Фридрих Хелдерлин. Годишнина од неговата смрт. Фрази и песни

A Фридрих Хелдерлин, Германски автор, оптеретувајќи се со вековите XVIII и XIX, се смета за најголем поет на германскиот романтизам. Тој исто така беше романсиер и драмски писател современ на имиња исто толку славни како Хегел или Шилер, можеби најпознатото од тој период. Хелдерлин почина ден како денес de 1843 по многу години живеејќи во изолација, жртва на А. шизофренија Тоа не го спречи да пишува и да создава. За да го запомнам или да го откријам, избирам серија од фрази и песни на неговата работа и неговите писма.

Фридрих Хелдерлин

Одев за свештенство, всушност, завршив Теологија, но никогаш не вежбал и внатре 1793 ги објави своите први песни благодарение на Фридрих Шилер, што беше твоето пријател и покровители. Неговиот фасцинација низ античкиот свет на Грција и Рим го обележа во своето дело. Беше многу плоден, и покрај страдањето А. шизофренија што му се појавило на почетокот на XNUMX век и кое изолација сè до неговата смрт.

Su најдобро позната работа тоа е роман, Хиперион, но тој ја култивираше драмата во Смртта на Емпедокле, а особено поезија со разни химни, ода и елегии: Песни до Диотима (инспирирана од неговата lубовница Сузет Гонтард) или стихозбирка НадежтаТоа е исто така зачувано преписка.

Frases

 • Полнотата на бесконечно живиот свет го храни и задоволува моето бедно суштество со опиеност.
 • Нека секој биде таков каков што е. Не дозволувајте никој да зборува или да постапува спротивно на тоа како размислувате и како се чувствува вашето срце.
 • Се сеќавате на нашите немирени часови кога бевме само еден покрај друг? Ова беше триумф! И толку слободни и горди и блескави по душа, срце, очи и лице, и обајцата во тој небесен мир, рамо до рамо!
 • Човекот мора да се изрази, да направи нешто добро за да заслужи, да изврши добри постапки, но човекот не смее да дејствува само врз реалноста, туку и врз душата “.
 • Колку човекот во својата младост мисли дека е блиска Ова е најубавата од сите илузии со кои природата помага во слабоста на нашето битие.
 • Постои заборав на целото постоење, тишина на нашето битие, што е како да сме пронашле сè.
 • Што би бил животот без надеж? Искра што скока од јагленот и се гасне, или како кога ќе се чуе налет на ветрот во непријатната станица што свирка за момент и потоа ќе се смири, дали тоа би биле ние?

Песни

Песна на судбината на Хиперион

Вие талкате нагоре во светлината
на меко тло, среќни генијалци!
Божји ветер, сјаен,
мек те допира
како прстите на уметникот
светите жици.

Без судбина, како доенчиња
кои спијат, дишат боговите;
Свети
во чист кожурец чуван
нивните духови
вечно.
И во неговите блажени очи
сјае тивко
вечен сјај.

Но, тоа не ни е дадено
позираат некаде.
Тие се колебаат и паѓаат
мажите кои страдаат,
слеп, еден
време во другиот,
како карпести води
на фрлена карпа,
вечно, кон неизвесното.

Lifeивотот старее

О, градови на Еуфрат!
О, улиците на Палмира!
О, шуми од колони на расплаканата пустина!
Што си ти?
Од твоите круни,
откако ги преминале границите
од оние што дишат,
од чадот на боговите
и неговиот оган ти беа лишени;
но сега седејќи под облаци (секој
кој почива во сопствената тишина)
под гостопримливи дабови, во
сивата каде што пасуваат елените,
чудно што ме прават мртва
среќните души.

Грција

Толку вреди човекот и толку е раскошот на животот,
Мажите честопати се господари на природата,
За нив убавата земја не е скриена,
Но, со сладост таа се соблекува наутро и навечер.

Отворените полиња се како деновите на жетвата,
Околу старата легенда се шири духовно,
Новиот живот секогаш се враќа во нашето човештво,
И годината се поклонува уште еднаш тивко.

Извори: Блог Летот на бувот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.