Франциско Гарсија Павон. Стогодишнина со Плинио и гласовите во Руидера

Цртан филм на размавта на книгата Гласови во Руидера. Од Минготе и Кабањас.

Оваа година е стогодишнина од раѓањето од писателот томелосеро Франциско Гарсија Павон, а исто така и 30-те години од неговата смрт. Јас сум чиста манчега, го живеев раното детство во Томелосо и Гарсија Павон е институција овде.

Јас веќе зборував еден ден за неговата најпозната креација, шефот на ГМТ (општинска гарда Томелосо), неспоредливиот Мануел Гонзалес, Плинио за познатиот свет. Денес ги одбележувам овие ефемерии со преглед de Гласови во Руидера, една од неговите книги најшокантно, интересно и контроверзно што препорачувам да ги откриете.

Гласови во Руидера

Комесарот Анселмо Пералес, на бригадата за криминалистичка истрага во Мадрид, Контактирај со неговиот колега и пријател Мануел Гонзалез алијас Плинио да ти дадам провизија. Мора да одете инкогнито до лагуните Руидера да соработуваат на мистериозен случај на национално ниво поврзани со киднапирање.

Па таму оди Плини, нешто засрамен за мисијата на многу тајност и за која не може да зборува. Изговорот што го изговори е одмор со вашето семејство. Постои и друг изговор: оној на истражи некои ужасни крикови што се слушаат на полноќ покрај лагуните и кои ги револуционизираа сите околу.

Дали е романот повеќе серватина на сагата. Поставено е сценарија кои продолжуваат да му се восхитуваат на секој што поминува низ оваа рамна и сува земја. Изненадува, покрај тоа и пред сè, за еден многу експлицитно сексуално полнење чија кулминација се јавува во a многу шокантен крај што во своето време ги скандализираше цензорите.

А, она што не недостасува е богатство на јазик од Гарсија Павон, мајстор за рефлексија, опишување и раскажување за Идиосинкразија на Ла Манча. Епизодата за консултациите (и што прашува тој) со Плинио и Дон Лотарио де Игнасио, младенче со проблеми за „средба“ со сопругата, е незаборавна. Чистота, а не едноставност, хумор, повлекување и многу локални изрази за оние од тероарот. Само тоа вреди да се прочита за свои, но и за оние надвор од овој многу посебен универзум.

Плинио и неговото семејство

Тоа е романот каде најмногу протагонизам ја имаат неговата сопруга Грегорија и неговата ќерка Алфонса, обично многу секундарно во останатите наслови. Тие тие ве придружуваат расположени, иако знаат дека се изговор за нов случај. Но, тие исто така се изговор за некои од најдобрите пасуси во романот, како оној подолу.

Повеќе карактери

Не недостасуваат вообичаените како што е Дон Лотарио, подготвен во секој момент за „истрагите“ на неговиот пријател Плинио, доктор Ватсон манчего и ветеринар. Исто така се појавува таму Кејп Пиреј, втор по Плиниј и лАнтонио Фараонот и Браулио филозофот секогаш крадат сцени, еден од оние ликови чии интервенции се неповторливи. Тука е и Дон Рикардо, наставник во средно училиште. И сите исто така одат во Руидера да видат како работи Плинио.

Ликови бетон на оваа книга се проститутката Гала (утврдувачки фактор во решавањето на случајот), Дон Сиркумизо и неговото куче Вида (кои не се такви како што изгледаат), Браќа Студена река o Гарсија Лопез (мајката и синот кои живеат во областа кои обично одат од време на време).

Фрагмент

„Додека жените одеа напред, тој ја забележа својата ќерка. Одеше потпрена на раката на нејзината мајка, кажувајќи и ’ситници, на моменти смеејќи се и ритмички ги движеше многу цврстите нозе. Колку е чудно да се има дете. Тоа, заради кавга со две тела во текот на една ноќ од ноќта, свежо направено и топло мало тело, торбичка со толку многу моќи на родители, баби и дедовци, пента-баби и прабаба, ќе и ’излезеше на мајката помеѓу нејзините препони, беше многу ретка работа. Таму го имаа, толку туѓо и толку едно; така да и толку наши; но и на другите ».


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)