Урсула К. Ле Гвин почина на 88 години

Писателот Урсула К. Ле Гвин, позната пред се по нејзините дела од научна фантастика, почина на 22 јануари во неговиот дом во Портланд на 88 годинисопственото семејство известуваше за медиумите.

Тоа беше нејзиниот син Тео Даунс-Ле Гвин, кој ја потврди веста за печатот и иако не ги прецизираше природните причини за смртта, тој коментираше дека писателот е во лошо здравје со месеци.

Урсула К. Ле Гвин, восхитувана низ целиот свет на литературата, беше прва жена да ја добие наградата за титула на Голем мајстор од Здружението на писатели на научна фантастика и фантазија на Америка (СФВА). Долго пред тој момент, таа беше препознаена како жена писателка која придонесе најмногу за литературата за фантастика и фантазија.

Феминистички позната, Ле Гвин пишуваше за главните теми на нејзините избрани жанрови: вештерство и змејови, вселенски бродови и конфликти на планетите. Нејзината феминистичка одлика е забележлива пред сè кај нејзините машки протагонисти, кај кои по секоја цена избегнува да и даде типично мачо држење на толку многу херои од научна фантастика и фантазија, кои се наоѓаат во други романи, серии и кино-филмови. Конфликтите со кои обично се соочуваат често се вкоренети во судир на култури и се решаваат повеќе низ помирување и саможртва дека преку играта на мечеви или вселенски битки, ништо нормално или видено во повеќето романи со фантазија.

Неговите книги биле преведени до повеќе од 40 јазици и има продадено милиони копии ширум светот. Неколку од нив, како „Левата рака на темнината“, поставена на планета каде што не се применуваат вообичаените родови разлики, издаваат копии скоро 50 години. Критичарот Цвета Харолд го дефинираше писателот на следниов начин: „Извонреден имагинативен творец и голем стилист кој ја издигна фантазијата во висока литература за нашето време“.

Ако ви се допаѓа работата на Урсула К. Ле Гвин и / или сакате да дознаете малку повеќе за неа и за другите книжевни жанрови што таа исто така ги играше, утре ќе ви понудиме специјално посветено на нејзината меморија.

Почивај во мир. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.