Хари Потер сега завршува со „Хари Потер и проколната наследство“

Хари Потер и проклетото дете

Само пред неколку дена „Хари Потер и проколнатото наследство“ беше објавен на неколку јазици, сепак, пред каква било конфузија што може да се појави, Kеј Кеј Роулинг им објави на своите илјадници обожаватели дека приказната за Хари Потер е веќе завршена или, според неговите зборови „сега е готово“, нема да има повеќе приказни, сè што требаше да се раскаже е веќе некаде.

Нема повеќе приказни за Хари Потер

Зборувајќи за Ројтерс изминатиов викенд на премиерата на „Хари Потер и проколната наследство“, каде малиот волшебник е претставен како 37-годишен татко, Kеј Кеј Роулинг рече дека објавувањето на ова дело заедно со сценариото што го придружува не значеше дека ќе се појави нова серија приказни.

„Хари оди на навистина големо патување во текот на овие две претстави, а потоа, да, мислам дека завршивме. Ова е новата генерација, како што знаете, затоа сум воодушевен што видов колку добро се направи тоа, но не, Хари Потер сега заврши “.

Хари Потер и проколната наследство, одличен продажен прием

Објавен на полноќ во саботата навечер, настан што беше обележан во секоја книжарница во Велика Британија, сценариото се најде на врвот на топ листите за книги. Пред-нарачките во Waterstone достигнаа 100.000 примероци и беше најнарачаната книга на годината на страницата Амазон во Велика Британија. За помалку од два дена, прегледите на Амазон достигнаа скоро 200, повеќето позитивни.

Од друга страна, во Соединетите држави, издавачот „Схоластик“ беше задолжен за печатење во 4.5 милиони примероци додека беше во Австралија, издавачот „Хачет Австралија“ за „Хералд Сан“ изјави дека продале повеќе од 100.000 XNUMX примероци, формирајќи го „Хари Потер и проколната наследство “Досега најбрзо продаваната книга за годината.

Кејт Скипер, директор на Waterstone, во понеделникот коментираше за неверојатното лансирање на оваа книга:

„Беше неверојатен викенд. Продажбата на првиот ден беше неверојатна и нашите нарачки за денот на лансирање ги надминаа сите наши очекувања. Нашите продавници исчезнаа и не можевме да побараме повеќе од нашите книжари затоа што беа навистина неверојатни. Ние сме воодушевени од лансирањето и неговата продажба и сега работиме напорно за да осигураме дека ќе остане во чекор со побарувачката. Општо, продажбата е во согласност со индикациите за предвидената продажба, затоа сме многу среќни “.

Други верзии на книгата: за слепи лица и дислексичари

Во понеделникот беше објавено и дека Националниот институт за слепи соработува со британскиот издавач до објавете печатени и гигантски брајови верзииод „Хари Потер и проколната наследство“ со цел книгата да биде насочена и кон слепи или слабо гледани читатели. Издадено е издание за читатели на дислексија од WF Howes Ltd, во соработка со Литл, Браун и Британското здружение за дислексија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РИЧАРД dijo

    што ги учат издавачките куќи на оваа земја наречена ШПАНИЈА

бул (точно)