Фрази на некои писатели кои се родени во јули.

Хулио Тоа е мојот месец, затоа денес паѓам 47 еден по друг. Па ќе истрчам неколку писатели кои исто така се родени овој месец со некои од фразите што ги изговориле или напишале. Има уште многу, но Оставам неколку-три големи имиња кои заслужуваат свои написи.

2 за јули

 1. Херман Хесе, Германски писател, нобеловец во 1946 година.

„Мекиот е посилен од тврдиот; водата е посилна од карпата, loveубовта е посилна од насилство “.

 1. Франк кафка.

„Јас сум романот. Јас сум моите приказни ”. 

 1. Рамон Гомез де ла Серна.

„Пишувањето е дека тие оставаат да плаче и да се смее сам. 

4 за јули

 1. Натаниел Хоторн.

„Која зандана е потемна од самото срце? Кој чувар на затворот е понеискусен од самиот себе?

 1. Нил Сајмон.

Пишувањето е бегство од светот. Сакам да бидам сам во соба. Тоа е скоро форма на медитација, истрага на мојот сопствен живот “.

5 за јули

 1. Жан Кокто.

„Виктор Иго беше луд човек кој се претставуваше како Виктор Иго“.

8 за јули

 1. Jeanан де ла Фонтен.

„Сите мозоци на светот се немоќни против какво било глупавоста да е во мода.

9 за јули

 1. Ann Редклиф

„О, сето ова може да биде корисно да се покаже дека, иако злобниот може понекогаш да донесе страдање на доброто, нивната моќ е минлива, а казната е сигурна; и дека невините, иако угнетувани од неправда, поддржани од трпеливост, конечно можат да триумфираат над несреќата! “

10 за јули

 1. Марсел Пруст

„Единственото вистинско патување на откритието не се состои во потрага по нови пејзажи, туку во гледање со нови очи.

11 за јули

 1. Луис де Гонгора.

„Зборовите, восок; работи челикот “.

12 за јули

 1. Хенри Торо.

„Пред loveубовта, парите, верата, славата и правдата, дај ми ја вистината.

 1. Пабло Неруда.

„Книгите што најмногу ви помагаат се оние што ве тераат да размислувате најмногу. Одлична книга на голем мислител е сад за размислување, натоварен со убавина и вистина “.

15 за јули

 1. Ирис Мардок.

„Бог, кога би постоел, би се смеел на Неговото создание.

16 за јули

 1. Реиналдо Аренас.

„Дрвјата имаат таен живот што им го соопштуваат само на оние што ги искачуваат“.

17 за јули

 1. Вилијам Makepeace Thackeray.

„Секако дека разумната loveубов е подобра, но се претпочита да се сака лудо отколку да се недостасува сета loveубов.

20 за јули

 1. Франческо Петрарка.

„Исто како што навигаторот кого силниот ветер го обесхрабрува гледа во две светла на ноќното небо, исто, во моето невреме на убовта, јас гледам на две светла на светлиот знак во кој ја наоѓам мојата единствена утеха.

21 за јули

 1. Ернест Хемингвеј.

„Ме сакаш, но сè уште не го знаеш тоа.

22 за јули

 1. Рејмонд Чендлер.

„Првиот бакнеж е магичен, вториот интимен, третиот рутина“.

23 за јули

 1. Салвадор де Мадаријага.

„Совеста не спречува да правиме гревови, но за жал уживаме во нив.

24 за јули

 1. Роберт Грејвс.

„Да бев жена ќе бев очајна. Постоењето на добри жени далеку ги надминува мажите кои ги заслужуваат “.

26 за јули

 1. Бернард Шоу.

„Ако сте изградиле замоци во воздухот, вашата работа не е изгубена; сега ставете ги основите под нив ”.

 1. Антонио Мачадо.

„Во неговото срце имаше трн од страст. Успеав да го откорнам еден ден: повеќе не го чувствувам своето срце “.

 1. Ана Марија Матуте.

„Зборот е најубавото нешто што е создадено, тој е најважен од сите што ги имаме ние луѓето. Зборот е тоа што нè спасува “.

27 за јули

 1. Мануел Васкез Монталбан.

„Во време на криза на сигурност и догми, што би станало од нас без метафори и без пороци?

29 за јули

 1. Хестерски хеми.

„Американското насилство е јавен живот, кој е начин на јавен живот, тој стана форма, форма на детективска приказна. Затоа, морам да мислам дека кој било број на писатели од црна боја треба да се стави во форма на детективска приказна “.

31 за јули

 1. Џ.К. Роулинг.

„Важно е да се запамети дека сите имаме магија во нас“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аписа dijo

  Јули е полн со добри писатели! Ви благодариме за составувањето фрази

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Ви благодарам.

бул (точно)