Уреднички вести оваа недела (6-10 јуни)

Полица за книги

Здраво на сите! Уште една недела сакаме да ви покажеме кои се книгите што ќе пристигнат во книжарниците во текот на оваа недела, од понеделник, 6 јуни до петок, 10 јуни. Оваа недела можеме да најдеме различни публикации, особено реиздавања на книги што многумина од вас ќе ги знаат.

Во овој случај, ви ја донесувам необичната приказна што е објавена, но она што изобилува оваа недела се реизданијата што издавачката куќа Пингвин Класикос одлучи да ги направи, каде што наоѓаме книги напишани од големи автори, како што се Чарлс Дикенс, Вилки Колинс и Вилијам М. Такерај.

„Loveубов што ги уништува градовите“ од Ајлин Чанг

Книги за астероиди - 6 јуни - 120 страници

Книга сместена во четвртите години во Кина, која го прогонува Баи, традиционално семејство од Шангај, кое бара додворувач за една од своите немажени ќерки. Меѓутоа, кога ќе се појави богат наследник, тој ќе забележи друга сестра, млада и разведена девојка која ќе реши да се смести во Хонг Конг и да се оддалечи од семејното вуго.

Ајлин Чанг се смета за една од најголемите кинески писатели на XNUMX век, чии дела ги рефлектираат чувствата и аспирациите на растечката средна класа во време кога вредностите имаа голем тек.

„Здив на боговите“ од Брендон Сандерсон

Изданија Б - 8 јуни - 720 страници

Издавачката куќа „Нова“ од групата „Едитинес Б“, одлучи да го издаде повторно „Здивот на боговите“ од Брендон Сандорос, со нов капак и тврд повез.

„Здивот на боговите“ ја собира приказната за Вивена, ќерка на кралот Деделин, девојка обучена да биде совршена невеста на Сузеброн, син на Богот-кралот на Халандрен, со кого ќе се омажи по наредба на нејзиниот татко и ќе ја запознае нивните должности помагаат да се постигне мир меѓу двете кралства. Тоа беше планот за сите години се додека монархот кој го потпиша договорот каде требаше да се омажат за своите деца, не одлучи да ја испрати својата ќерка Сири, непослушна и независна девојка.

По оваа промена, ќе се случат низа настани каде Сири ќе ја открие вистината за кралот-бог и Вивена ќе реши да патува во Халандрен за да ја спаси својата сестра.

Класици од Чарлс Дикенс, Вилки Колинс и Вилијам М. Такери

Оваа недела тие се објавени, во ист ден и од истиот издавач, Пингвин Класикс, серија класици чии автори се Чарлс Дикенс, Вилки Колинс и Вилијам М. Такери. Во овој случај, јас само ќе ви ги напишам имињата, бидејќи повеќето од нив веќе ќе ја знаете нивната историја дури и ако не сте ги прочитале.
„Големи очекувања“ од Чарлс Дикенс - Пингвински класици - 9 јуни - 672 страници

„Посмртните документи на клубот Пиквик“ од Чарлс Дикенс

Класици на пингвин - 9 јуни - 1008 страници

„Наш заеднички пријател“ од Чарлс Дикенс

Класици на пингвин - 9 јуни - 1128 страници

„Грим куќа“ од Чарлс Дикенс

Класици на пингвин - 9 јуни - 1072 страници

„Оливер Твист“ од Чарлс Дикенс

Класици на пингвин - 9 јуни - 624 година

„Месечината“ од Вилки Колинс

Класици на пингвин - 9 јуни - 784 страници

„Дамата во бело“ од Вилки Колинс

Класици на пингвин - 9 јуни - 880 страници

„Саемот на суетата“ од Вилијам М. Такери

Класици на пингвин - 9 јуни - 1056 страници

„Благодатта на кралевите“ од Кен Лиу

Уреднички Алијанза - 9 јуни - 648 страници

„Благодатта на кралевите“ е епска приказна формирана од двајца пријатели кои решаваат да се побунат против владејачката тиранија на една империја. По долга и крвава кампања, императорот успева да го освои архипелагот Дара и се обидува да консолидира држава со централизирање на некогашните моќни кралства. Сепак, за да се одржи империјата заедно, треба да се прибегне кон угнетување, корупција и принудна работа. Двајцата споменати пријатели погоре се затворски чувар, кој бил незаконски и дезинхеиран благородник, кои решаваат да ги здружат силите за да го симнат тиранинот.

 

Ова се некои од уредничките вести што ви ги претставивме и ќе бидат објавени во текот на оваа недела. Кои успеаја да ви го привлечат интересот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)