирам како совршенство на несовршеност и, покрај тоа, со магија да се добие што ако Дупката беше вистинска, ќе сакаше да ја преминеш, ќе заминеше и ќе се ставиш на располагање за она што е трето. А, она што ќе се стори е ЗА ШТО ILLЕ СЕ НАПРАВИ (секој разбира што сака). Тоа се вика харизма.

Тоа, или однесете го дома да го посвои и да му ставите чип: ова куче е мое. Повеќе нема да му дозволам на неговиот татко да го пренесе низ толку многу несреќи, несреќи и тортура. Тој кутриот Хари се случува на сè. Ќотек, давење, лавина што го закопа жив, осакатувања, обезличувања, тотално приближување до Jimим Бим, до опиум и повремени истрели од потешки дроги, скоро колење и истрели.

Тоа да не спомнувам уживајте / претрпете loveубов / кршење на срцето Не го прави луд за чудо (не тој, но вие го правите). Со други зборови, најмалку што е да пие. Има малку порок да издржи толку многу камшикување, иако Хари оди лошо отколку добро, секогаш подавај му рака што никогаш не ја објаснува или верува дека ја заслужува и ... дури и ако секој го сака тоа, првиот, неговите читатели.

Факт е дека оние што го најдоа сега имаат среќа да започнат со тоа Лилјакот. Јас Ви препорачувам да го следите редоследот на насловите. Вашето читање ќе еволуира како сериите и ликовите, и тие ќе уживаат повеќе. Но, остатокот го сретнавме во третата приказна, Робин, каде се појавуваат ликови што ќе станат вообичаени во сериите (се разбира сè додека не сака г. Несба).

Еден допир

Само започнете Робин го има тоа посебен допир. Тоа го гледаме од првата и хаотична сцена на надзор во автомобил каде има двајца полицајци кои се придружници. Aена и маж кого треба да го контролира со нејзиното постојано очекување и интуиција на она што се случува, и неа непредвидливост за што и да му текне да стори.

Тогаш тие можат да бидат дијалози, некои со а многу посебен хумор што постои во текот на целата серија. Или може да биде тоа нестабилност, но самодоверба покажувајќи го Хари, неговиот капацитет да се види дека тој ќе го реши проблемот или случајот на свој начин. Или можеби е само фраза или еден од тие гестови, Како што реков. Но, знаете што чувството читање и замислување на нив е Nueva. Хари може да споделува карактеристики со многу полицајци што веќе ги познавате. Но, тој е поинаков. Има нешто ЕДИНСТВЕНО што мислам дека не може да се дефинира добро. Или можеби не е нешто, туку СЕ.

Многу е тешко да се истакнеш во жанр како што е крими-романот. Има толку многу стереотипи, толку многу патишта веќе се поминати, толку многу големи водечки полицајци ... Но кога ќе завршам Робин, Бев изгорена со Хари Хол Јадам многу ретко. Бидете внимателни, со него, со тој успех во начинот на градење. Заплетот е сè уште класичен, повеќе или помалку веќе прочитан во многу други, но тој тоа е сосема ново.

4. Немесис - 5. Devаволска везда - 6. Откупителот

Значи, ја добивате серијата и ја јадете повеќе отколку да читате. Вие се запознавате со Хари повеќе. Со него дури и стареете од раните триесетти до раните четириесетти, Polícia. Добро, него и сите други одлични средно кои го опкружуваат. Но, од Откупителот, почнувате да мислите дека следната книга Е ПОДОБРА.

Кога ќе заврши Леопардот, чии страници веќе веќе разнишано ги вртите, толку се закачивте што ги мешате небото и земјата за да го најдете тој лилјак, Лебарки, духот y Polícia - Тогаш сè уште не е објавено на шпански јазик. Ги најдов и ги прочитав на англиски јазик, но тоа ќе го сторев дури и на норвешки и со луд преведувач. Polícia ВО РАБОТА И со емоциите во вашето тело многу денови подоцна, заклучувате дека за нешто повеќе од пет месеци сте се прочитале сами една од најдобрите црни серии на сите времиња.

Хари и сè друго

Тоа не е само заради главниот јунак, туку и заради прогресија во квалитетот на нарацијата и заплетот. За тоа како гледате полирање на стил и техника. Секако, ве изманипулирале по каприц на господинот Несба, но не ти е гајле за истото. Тоа е она што го сакате: да продолжите да наоѓате свртување од 180 степени што го чувствувате, но не мислите дека е можно. Или да, но не сакате да верувате во тоа повеќе од Хари ви покажа дека паѓа сто пати во истите грешки и ужаси, што е способно за најдобро и најлошо.

