6 уреднички ажурирања за март

Започнува Март и имаме уреднички вести како и секој месец. Ова е избор на 6 наслови меѓу кои ги истакнувам оние на националните автори како на пр Победник на дрвото, Ана Лена Ривера, Бенито Олмо, Хавиер Церкас и Хавиер Маријас, и еден меѓународен, шведскиот Никлас Нат и Даг.

Независност - Хавиер Черкас

Март 3

Оградите се враќаат во Мелхор Марин и исто така го враќа на Барселона, каде што ќе треба да истражите a случај со уцена со секс видео до градоначалникот на градот. Марин продолжува да жали што не ги пронашол убијците на неговата мајка, но тоа е обележано и со чувството за правда и неговиот морален интегритет. Така, тој ќе влезе во оние кругови на моќ каде што владее цинизам, амбиција и корупција.

1794 - Никлас Нат и Даг

Март 4

На втор дел од трилогијата со црни нијанси кои започнаа со 1793, се смета за најдобра книга на годината во Шведска минатата година. Тоа беше високо оценето од критичарите и читателите. Сега овој синокрвен нордиски автор се врати со нов заговор за измами, одмазда и злосторства со позадината на Стокхолм од времето на Француската револуција. Тие повторно глумат во неа Микел кардел, грубиот воен ветеран што сега го придружува Крило Емил, помалиот брат на Сесил Винге.

Мртвите не можат да пливаат - Ана Лена Ривера

Март 10

A Ана Лена Ривера ние добро ја познаваме овде, освен лично како што е мојот случај. И сега тој го презентира третиот случај на Грејс Свети Себастијан, главниот јунак на неговите романи Што мртвите молчат y Убиец во твојата сенка. Во оваа Грејс е вметната како надворешен истражител за полицијата и ќе соработува со тимот на куратор Рафа Миралес.

Тие ќе треба да го испитаат „Инвер Ориентал“, меѓународна компанија за инвестиции во недвижнини, за која постои сомневање дека извршила а пирамидална шема. Случајот станува многу медијатичен кога на плажата Сан Лоренцо во Хихон ќе го пронајдат CFO рака и главен осомничен за измамата. Но, тоа е кратко откако се појави осакатеното тело и со знаци на тортура.

Во исто време, Грејс исто така се обидува повтори го твојот личен живот, но нејзината нова врска страда кога нејзиниот поранешен сопруг ќе се врати од Newујорк.

Синот на таткото - Виктор на дрвото

Март 10

Виктор дел Áрбол се враќа со оваа нова титула чиј протагонист е Диего Мартин, човек кој се создаде и кој, истовремено, потекнува од генерацијата на шеесеттите години, кои скокнаа од рурална во индустриска Шпанија. Тој исто така се одрече од тоа потекло, иако се чувствува неспособен да се ослободи од нив, сенката на неговиот татко и конфронтацијата помеѓу неговото семејство и семејството Патриота.

Диего се среќава со Мартин Пирс, медицинска сестра која се грижи за неговата сестра Лирија, примена во психијатриски центар. Мартин изгледа како чувствително момче, но тој крие друго лице што Диего ќе го открие на најлош можен начин и тоа исто така ќе ја изнесе неговата најлоша страна.

Томас Невинсон - Хавиер Маријас

Март 11

Новиот роман на Хавиер Маријас нè води до 1997 и сега се фокусира на Томас Невинсон, Сопругот на Берта Исла, што се враќа во Тајни служби откако беше отсутен. Тој е предложен да оди во северозападен град за да идентификува лице, половина Шпанец и половина Северноирско, кое учествувало во нападите на ИРА и ЕТА пред десет години.

Големата црвена - Бенито Олмо

Март 18

Автор на Маневар со желка, од кои се прави филмска адаптација и Трагедија на сончоглед, тука нè воведува Детектив Маскарел, кој е навикнат да се движи низ областа со црвени светла, наркославите и најлошите сиромашни квартови на Франкфурт. Еден ден тој ќе биде принуден да преземе многу чуден и премногу добро платен случај.

На патот тој се среќава Ayla, Еден тинејџер кој по смртта на неговиот брат сака да ја открие вистината и да ги разјасни прашањата во кои бил вклучен пред да умре. Заедно тие ќе се стават во центарот на вниманието на Голема црвена, организација во сенка кои не водат сметка за оние кои се мешаат во нивната работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)