Франкенштајн. Класиката на Мери Шели полни 200 години

Дали беше Јануари 1 на 1818 кога е објавено Франкенштајн или современиот Прометеј, ремек-дело на неговиот автор, Британците Мери Волстонкрафт Шели. Значи, она што е веќе а класика на литературата не само хорор, туку и универзална само што го заврши својот прв 200 години. Ништо подобро од започнување на оваа 2018 година со погледнат на повеќекратна историја во вечна историја што ги возбудува, застрашува и ги тера сите генерации да размислуваат неуморно. Во повеќе форми и верзии, Франкенштајн ќе продолжи да издржува без сомнение.

Мери Шели

Таа беше ќерка на романсиерот и филозоф Вилијам Годвин и де Мери Волстонкрафт. Еден во корист на укинување на имотот и спротивен на сите форми на управување, скоро првиот анархист. И друг, писател и основачки глас на модерниот феминизам, автор на Оправдување за правата на жената (Оправдување на правата на жените) во кое од жените се бараше да имаат ист пристап до образование како и мажите.

Во 1814 година, на шеснаесетгодишна возраст, таа се извлече со поетот Перси Шели, со кого започнал aубовна врска и покрај тоа што бил во брак. Тие се венчаа во 1816 година, откако првата сопруга на Шели изврши самоубиство со давење. Мери е творец на книгата што се смета за прва од научна фантастика и тоа денес останува една од најголемите хорор приказни на сите времиња.

Легендата вели дека тој ја напишал приказната за научникот Виктор Франкенштајн од облог. Една ноќ во јуни 1816 година се состана со Лорд Бајрон и други во вила на периферијата на енева. Таму, заклучени во куќата од невреме, тие беа читање теро приказниr за забава.

Франкенштајн веднаш стана А. критички и јавен успех. Но, Мери Шели повторно не го доби со ниту едно од нејзините подоцнежни дела. Затоа што тој напиша четири други романи, раскази, песни и неколку патни книги. На пример, вашиот роман Последниот човек Исто така се смета за едно од најдобрите за кои тој напишал и раскажува за уништувањето на човечкиот род од страшна чума. Y Лодор тоа е измислена автобиографија.

По смртта на нејзиниот сопруг, во 1822 година, Марија се посветила на ширењето на своето дело на поетот. Нејзината почина во Лондон на 1 февруари 1851 година. Нејзината последна желба беше да биде погребана со нејзините родители и сите тие да почиваат на гробиштата Свети Петар, во Бурнмаут, на југот на Англија.

Франкенштајн

Виктор Франкенштајн Тој е научник и студент на окултизмот, кој е опседнат со постигнување на најголемиот можен предизвик во научниот свет: оживее мртво тело. Но, вашиот успех ќе биде вашата реченица. Создавање на застрашувачко чудовиште кое, како одговор на отфрлањето што го произведува кај секого, сака да му се одмазди на својот творец, кого го обвинува за својата несреќа. Значи, се свртува против него и сè што сака. Монструмот, болен од осаменост, го прашува својот творец за партнер во замена за исчезнување засекогаш, но Виктор одбива да го стори тоа. Единственото нешто што може да донесе мир и одмор ќе биде крајот на еден од двајцата.

Метафората зад приказната е исто така а портрет на стравот од единственост, на различните, и исто така голема молба против нетолеранцијата. Комбинацијата на фантастичното и застрашувачкото, готскиот роман и филозофската приказна е исто така дел од неговиот голем успех и продолжува да ги фасцинира читателите.

Се разбира дека Виктор Франкенштајн и неговото суштество создадено од човечки трупови биле предмет и инспирација на скоро илјада дела помеѓу кино, театар и стрип.

Во кино

La прва адаптација Беше на големото платно во 1910 година. Оттогаш имало околу 150 верзии во различни формати. Еве неколку.

Франкенштајн, 1910 година

Што беше Краток филм од 16 минути произведени за Филмска компанија Томас Едисон дека во раните денови на киното го користеше Франкенштајн како предмет.

Франкенштајн, 1931 година

Оваа верзија на Jamesејмс Кит е онаа што ни ја даде најпознатата слика на чудовиштето од Франкенштајн, го играше Борис Карлоф. Филмот имаше неколку продолженија. Првиот беше Невестата на Франкенштајн, од 1935 година, во режија повторно на Кит, и со Борис Карлоф и Колин Клајв како чудовиште и д-р Франкенштајн, соодветно. Елза Ланчестер во друга митска интерпретација тој ја отелотвори девојката на чудовиштето. Четири години подоцна беше објавен Синот на Франкенштајн, режирано од Роланд В. Ли. Карлоф беше чудовиште за последен пат.

Проклетството на Франкенштајн, 1957 година

Како може филмска продуцентска куќа како оваа Британски чекан? Така, во 1957 година направија своја верзија на чудовиштето. Проклетството на Франкенштајн Во него играа два мита од жанрот, какви што беа Кристофер Ли, во улога на чудовиште и Питер Кушинг како Виктор Франкенштајн. Тоа беше првиот хорор филм со повеќе лоши и посреќни детали.

Семејството Мунстер и младиот Франкенштајн

Во 60-тите години жанрот сакаше да биде насочен кон комедија и телевизиската серија е добро позната и многу популарна Семејството Мунстер, кој создаде своја верзија за чудовиштето инспирирана од фигурата на Карлоф. Херман Минстер беше убав, приврзан и добар татко на семејство на чудовишта, вампири и врколаци.

Франкенштајн од Енди Ворхол, 1973 година

И митот за поп-културата како Енди Ворхол ја произведе оваа верзија во 1973 година во копродукција на Франција и Италија, а во режија на Пол Мориси. Во него играат Удо Киер и Моник ван Ворен и е оптоварен со насилство и експлицитен секс.

Франкенштајн од Мери Шели, 1994 година

Тоа беше познат британски актер и режисер како Кенет Брана кој сакаше да се врати во оригиналниот текст на Шели за оваа продукција од неколку милиони долари. Тој глумеше во улогата на Виктор Франкенштајн, кој беше реплициран од Роберт Де Ниро со зашиени лице и тело, кои беа верни на оригиналниот опис. од Шели.

Франкенштајн, 2011 година

Тоа беше драматична адаптација на Националниот театар во Лондон. И актерите Бенедикт Cumberbatch y Johnони Ли Милер тие се менуваа во улогите на Виктор Франкенштајн и суштеството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)