Ве разочарува, ве растажува, нејзината слабост ве разбеснува, како неразбирливо се сопнува кога има сè, интелигенција, сагантност, интуиција, упорност ... Но, тоа не е важно. Неговиот капацитет за привлечност и заведување ве тера да паднете со него, а исто така да станете со него, да му простите дури и најлошото, да ги споделите сите тие удари. Некои се навистина неочекувани како и антологискиот крај Откупителот или, според мене, најстрашната од целата серија што се случува во Polícia. И, се разбира, не недостасуваат застрашувачки и шокантни сцени во сите книги.

Покрај тоа, вие сте предупредени. Гледате дека доаѓа затоа што ти го фати трик до Несбø. Но, не, вие инсистирате дека ова нема да се случи, дека не, дека нема ... Но, тоа се случува. И не сакате да продолжите да читате. Верувавте во тоа, мислите дека навистина се случи. (Не знам дали најмалку) утеха е тоа Polícia Тој исто така ја зема тортата со најсветлиот, најза loveубениот и најсреќниот Хари.

Никогаш не сте го прочитале така, скоро со наивност од почеток, секогаш со несигурности, но, за промена, со оптимизам што се чувствува феноменално, иако уште повеќе те плаши. Ова ќе оди лошо, сигурно. Тогаш ќе стигнете до крајот и ... Ох, тој крај ... Како и да е, исто така неверојатно после толку лош пијалок по интензивниот Снешко, Леопардот y духот. Специјално во духот сте го виделе како се претвора во најтемниот, најопасниот и надвор од контрола Хари.

7. Снешко - 8. Леопардот - 9. духот

Вообичаени карактери

Како и да е, што сочувствувате со сè. Со Хари и со групата на секундарни, од добрите до најлошите лоши.

Постојат газдите Бјерн Милер и Гунар Хаген. Придружници како Елен, Jackек Халворсен, Бјорн Холм или веднаш мила Беате Лин, Психијатарот Штиле Ауне, пријатели како луд таксист од Øастин и гик на Треско, нестабилниот, но надарен Катрине Братили Каја Солос, зрак надеж во Леопардот.

Ги има и оние никаквеци како рафинирано копиле Том Валер и елегантната и страшна Микаел Белман со тој стаорец што е негов аколит Трулс Бернтсен. И убијци најмонструозно, невозможни ситуации, На повеќето грозни злосторства или најимпресивната сцена. Ги сакате сите И не можете да помогнете

И како: Ракел Фауке и нејзиниот син Олегили вистинска љубов, полн со подеми и падови, назадувања и катастрофи, но неизмерен и длабок. Да, но не постојан и зависност, поразителен и славен во исто време.

И кога ќе заврши

Затоа, кога завршив, прво бев празен, а потоа почувствував јазол на мака за целосно да го разберам Хари. Ми снема Jimим Бим и имав мамурлак со епски размери, како што беше. На крај, го молев Тор да му зададе ударот на чеканот на Несбо. „Скрши ја главата!“ Си реков со ослободена вена од повеќето дупки. Значи, сè останува како што е, односно СОВРШЕНО.

Но, не, многу вознемирувачка врата е отворена. Да, има уште Хари. Сега во Жед. И се враќаат прашањата, неизвесноста за неговата иднина. Повеќе кабално. Како ќе остане овој пат? Дали ќе биде последно, финале? Mr.е може ли г-н Несба да го ослободи својот кур од сите златни јајца? Сигурно не, или да? Како и да е. Речиси не сакате повеќе да го замислувате, мислите дека нема да му одолеете. НЕ ПОВЕЌЕ.

Но, да, ќе му одолееме и со нетрпение очекуваме да ја прочитаме оваа нова приказна од вампирска тема. Повторно со многу крв, пресврти на заплетот и моменти кои не се како што изгледаат, па така Несба. Се среќаваме повторно со вообичаени карактери а има и такви нови. Прегледот ќе биде наскоро, бидејќи веќе има 23 страници и работите ветуваат многу. Значи, ништо нема да трае во моите раце.

Значи ...

... придружувај некого -Иако е фиктивно- што прави да се чувствувате, со толку многу вистина, очај, страв, страдање, интриги, изненадување, ужас, жртва, недостаток на контрола, пријателство и loveубов со интензитет што значи дека Хари Хол е задоволство што ретко се постигнува.

Тоа на да се закачите толку многу што ќе одите по ѓаволите со него е заслуга на великаните. И г-н Несба е. Од најголемите. Бесконечно благодарен што нè натера да уживаме во толку многу.

повеќе информации:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Нурилау dijo

  За еден читател на братството Хари Хол, овој напис е чудо, прво поради страста, восхитот и вистинитоста со која е напишан, и второ затоа што се чувствувам тотално идентификувана. Господинот Незбо одамна ме остави вознемирен од Хари, еден од последните илјадници романтичари. Ви благодарам многу Мариола.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Што сакаш да ти кажам дека веќе не знаеш? Ви благодариме за коментарот