Фред Варгас: неговите најважни книги

Фред Варгас: книги

Фред Варгас е псевдоним на Фредерик Одоан-Рузо, француски криминалистички романсиер и криминалистички романсиер.. Таа беше наградена во 2018 година со престижната Награда принцезата од Астурија На буквите. Што е причина за радост за сите нас кои крими-романот го сметаме за жанр достоен за литературно признание. Фред Варгас покажа голем раскажувачки талент и непогрешлива карактеризација на неговите ликови; Поради оваа причина, ја заслужи оваа награда.

Неговото најпознато дело е серијата за кураторот Жан Батист Адамсберг, суштински лик во неговото дело, и серијата „Тројцата евангелисти“. Нема сомнеж за книжевниот успех што авторот го постигнува; и благодарение на ова црниот роман е возвишен. Подолу детално ги прикажуваме неговите најважни книги.

Избор на книги од Фред Варгас

Те поздравуваат оние што ќе умрат (2009)

Романот првпат беше објавен во 1994 година, но Варгас го напиша во 1987 година. Точка на читање го уредил во 2009 година на шпански. Ја раскажува приказната за тројца француски пријатели (Клаудиј, Тибериј и Нерон) кои живеат во Рим.. Тие се студенти и формираат љубопитна група на интелектуалци и по малку ѓубре. Кога таткото на Клаудио ќе биде убиен и ќе исчезнат некои цртежи од Микеланџело, нивното пријателство ќе биде ставено на тест. Мистеријата започнува.

Човекот со сините кругови (2007)

Тоа е првата книга од серијата Комесар Адамсберг. Првично објавена на француски во 1991 година, оваа серија започнува на мистериозен и чуден начин. Неколку месеци во градот Париз се појавија некои бизарни кругови обоени со сина креда на тротоарите.. Внатре секој пат кога е изложен произволен предмет од најљубопитните. Комесарот Адамсберг почнува да се сомнева дека ова може да заврши со криминален настан.

Човекот наопаку (2001)

Втора книга од серијата куратори. Дејството го носи читателот во село на Алпите. Таму волк ги коле овците, така верува дел од градот. Сепак, Лоренс, канадски истражувач на волци, е на мислење дека таквото однесување не е можно кај животно; освен кога се работи за жена која исто така изгледа мртва. Во истрагата на Лоренс и се придружуваат шерифот Адамсберг и Камил. Постои можност човек со дива природа да е одговорен за смртните случаи, човек наопаку.

Трчај брзо оди далеку (2003)

Спаѓа во серијата на комесарот. Бегај брзо оди си Се смета за еден од најдобрите романи на Фред Варгас.. Тоа е приказна полна со мистерија во која Адамсберг се враќа на работа со сета своја итрина и интелигенција кога Некои енигматични графити се појавуваат на зграда во Париз: превртени четири и три букви подолу: CLT. Комплицирана задача е и да се препознае детството од латентна опасност.

Кога ќе излезе осаменикот (2018)

Ова е последната книга од серијата на комесарот Адамсберг објавена до денес. Таканаречениот „осамец“ е пајак и го заслепува комесарот, кој се чини дека е единствениот што е на штрек поради смртта на некои постари лица, очигледно поради овој пајак.. Но, овие типови на пајаковидни животни не треба да бидат смртоносни. Комесарот уште еднаш и со сета строгост се соочува со совесно исткаен случај. Овој роман е полн со интриги и информации за средниот век, клучна тема во делото на Варгас.

Серијата Тројца евангелисти

 • мртвите нека воскреснат (деветнаесет деведесет и пет). Објавено на шпански во 1995 година. Следете ја приказната за Матијас, Лусиен и Марк (на евангелисти), тројца истражни пријатели кои живеат заедно во куќа која се распаѓа во друштво на Марк Вандослер (вујкото на Марк) и Луис Келвајлер (наречен „Германецот“), двајца поранешни полицајци. Од своја страна, Матијас е посветен на проучувањето на праисторијата; Лусиен е експерт за Првата светска војна; а Марк е играч од средниот ред. Ликовите имаат многу изразени карактеристики; Варгас се обложува на своите сингуларности и успева да создаде серија од три многу забавни книги полни со неизвесност. Во овој прв дел тие ќе истражат убиство и подарок, млад човек.
 • Надвор, десно (деветнаесет деведесет и шест). Објавено на шпански во 1996 година. Келвајлер откри човечка коска во кучешки измет. Затоа тој решава да тргне да го бара сопственикот на животното и пристигнува во град каде што поминува време во еден стар бар проучувајќи ги парохијаните.
 • нема дом и место (1997). Објавено на шпански во 2007 година. Тројцата евангелисти со помош на Келвајлер го анализираат случајот со Клеман Вокер, млад човек со посебни потреби обвинет за убиство на две девојчиња. Сè укажува дека тој е виновен за ужасните злосторства, но тројцата евангелисти имаат свои сомнежи, па мора да одат до крај.

За авторот

Фред Варгас е родена во Париз во 1957 година. Таа е историчар и археолог. Работел во Францускиот национален центар за научни истражувања и во Институтот Пастер. Има големи познавања од средниот век, бидејќи тоа е негова специјалност. Нејзиниот брат е експерт историчар за Првата светска војна и авторот е инспириран од него да го создаде ликот Лусиен Деверноа во серијата Евангелисти. Својот псевдоним го дели со неговата сестра, сликарот Јо Варгас..

Исто така, има обемна библиографија на научни трудови и други есеи. Но, неговите книжевни успеси се преклопуваат со неговата истражувачка работа, а неговите романи се она што му даде славна личност. Неговиот прв роман, Игрите на љубовта и смртта (1986) не е преведен на шпански. Исто така, дел од неговата работа е адаптирана за филм и телевизија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марино Бустаманте dijo

  Признавам дека немав информации за оваа писателка, но решив да побрзам и да купам една од нејзините книги за да почнам да се навлекувам на нејзината работа.

  1.    Белен Мартин dijo

   Драго ни е што се разбуди вашата љубопитност за Фред Варгас. Благодарам, Марин.